AI wspierająca solidarność społeczną? UNICEF i Lekarze Bez Granic wykorzystują je do ratowania życia. Dowiedz się, jak technologia wspiera działalność humanitarną.
Sztuczną inteligencję można wykorzystać do nieskończonej liczby zadań. Może odpowiedzieć na Twoje pytania, wygenerować obrazy, a nawet stworzyć dla Ciebie wirtualnego przyjaciela. Ostatnio ratuje życie.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zaczął go wykorzystywać w 2019 roku do skuteczniejszego wykrywania min przeciwpiechotnych. Wcześniej wyłącznie eksperci analizowali obrazy w podczerwieni z dronów wykrywających miny, co było czasochłonnym i niedokładnym procesem. Teraz sztuczna inteligencja pomaga tym operatorom, bezpośrednio oznaczając podejrzane obrazy. Pozwala to zaoszczędzić znaczną ilość czasu.
Erik Tollefsen, dyrektor Jednostki ds. skażenia broni Czerwonego Krzyża odpowiedzialny za projekt, twierdzi, że analityk ma u boku tysiąc asystentów.
Ale jak to działa?
Konkretnie, Czerwony Krzyż dostarczył komputerowi tysiące skategoryzowanych już obrazów w podczerwieni, dzięki czemu może on zapamiętać wszystkie możliwe sytuacje i samodzielnie rozpoznać obecność min, a także ich wielkość, rodzaj i dokładną lokalizację. To jest uczenie maszynowe.
Fundacja Médecins Sans Frontières testuje taką sztuczną inteligencję od 2023 r. w ramach projektu AI4CC, którego celem jest poprawa dokładności diagnozowania raka szyjki macicy w odległych obszarach, takich jak Malawi. W tych regionach identyfikacja choroby jest skomplikowana ze względu na brak zasobów. W rezultacie aż 30% kobiet, które uzyskały wynik negatywny, jest uspokojona po opuszczeniu lekarza, mimo że mają już zmiany nowotworowe, których operator nie był w stanie wykryć. Co roku giną tysiące ludzi.
Sztuczna inteligencja potrafi rozpoznać obecność zmian chorobowych z ponad 90% dokładnością, dzięki obrazom zarejestrowanym i sklasyfikowanym przez komputer. Co więcej, można go zastosować w instrumentach do analizy szyjki macicy zwanych kolposkopami.
Organizacje humanitarne mogą nadal wykorzystywać sztuczną inteligencję na wiele różnych sposobów do ochrony populacji i poprawy jakości naszego życia. Można na przykład dokładniej przewidywać klęski żywiołowe, aby chronić społeczności i przewidywać potrzeby, co widać w przypadku Flood Hub firmy Google.
UNICEF we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) opracował nawet modele sztucznej inteligencji do przewidywania i zwalczania chorób takich jak gorączka denga w krajach subtropikalnych.