O nas
Kontakt

Wenezuela: Machado ogłasza zwycięstwo w prawyborach prezydenckich, mając nadzieję na usunięcie Maduro

Laura Kowalczyk

Wenezuela: Machado ogłasza zwycięstwo w prawyborach prezydenckich, mając nadzieję na usunięcie Maduro

Była posłanka Maria Corina Machado ogłosiła zwycięstwo w prawyborach wenezuelskiej opozycji, co potencjalnie umożliwiłoby jej w przyszłym roku rzucenie wyzwania wieloletniemu socjalistycznemu prezydentowi Nicolasowi Maduro.

Była prawyborczyni Maria Corina Machado ogłosiła w poniedziałek zwycięstwo w prawyborach wenezuelskiej opozycji po objęciu znaczącego prowadzenia z poparciem przekraczającym 90% w ostatnich częściowych powrotach, co potencjalnie umożliwiłoby jej rzucenie wyzwania Nicolasowi Maduro.

Po policzeniu 65% głosów w poniedziałkowe popołudnie organizatorzy prawyborów, niezależna Krajowa Komisja Podstawowa, nie ogłosili Machado zwycięzcą, ale uzyskała ona 1 473 105 głosów, czyli prawie 93% ogólnej liczby głosów, i znacznie wyprzedziła pozostałych 9 kandydaci. Jej najbliższy konkurent miał niecałe 70 819 głosów, czyli nieco ponad 4%.

Frekwencja w prawyborach prezydenckich opozycji była wysoka, zwłaszcza że ci, którzy oddali swoje głosy, zrobili to przeciwstawiając się represjom, cenzurze i pogodzie.

Maduro, wieloletni socjalistyczny prezydent, który ma w przyszłym roku ubiegać się o trzecią kadencję pomimo kryzysów, jakie naznaczyły jego rząd, określił pierwsze głosowanie jako „oszustwo”.

„To godne ubolewania, że ​​naśmiewają się z tak ważnej grupy” – powiedział w poniedziałek Maduro, odnosząc się do liczby wyborców w prawyborach, których liczbę szacuje się na 550 000–700 000. „To kronika przewidywanej śmierci, kronika (…) przewidywanego oszustwa” – kontynuował.

„Szanujemy tę grupę (wyborców) i apeluję do nich: nie dajcie się zwieść” – dodał Maduro.

Prawybory prezydenckie były pierwszymi od 2012 roku i wymagały od opozycji rzeczywistej współpracy, aby osiągnąć ten wynik. A jednak, jeśli rząd sobie tego życzy, Machado może nie kandydować na urząd w przyszłym roku.

Administracja co do zasady zgodziła się na wybór kandydata w wyborach prezydenckich w 2024 r. przez opozycję, ale jednocześnie zakazała Machado pełnienia funkcji publicznych przez 15 lat, co może uniemożliwić jej kandydowanie w przyszłym roku.

Machado był już wcześniej oskarżony przez rząd o korupcję i wspieranie sankcji społeczności międzynarodowej wobec Wenezueli.

Jednak w poniedziałek przed swoimi zwolennikami wydawała się pewna siebie.

„Czeka nas żmudna droga, wiemy o tym. Wszyscy mamy jasność co do natury reżimu, przed którym stoimy, a ten pierwotny, pełen przeszkód i wyzwań to udowodnił” – powiedział Machado.

„(Ale) im większą przeszkodę postawią przed nami, tym większą staniemy się, ponieważ pokonamy wszystkie przeszkody”.

Zagorzały przeciwnik chawizmu, nazwany na cześć Hugo Chaveza, Machado chce narzucić liberalną gospodarkę, w tym prywatyzację spółek publicznych.