W nowym badaniu uszeregowano kraje na całym świecie według statusu kobiet. Oto porównanie Europy.
We wtorek opublikowano Indeks Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa 2023, zawierający ranking krajów na całym świecie pod względem statusu kobiet.
Instytut Badań nad Pokojem w Oslo (PRIO), który jest współautorem indeksu, odkrył, że wiele krajów na świecie, w których kobiety najlepiej się czują, znajduje się w Europie, chociaż istnieją znaczne różnice w poszczególnych regionach.
Zauważono, że społeczeństwa, w których kobiety radzą sobie dobrze, są również bardziej pokojowe, demokratyczne, zamożne i lepiej przygotowane do przystosowania się do zmiany klimatu.
Badacze ostrzegli jednak w swoim raporcie, że „wielowarstwowe kryzysy podważają status kobiet i grożą cofnięciem dziesięcioleci postępu”, powołując się na wzrost autorytaryzmu, masowe wysiedlenia, wyniszczające konflikty zbrojne i ciągłe konsekwencje Covid.
Wraz z Instytutem Kobiet Uniwersytetu Georgetown PRIO korzystało z danych mierzących włączenie społeczne, sprawiedliwość i bezpieczeństwo kobiet. Wykorzystali w sumie 13 wskaźników, od przepisów dotyczących edukacji i zatrudnienia po postrzeganie bezpieczeństwa i przemocy.
Podczas gdy w rankingu znalazło się 177 krajów z całego świata, TylkoGliwice skupił się na wynikach w Europie.
Tegoroczny Indeks Bezpieczeństwa Kobiet i Pokoju – obecnie w czwartej odsłonie – objął 44 kraje europejskie, w tym Bałkany i Kaukaz.
Dziewięć z dziesięciu krajów, w których najlepiej jest zostać kobietami, to kraje europejskie, pomimo rażących dysproporcji w regionie.
Dania prowadzi w rankingach za 2023 r., uzyskując ponad trzykrotnie wyższy wynik niż znajdujący się na dole tabeli Afganistan. Tuż za nimi plasują się Szwajcaria i Szwecja.
Ukraina znajduje się na samym dole europejskiej tabeli. Do jego słabych wyników przyczyniły się „szczególnie niskie” wyniki w zakresie bezpieczeństwa w porównaniu z innymi krajami europejskimi, wyjaśniło PRIO w oświadczeniu dla TylkoGliwice, a inwazja Rosji zwiększyła zagrożenia i przemoc wobec kobiet.
Drugim i trzecim najgorszym krajem w Europie pod względem liczby kobiet są odpowiednio Kosowo i Azerbejdżan.
Niski wynik Kosowa przypisano słabym wynikom w zakresie edukacji i zatrudnienia kobiet, a także „bardzo wysokim poziomom” śmiertelności matek, stwierdziła PRIO.
W Azerbejdżanie ta norweska organizacja zwróciła uwagę, że tendencja do synostwa (gdzie rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt) jest znacznie wyższa niż w pozostałej części Europy.
Podział wyników na różne regiony Europy ujawnia inne prawidłowości.
Kraje skandynawskie przodują, jeśli chodzi o bycie kobietą, podobnie jak w przypadku wielu innych wskaźników.
Region uzyskał wynik 0,925 na 1.
Trzy kraje Kaukazu uwzględnione w indeksie – Gruzja, Armenia i Azerbejdżan – radzą sobie najgorzej, a Bałkany i Europa Wschodnia znajdują się na drugim i trzecim miejscu.
„Dzięki swoim wynikom, rankingom i solidnym danym Indeks WPS stanowi cenne narzędzie dla osób pracujących nad kwestiami kobiet, pokoju i bezpieczeństwa” – powiedziała Elena Ortiz, główna autorka Indeksu WPS.
„Decydenci mogą go wykorzystać do określenia, gdzie potrzebne są zasoby. Naukowcy mogą go używać do badania trendów w obrębie wskaźników i między regionami. Dziennikarze mogą go używać do nadania kontekstu i perspektywy swoim historiom. Aktywistki mogą go wykorzystać, aby pociągnąć rządy do odpowiedzialności za obietnice dotyczące poprawy statusu kobiet”.