Europejski Bank Centralny pozostawił w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zaznaczając przerwę w restrykcyjnej polityce pieniężnej po 10 podwyżkach od lipca 2022 r.
Europejski Bank Centralny (EBC) po raz pierwszy od ponad roku podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, ponieważ wojna między Izraelem a Hamasem jeszcze bardziej zaciemnia i tak już ponure perspektywy dla europejskiej gospodarki.
To pierwsze posiedzenie banku bez zmian po zawrotnym tempie 10 kolejnych podwyżek począwszy od lipca 2022 r., które spowodowały, że stopa referencyjna osiągnęła rekordowo niski poziom 4%. EBC dołączyłby do Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, Banku Anglii i innych instytucji, aby utrzymać koszty pożyczek na stabilnym poziomie – choć na najwyższym poziomie od lat – w miarę spowolnienia inflacji.
W Europie inflacja osiągnęła bolesny szczyt na poziomie 10,6% w październiku dla 20 krajów stosujących euro, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę zebrała swoje żniwo. Te wysokie ceny były trujące dla wydatków konsumenckich, drenując finanse gospodarstw domowych, generując dodatkowe koszty za podstawowe artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność, ogrzewanie i prąd.
Jednak biorąc pod uwagę fakt, że inflacja spadła obecnie do 4,3%, analitycy przewidywali, że EBC opóźni dalsze podwyżki na posiedzeniu w Atenach. To jedno z cyklicznych spotkań banku poza siedzibą we Frankfurcie, mające na celu podkreślenie jego statusu jako instytucji Unii Europejskiej.
Mathieu Savary, główny europejski strateg w BCA Research, powiedział TylkoGliwice, że decyzja EBC o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie pokazuje, że bank centralny „pociesza się” niedawnym spowolnieniem inflacji.
„Niemniej jednak inflacja pozostaje na tyle wysoka, że Rada Prezesów (EBC) nie może całkowicie stracić czujności, zwłaszcza w świetle skali bilansu EBC” – dodał.
Dziś nasilają się obawy o osłabienie wzrostu gospodarczego, a nawet ryzyko recesji. Podwyżki stóp procentowych są główną bronią banku centralnego przeciwko inflacji, mogą jednak zaważyć na wzroście gospodarczym, podnosząc koszt kredytu na zakupy konsumenckie, zwłaszcza domy, oraz dla przedsiębiorstw kupujących nowy sprzęt i instalacje.
Badania menedżerów ds. zakupów przeprowadzone przez S&P Global wskazują, że w październiku aktywność gospodarcza spadła. Analitycy banku ABN Amro prognozują spadek produkcji gospodarczej w strefie euro o 0,1% w kwartale lipiec-wrzesień i minus 0,2% w ostatnich trzech miesiącach roku. We wtorek UE opublikuje dane za trzeci kwartał.
Wpływ inflacji na konsumentów to jeden z głównych powodów, dla których w tym roku w Europie prawie nie odnotowano wzrostu gospodarczego, odnotowując zero w pierwszym kwartale i 0,2% w drugim. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego największa gospodarka tej kraju, Niemcy, skurczy się w tym roku o 0,5%, co czyni ją najgorszą dużą gospodarką świata. MFW twierdzi, że w tym roku oczekuje się wzrostu nawet w Rosji.
Perspektywy poprawy dla Europy w tym roku są niewielkie. Wojna między Izraelem a Hamasem zwiększa niepewność, ponieważ Europa jest w dużym stopniu uzależniona od importowanej energii, na którą może mieć wpływ, jeśli wojna rozprzestrzeni się na Iran lub jego zastępczych bojowników w krajach arabskich.
„EBC nie będzie się spieszył z podjęciem dalszych działań” – powiedział Carsten Brzeski, globalny szef makro w ING banku. „Zamiast tego czeka go mile widziana przerwa w oczekiwaniu na więcej danych na temat opóźnionego wpływu dotychczasowych podwyżek stóp procentowych i ewolucji ceny ropy”.
Uwaga skupiła się na tym, jak długo stopy pozostaną na rekordowo niskim poziomie. Prezes EBC Christine Lagarde powtórzyła komunikat banku, że stopy procentowe „osiągnęły obecnie poziomy, które – jeśli utrzymają się przez wystarczająco długi okres – w znaczący sposób przyczynią się do szybkiego powrotu inflacji” do celu wynoszącego 2%, uznawanego za najlepszy dla gospodarki.
Odebrano to jako sygnał, że EBC zakończył podwyżki stóp procentowych, choć część analityków nie wykluczyła ostatecznej podwyżki stóp w grudniu, jeśli nie nastąpi oczekiwany spadek inflacji.