O nas
Kontakt

Wojna w Izraelu z Hamasem: izraelskie czołgi uderzyły w Gazę, ataki osadników na Zachodnim Brzegu, zagrożenie dla gospodarki Bliskiego Wschodu

Laura Kowalczyk

Wojna w Izraelu z Hamasem: izraelskie czołgi uderzyły w Gazę, ataki osadników na Zachodnim Brzegu, zagrożenie dla gospodarki Bliskiego Wschodu

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Izraelskie czołgi atakują Gazę

Armia izraelska twierdzi, że przeprowadziła operację w północnej Gazie w ramach przygotowań do kolejnych etapów walki.

W poście na stronie X w mediach społecznościowych napisano, że czołgi i piechota IDF uderzyły w „liczne komórki terrorystyczne, infrastrukturę i stanowiska rakiet przeciwpancernych”.

Mówi się, że żołnierze wrócili na terytorium Izraela.

W środę izraelski premier Benjamin Netanjahu potwierdził, że jego kraj przygotowuje inwazję lądową na Gazę i że „pracujemy z czasem”, przygotowując się do zniszczenia Hamasu.

„Prowadzimy wojnę o naszą suwerenność, o nasze istnienie i postawiliśmy sobie dwa podstawowe cele: wykorzenienie potencjału militarnego i rządowego Hamasu oraz zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby sprowadzić zakładników przetrzymywanych przez palestyńską grupę islamistów do domu” – Netanjahu – powiedział w telewizyjnym przemówieniu.

ONZ po raz kolejny nie przyjęła rezolucji w sprawie wojny z Izraelem i Hamasem

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zajęła się wojną izraelsko-Hamasu w Gazie, odrzucając rezolucje rywalizujących ze sobą Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Rezolucja Waszyngtonu potwierdziła prawo Izraela do samoobrony, nalegała na poszanowanie prawa międzynarodowego – zwłaszcza ochrony ludności cywilnej – i wezwała do „przerw humanitarnych” w celu dostarczenia desperacko potrzebnej pomocy Gazie.

10 krajów w 15-osobowej Radzie głosowało za, trzy były przeciw, a dwa wstrzymały się od głosu. Rezolucja nie została przyjęta ze względu na weto Rosji i Chin.

W rosyjskiej rezolucji wezwano do natychmiastowego „humanitarnego zawieszenia broni” i jednoznacznie potępiono atak Hamasu na południowy Izrael z 7 października oraz „masowe ataki” na ludność cywilną w Gazie.

Palestyńczycy dokonują inspekcji uszkodzeń zniszczonych budynków po izraelskich nalotach na miasto Gaza, środa, 25 października 2023 r.
Palestyńczycy dokonują inspekcji uszkodzeń zniszczonych budynków po izraelskich nalotach na miasto Gaza, środa, 25 października 2023 r.

Cztery kraje głosowały za, dwa przeciw, a dziewięć wstrzymało się od głosu. Uchwała nie została przyjęta, ponieważ nie uzyskała minimum dziewięciu głosów „za”.

Zgodnie z Kartą ONZ Rada Bezpieczeństwa jest odpowiedzialna za utrzymanie pokoju międzynarodowego. Jednak środowe głosowania, będące następstwem odrzucenia w zeszłym tygodniu rosyjskiej rezolucji i brazylijskiej propozycji, pozostawiają Radę podzieloną i sparaliżowaną w sprawie wojny Izrael-Hamas.

Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield oskarżyła Rosję o przedłożenie swojego tekstu bez konsultacji i „w złej wierze”. Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia nazwał projekt Waszyngtonu „upolitycznioną” propozycją wsparcia Izraela.

Można opracować uchwałę kompromisową.

Biden potępia ataki izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu

Prezydent USA wypowiedział się przeciwko odwetowym atakom izraelskich osadników na Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu w następstwie niespodziewanego ataku Hamasu 7 października.

Joe Biden powiedział, że ataki „ekstremistycznych osadników” „dolewają benzyny” do pożarów, które już szaleją na Bliskim Wschodzie od czasu ataku, w którym zginęło 1400 osób.

„To musi się skończyć. Trzeba ich pociągnąć do odpowiedzialności. To musi się teraz skończyć” – powiedział na początku konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Waszyngtonie premierem Australii Anthonym Albanese.

W ostatnich tygodniach nasiliła się przemoc osadników wobec Palestyńczyków, a Palestyńczycy są zabijani przez osadników.

