O nas
Kontakt

Życie bez izolacji: Ośrodek opieki dziennej w Londynie zdobywa nagrodę w dziedzinie architektury

Laura Kowalczyk

Życie bez izolacji: Ośrodek opieki dziennej w Londynie zdobywa nagrodę w dziedzinie architektury

Sędziowie uznali, że Centrum Johna Mordena jest podnoszące na duchu, zrównoważone i posiada mocny program społeczny – „miejsce radości i inspiracji”.

Centrum opieki dziennej i medyczne dla osób starszych w Londynie zostało wyróżnione nagrodą Royal Institute of British Architects Stirling Prize 2023.

Centrum Johna Mordena zostało zaprojektowane przez Mæ, aby zachęcać mieszkańców do kontaktu i ruchu, wspierając zdrowsze i dłuższe życie.

Centrum służy mieszkańcom Morgan College, którego oryginalny kompleks wpisany na listę I stopnia przypisuje się Christopherowi Wrenowi.

Angielski architekt był także odpowiedzialny za odbudowę londyńskiej katedry św. Pawła po zniszczeniu pierwotnego budynku podczas wielkiego pożaru Londynu w 1666 roku.

Centrum Johna Mordena
Centrum Johna Mordena

„Nowy, innowacyjny budynek” ma wszystko: podnoszącą na duchu architekturę, silny program społeczny, ponowne wykorzystanie istniejącego budynku i zrównoważone budownictwo.

Oferuje gabinety zabiegowe, salon fryzjerski, bar z paznokciami, przestrzeń eventową i zaplecze odnowy biologicznej, które wcześniej były rozmieszczone na terenie uczelni.

Zbudowane z drewna i cegły Centrum Johna Mordena służy społeczności liczącej 300 osób, z których wszyscy znajdują się w potrzebie finansowej.

Przemawiając w imieniu jury RIBA Stirling Prize, przewodnicząca Ellen van Loon z OMA powiedziała:

„Centrum Johna Mordena to miejsce radości i inspiracji. Stanowi odważny i pełen nadziei model projektowania ośrodków zdrowia i opieki dla osób starszych. Tworzenie środowiska, które podnosi na duchu i sprzyja społeczności, jest widoczne na każdym kroku i w każdym szczegółowo. Ten budynek zapewnia komfort i ciepło, a także przemyślane rozwiązania zaprojektowane tak, aby zapobiegać izolacji.

Centrum Johna Mordena
Centrum Johna Mordena

„Ilustruje, jak budynki same w sobie mogą mieć działanie terapeutyczne – wspierać opiekę i wpajać poczucie przynależności. Wspaniała architektura ukierunkowuje ludzi na rozwój, a ten budynek jest wzorowy, jeśli chodzi o osiągnięcie dokładnie tego celu” – kontynuował van Loon.

Głosujący w ankiecie ludowej nagrody Stirlinga podzielili te uczucia, opisując go jako wyróżniający się w „sektorze ubogim pod względem architektonicznym” i nadający „godność zarówno oryginalnej architekturze, jak i sąsiednim budynkom Sir Christophera Wrena oraz tym, którzy tam spędzają czas”.

Centrum Johna Mordena
Centrum Johna Mordena

Inne nagrody architektoniczne skupiają się na uznawaniu budynków, a nie architektów i kierują się w stronę budynków o silnych programach społecznych, a nie wysokobudżetowych budynków o prestiżowym statusie.

Sędziowie mają nadzieję, że uwaga poświęcona przyznaniu Nagrody Stirlinga Centrum Johna Mordena może posłużyć mu za wzór dla innych placówek opiekuńczych w Wielkiej Brytanii i poza nią.