Dyrektor generalny X (dawniej Twittera) nazwał to „sztywną i stanowczą ofertą”. Jak zabawnie.
Elon Musk zaoferował Wikipedii 1 miliard dolarów (około 946 milionów euro), „jeśli zmienią nazwę na Dickipedia” w ramach trwającej kłótni ze współzałożycielem Wikipedii Jimmym Walesem.
Ciekawa propozycja rebrandingu dla demokratycznego eksperymentu poświęconego wiedzy? A może przygnębiająco młodzieńcza sugestia kogoś wyraźnie urażonego czymś, co działa społecznie przez wolontariuszy z całego świata?
Ta nieprzyzwoita propozycja ma swoje korzenie w trwającym sporze Muska z brytyjsko-amerykańskim przedsiębiorcą, który 17 października wyraził trudności w odróżnieniu „prawdziwych dziennikarzy” od „fałszywych” w obliczu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
„Szybko zmieniające się roszczenia i roszczenia wzajemne, a @elonmusk usunął wszystkie podstawowe funkcje, które nawet w niewielkim stopniu umożliwiły odróżnienie prawdziwych dziennikarzy od podróbek” – napisał Wales.
W odpowiedzi Musk napisał: „Proszę naprawić Wokipedię” i przez kolejne dni krytykował internetową encyklopedię w wielu tweetach.
22 października Musk napisał: „Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Fundacja Wikimedia chce tak dużo pieniędzy? Z pewnością nie jest to potrzebne do obsługi Wikipedii. Możesz dosłownie zmieścić kopię całego tekstu na swoim telefonie! Więc po co te pieniądze? Dociekliwe umysły chcą wiedzieć…”
Publikując zdjęcie prośby o darowiznę z Wikipedii, Musk napisał: „Dam im miliard dolarów, jeśli zmienią nazwę na Dickipedia”, nazywając to następnie „sztywną i stanowczą ofertą”.
Wyjaśnienie pochodzi z notatek społeczności aplikacji: „Fundacja Wikimedia to organizacja charytatywna non-profit zapewniająca bezpłatny dostęp do Wikipedii. Podczas gdy tekstowa i anglojęzyczna kopia Wikipedii zajmuje około 51 GB, dodanie wszystkich multimediów i obsługiwanych języków zwiększa ją do 428 TB. W 2022 roku Wikimedia miała 154 miliony dolarów przychodów i 145 milionów dolarów wydatków.
Wikipedia następnie odpowiedziała, publikując oświadczenie w serwisie X: „Wikipedia to jedyna witryna internetowa z dziesięciu najczęściej odwiedzanych witryn na świecie prowadzona przez organizację non-profit – przy ułamku budżetu i personelu” – stwierdzili. „Nie finansujemy się z reklam, nie pobieramy opłat abonamentowych i nie sprzedajemy Twoich danych”.
Można śmiało powiedzieć, że w najbliższym czasie nie będzie zmiany nazwy.
Zobaczmy, na co jeszcze Musk chce przeznaczyć pieniądze, żeby poczuć, że faktycznie wnosi do kultury coś innego niż żarty o penisach. Niektórzy ludzie naprawdę mają za dużo czasu (i pieniędzy) na rękach…