Organizacje praw człowieka twierdzą, że osadnicy podpalili samochody i zaatakowali kilka małych społeczności Beduinów, zmuszając je do ewakuacji w inne obszary.

Przemoc grozi otwarciem kolejnego frontu w dwutygodniowej wojnie, która podzieliła się już na inne obszary, w tym południowy Liban i Syrię.

Wywiera także presję na uznaną na arenie międzynarodowej Autonomię Palestyńską, która administruje częściami Zachodniego Brzegu, choć jest głęboko niepopularna wśród Palestyńczyków, w dużej mierze dlatego, że współpracuje z Izraelem w kwestiach bezpieczeństwa.

Konsorcjum Ochrony Zachodniego Brzegu, koalicja organizacji pozarządowych i krajów-darczyńców, w tym Unii Europejskiej, twierdzi, że od 7 października setki Palestyńczyków zostało przymusowo przesiedlonych na Zachodnim Brzegu z powodu przemocy ze strony osadników.

To więcej niż ponad 1100 osób wysiedlonych od 2022 r.

Walki mogą zagrozić i tak już kruchej gospodarce Bliskiego Wschodu

Kryzysy gospodarcze przetaczają się przez kraje graniczące z Izraelem, zwiększając ryzyko reakcji łańcuchowej w wyniku wojny z Hamasem.

Skutki uboczne mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację finansową i stabilność polityczną Egiptu, Jordanii i Libanu oraz stworzyć problemy w dalszej części kraju.

Wszystkie trzy kraje stoją w obliczu różnych nacisków gospodarczych, które skłoniły Międzynarodowy Fundusz Walutowy do ostrzeżenia we wrześniu, że ich „stabilność społeczno-polityczna” jest zagrożona.

To ostrzeżenie pojawiło się na krótko przed wybuchem wojny między Izraelem a Hamasem, która z łatwością mogła wywołać chaos gospodarczy.

Światowi przywódcy i analitycy polityczni zaczynają obecnie dostrzegać możliwe skutki tej sytuacji.

Palestyńczyk ewakuuje ranną dziewczynę przed zniszczeniami po izraelskich nalotach na miasto Gaza, środa, 25 października 2023 r.
Palestyńczyk ewakuuje ranną dziewczynę przed zniszczeniami po izraelskich nalotach na miasto Gaza, środa, 25 października 2023 r.

Dla administracji Bidena zaangażowanej w powstrzymanie rozszerzania się wojny między Izraelem a Hamasem konflikt może spotęgować napięcia gospodarcze i prawdopodobnie spowodować upadek rządów.

Jeśli chaos nie zostanie opanowany, może rozprzestrzenić się na region mający kluczowe znaczenie dla światowych dostaw ropy, co odbije się na całym świecie.

„Im bardziej niestabilna jest sytuacja gospodarcza, tym łatwiej złym aktorom w regionie zamieszać w garnku” – powiedział Christopher Swift, międzynarodowy prawnik i były urzędnik Departamentu Skarbu.

„Pogląd, że można oddzielić politykę od ekonomii, jest nieco krótkowzroczny i naiwny. Polityka, ekonomia i bezpieczeństwo idą ze sobą bardzo blisko”.

Francuski Macron nawołuje do koalicji do walki z Hamasem

Prezydent Francji Emmanuel Macron promuje – jak dotąd z niewielkim sukcesem – międzynarodową koalicję do walki ze zbrojną palestyńską grupą Hamas.

Podsunął ten pomysł podczas dwudniowej podróży na Bliski Wschód, która rozpoczęła się w Izraelu.

Przywódcy, z którymi spotkał się w Izraelu, na Zachodnim Brzegu, w Jordanii i Egipcie, nie zajęli się tą sprawą publicznie.

Pierwszą reakcją na wyniszczającą wojnę między Izraelem a Hamasem jest „walka z terroryzmem” – powiedział Macron w środę po spotkaniu z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem el-Sissi.

„Właściwą reakcją jest współpraca i wyciągnięcie wniosków z międzynarodowej koalicji przeciwko grupie Państwa Islamskiego”, która interweniowała w Iraku i Syrii – dodał.

Macron po raz pierwszy zaproponował ten pomysł we wtorek po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, w którym wspomniał o „koalicji regionalnej i międzynarodowej” przeciwko Hamasowi, który rządzi Strefą Gazy.

Netanjahu nie skomentował konkretnie tej propozycji.