Wielka Brytania twierdzi, że utworzy pierwszy na świecie instytut bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, aby zapobiec wymykaniu się tej technologii spod kontroli człowieka.
Premier Wielkiej Brytanii powiedział, że kraj zajmie się „niebezpieczeństwami i obawami” związanymi ze sztuczną inteligencją (AI), w tym ułatwi budowanie broni biologicznej i wymykanie się spod kontroli człowieka, w związku z przygotowaniami Wielkiej Brytanii do zorganizowania pierwszego na świecie globalnego wydarzenia poświęconego bezpieczeństwu opartego na sztucznej inteligencji szczyt w przyszłym tygodniu.
Rishi Sunak skomentował to w czwartkowym przemówieniu w Londynie, ogłaszając również, że utworzy w Wielkiej Brytanii pierwszy na świecie instytut bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.
Powiedział, że przyjrzy się „wszystkim zagrożeniom – od szkód społecznych, takich jak uprzedzenia i dezinformacja, aż po najbardziej ekstremalne zagrożenia” i że ustalenia zostaną udostępnione na całym świecie.
Od czasu objęcia urzędu w zeszłym roku brytyjski premier nieustannie mówi o znaczeniu i zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją.
Następnie Sunak zadeklarował przeznaczenie dodatkowych 100 milionów funtów (114 milionów euro) na inwestycje w sztuczną inteligencję w leczeniu chorób, takich jak rak i demencja.
Wielka Brytania stara się być światowym liderem w tej technologii i wywalczyć sobie miejsce wśród Stanów Zjednoczonych, Chin i Unii Europejskiej.
Sztuczna inteligencja to „jeden z największych testów przywództwa, przed jakim stoimy”
„Wierzę, że nic w naszej dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie bardziej transformacyjne dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa i całego naszego życia niż ta technologia. Ale w tym momencie jest to także jeden z największych testów przywództwa, przed jakim stoimy”.
Wielka Brytania będzie gospodarzem światowego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w przyszłym tygodniu (1–2 listopada) w południowej Anglii w Bletchley Park, który niegdyś był tajną bazą brytyjskich łamaczy szyfrów z drugiej wojny światowej.
Około 100 uczestników, w tym przywódcy polityczni, tacy jak wiceprezydent USA Kamala Harris, eksperci i firmy w zakresie sztucznej inteligencji, zgromadzi się, aby omówić sposoby regulacji sztucznej inteligencji, jej wpływ na cyberbezpieczeństwo i inne zagrożenia, takie jak możliwość opracowania broni biologicznej i jej wpływ na wybory.
„Jeśli źle się zrozumiesz, sztuczna inteligencja może ułatwić budowę broni chemicznej lub biologicznej” – powiedział Sunak.
„A w najbardziej nieprawdopodobnych, ale ekstremalnych przypadkach istnieje nawet ryzyko, że ludzkość może całkowicie utracić kontrolę nad sztuczną inteligencją” – dodał.