O nas
Kontakt

Ambitny plan ratowania oceanów świata: co wydarzyło się na konferencji przyrodniczej IUCN

Laura Kowalczyk

Ambitny plan ratowania oceanów świata: co wydarzyło się na konferencji przyrodniczej IUCN

Druga edycja Forum Liderów IUCN zgromadziła ponad 400 uczestników, aby zidentyfikować rozwiązania mające na celu ochronę i przywracanie przyrody.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uruchomiła właśnie nową, ambitną inicjatywę mającą na celu ochronę oceanów na świecie.

Na początku tego miesiąca światowi przywódcy i decydenci spotkali się w Szwajcarii na konferencji zorganizowanej przez IUCN.

Druga edycja Forum Liderów IUCN zgromadziła ponad 400 uczestników, aby zidentyfikować rozwiązania mające na celu ochronę i przywracanie przyrody.

Tegoroczne hasło brzmiał: „Globalne cele dla przyrody: śledzenie postępu, finansowanie sukcesu”.

Podczas wydarzenia prezydent IUCN Razan Al Mubarak ogłosił projekt, który koncentruje się na ochronie mórz, energii odnawialnej oceanów, żegludze, żywności wodnej i turystyce przybrzeżnej.

Czym jest Forum Liderów IUCN?

W Forum Liderów IUCN 2023 uczestniczyli eksperci ds. klimatu, przedstawiciele rządów, liderzy biznesu, młodzi ludzie, organizacje ludności tubylczej i społeczności lokalne.

Wydarzenie odbyło się w Genewie, a także wirtualnie, a jego celem było pobudzenie działań mających na celu powstrzymanie utraty przyrody.

„To drugie Forum Liderów IUCN zapewnia cenną okazję do podsycenia ambicji, zmobilizowania do działań i zabezpieczenia zobowiązań ze strony zainteresowanych stron z wielu sektorów oraz zintegrowania programów dotyczących różnorodności biologicznej i klimatu w okresie poprzedzającym COP28” – powiedziała dr Grethel Aguilar, pełniąca obowiązki dyrektora generalnego IUCN, przed konferencją konferencja.

„IUCN jest gotowa wspierać rządy i sektor prywatny w ich wysiłkach na rzecz przyszłości pozytywnej dla przyrody”.

Prelegenci biorący udział w wydarzeniu omawiali takie tematy, jak transformacja społeczna konieczna do osiągnięcia celów w zakresie różnorodności biologicznej i klimatu, finansowanie wdrażania i mierzenie postępów w kierunku świata pozytywnie wpływającego na przyrodę.

Podczas innych sesji rozważano ryzyko i możliwości odwrócenia utraty przyrody dla różnych sektorów gospodarki oraz sposób, w jaki rozwiązania oparte na przyrodzie mogą przyczynić się do tworzenia zielonych miejsc pracy.

Młodzi liderzy i przedsiębiorcy zaproponowali innowacyjne rozwiązania niektórych z najbardziej złożonych wyzwań związanych z różnorodnością biologiczną, przed którymi stoi obecnie świat.

Pięcioczęściowy przełomowy plan dla oceanów świata

Podczas konferencji prezydent IUCN Razan Al Mubarak ogłosił rozpoczęcie projektu „Ocean Breakthroughs”.

Opisał je jako „ścieżki transformacji obejmujące pięć kluczowych sektorów oceanicznych, w przypadku których przyspieszone działania i inwestycje mogłyby (…) przyczynić się do stworzenia odpornej, przyjaznej dla środowiska przyszłości o zerowej wartości netto do 2050 r.”.

Projekt jest wspólnym wysiłkiem społeczności Ocean & Coastal Zones w ramach Partnerstwa z Marrakeszu na rzecz globalnych działań w dziedzinie klimatu, które umożliwia współpracę między rządami i kluczowymi stronami zainteresowanymi w celu obniżenia emisji i zwiększenia odporności na skutki klimatyczne.

Pięć „punktów zwrotnych” planu koncentruje się na ochronie mórz, energii odnawialnej oceanów, żegludze, żywności wodnej i turystyce przybrzeżnej.

Do 2030 r. projekt zapewni inwestycje o wartości co najmniej 68 miliardów euro w celu zabezpieczenia integralności ekosystemów oceanicznych i zapewni co najmniej 3,8 miliarda euro na wsparcie odpornych systemów żywności wodnej.

Ma także na celu zainstalowanie co najmniej 380 GW morskiej energii odnawialnej i zapewnienie, że paliwa o zerowej emisji pokryją 5 procent zapotrzebowania na energię w żegludze międzynarodowej.

W jaki sposób technologia może pomóc chronić przyrodę?

Podczas konferencji międzynarodowa korporacja technologiczna Huawei i IUCN również wydały publikację Tech4Nature.

Tekst ukazuje rolę technologii w osiąganiu skutecznych wyników w zakresie ochrony przyrody w 22 projektach w 19 krajach.

Na przykład w Meksyku populacje jaguarów są monitorowane za pomocą sieciowego systemu fotopułapek. Zostaną one połączone z monitorowaniem akustycznym i algorytmami sztucznej inteligencji przeszkolonymi do wykrywania i identyfikacji poszczególnych jaguarów.

Dostarczone dane pozwolą także uzyskać wgląd w wpływ zmian klimatycznych na ekosystemy na północnym wybrzeżu półwyspu Jukatan.

W Chinach inteligentny system zapobiegania pożarom mający na celu ochronę siedlisk pandy wielkiej wdrożono w różnych lokalizacjach, w tym w Narodowym Rezerwacie Przyrody Tangjiahe, który znajduje się na Zielonej Liście IUCN.

W siedliskach pand w Syczuanie zdjęcia satelitarne są analizowane w czasie rzeczywistym w celu wykrycia ewentualnych pożarów. Zagrożenia można szybko zweryfikować, a ostrzeżenia natychmiast wysłać do strażników naziemnych.

W 2021 r. system spowodował zmniejszenie liczby poważnych pożarów o 71%.