O nas
Kontakt

Litwa zamierza porzucić kontrowersyjne prawo dotyczące „antygejowskiej propagandy” w stylu rosyjskim

Laura Kowalczyk

Litwa zamierza porzucić kontrowersyjne prawo dotyczące „antygejowskiej propagandy” w stylu rosyjskim

Dyskryminacja prawna i społeczna nęka społeczność LGBT+ w małym państwie bałtyckim.

W środę litewski rząd podjął decyzję o odrzuceniu kontrowersyjnej ustawy nazwanej przez krytyków ustawą o „propagandzie gejowskiej”.

Okryte złą sławą ustawodawstwo przyjęte w 2009 roku chroni nieletnich przed informacjami na temat małżeństw osób tej samej płci i kwestii LGBTQI.

Kontrowersje budzi zapis informacji, które „wyrażają pogardę dla wartości rodzinnych (lub) zachęcają… do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny innej niż przewidziana w Konstytucji”.

Krytycy twierdzą, że jest to homofobiczne i ogranicza wolność, chociaż „Ustawa o ochronie nieletnich przed negatywnymi informacjami publicznymi” nie wspomina wyraźnie o społeczności LGBTQ+.

To właśnie ten przepis chce zmienić Ministerstwo Sprawiedliwości.

Podobne przepisy wprowadzono w Rosji, aby rzekomo chronić dzieci przed „propagandą gejowską”, która według grup prawniczych spowodowała „znaczne piętno i krzywdę wobec osób LGBT” oraz ograniczyła wolność słowa, dobrobyt i bezpieczeństwo.

Litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości zostało zmuszone do działania w związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), stwierdzającym, że ustawa narusza prawo do wolności słowa.

Międzynarodowy sąd ocenił przepisy po tym, jak wykorzystano je do cenzury książki dla dzieci zatytułowanej Amber Heart, która zawierała wersety dotyczące związków i małżeństw osób tej samej płci.

Sędziowie ETPC podważyli argument rządu litewskiego, jakoby jedna historia zawarta w książce, napisana przez zmarłą pisarkę lesbijkę Neringę Dangvyde Macate, promowała rodziny tej samej płci ponad inne.

Zamiast tego w tej historii zalecano szacunek i akceptację wszystkich członków społeczeństwa w podstawowym aspekcie ich życia, a mianowicie w zaangażowanym związku – stwierdzili.

Prawa LGBT są kwestią sporną w litewskiej polityce ze względu na postrzeganą dyskryminację prawną i społeczną społeczności wewnątrz kraju.

Według badania przeprowadzonego w 2022 r. na zlecenie Free Society Institute ponad 70% Litwinów jest przeciwnych związkom partnerskim osób tej samej płci – jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Aušrinė Armonaitė, liderka liberalnej Partii Wolności, wyraziła nadzieję, że propozycja usunięcia kontrowersyjnego przepisu doprowadzi do złamania rządu koalicyjnego złożonego z jej partii, konserwatywnego TS-LKD i ruchu liberalnego.

„Będzie bardzo źle”, jeśli parlament nie przyjmie poprawki, powiedziała jej wypowiedź LRT, litewski nadawca publiczny.

„Będziemy nadal znajdować się w stagnacji tam, gdzie jesteśmy teraz” – dodała Armonaitė. „Dążymy do prawdziwej, prawdziwej wolności na Litwie”.

Badanie przeprowadzone w 2020 r. przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) wykazało, że 44% litewskiej społeczności LGBT doświadczyło molestowania w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 38%.

W lipcu na Litwie co roku odbywały się obchody dumy, które przyciągnęły na ulice około dziesięciu tysięcy ludzi.

„Jesteśmy tutaj, aby świętować dumę, wolność i miłość” – powiedział wówczas jeden z demonstrantów TylkoGliwice. W porządku, jeśli nie jesteś gotowy, aby udać się na Pride. Mamy jednak nadzieję, że ta demonstracja będzie pomocna dla innych, którzy uważają, że powinni być ukrywani”.

Około 60% mieszkańców Litwy twierdzi, że w ciągu ostatnich pięciu lat w ich kraju spadły uprzedzenia i nietolerancja wobec osób LGBTI. Według FRA odsetek ten wynosi 40% w całej UE-28.