O nas
Kontakt

Austria przyzna odszkodowania gejom skazanym na podstawie dyskryminującego prawa

Laura Kowalczyk

Austria przyzna odszkodowania gejom skazanym na podstawie dyskryminującego prawa

Historyczna propozycja austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje przeznaczenie 33 mln euro na rekompensatę dla osób niesłusznie skazanych, jednak krytycy twierdzą, że zaproponowana kwota nie jest wystarczająca.

Rząd austriacki ma wypłacić dziesiątki milionów euro odszkodowań gejom, którzy byli prześladowani lub skazani za dobrowolne akty homoseksualne.

Nowe ustawodawstwo miałoby zastosowanie do każdego skazanego na podstawie określonych artykułów austriackiego kodeksu prawnego, które wprowadzono po dekryminalizacji homoseksualizmu w 1971 roku.

Te specjalne akapity skazały homoseksualistów za czyny, które byłyby legalne, gdyby byli heteroseksualni. Ostatni z tych przepisów został uchylony przez Trybunał Konstytucyjny dopiero w 2002 roku.

„Prześladowanie osób homoseksualnych było ciemnym rozdziałem Drugiej Republiki (rządu po 1945 r.) i wielką niesprawiedliwością” – austriacki minister sprawiedliwości Alma Zadic opublikowany na X, dawniej Twitterze.

„W imieniu całego wymiaru sprawiedliwości przeprosiłem za tę niesprawiedliwość wszystkie osoby ścigane z powodu orientacji seksualnej”.

W jaki sposób przepisy prawne były celem gejów?

Po dekryminalizacji homoseksualizmu w 1971 r. do austriackiego kodeksu karnego dodano cztery nowe przepisy karne, każdy specjalnie ukierunkowany na ściganie gejów poprzez ukierunkowanie na aspekt seksualności, który nie jest taki sam w przypadku osób heteroseksualnych i lesbijek.

Ustalono specjalną granicę wieku dla związków homoseksualnych na 18 lat w porównaniu z 14 lat dla osób heteroseksualnych i lesbijek, natomiast prostytucja gejowska była kryminalizowana, w przeciwieństwie do prostytucji lesbijskiej i heteroseksualnej. Kryminalizowane było także zatwierdzanie lub reklamowanie cudzołóstwa z osobami tej samej płci oraz zakładanie stowarzyszeń LGBTQ+ lub członkostwo w nich.

Chociaż w 2002 r. złożono apelację od ostatniego z tych przepisów, karalności i wyroki nie były aktualne, a niektóre osoby skazane spędzały czas w instytucjach określanych jako „przestępcy psychicznie nienormalni”.

Zadośćuczynienie i zadośćuczynienie

Austriacka ustawa o rehabilitacji i odszkodowaniach, która stanowi część budżetu państwa na 2024 r., przewiduje wypłatę odszkodowania w wysokości 3000 euro za każdy uchylony wyrok, 1500 euro za każdy rok spędzony w więzieniu lub 500 euro za każde dochodzenie wszczęte na podstawie odpowiednich paragrafów karnych.

Ryczałt w wysokości 1500 euro ma także stanowić rekompensatę dla osób, które doświadczyły niekorzystnej sytuacji zawodowej, ekonomicznej lub zdrowotnej.

Ministerstwo Sprawiedliwości spodziewa się, że wpłynie około 11 000 wniosków o resocjalizację i odszkodowanie. Koszty tego szacuje się na 10,8 mln euro w nadchodzącym roku i 3 mln euro w każdym kolejnym roku, przy czym łącznie 33 mln euro przeznaczono na fundusz kompensacyjny.

Wszystkie wyroki wydane na podstawie tych przepisów szczegółowych również zostaną uchylone.

Minister Sprawiedliwości Alma Zadic stwierdziła, że ​​„Ściganie osób homoseksualnych było mrocznym rozdziałem II Republiki”.

Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Szkocja zajmują się historycznymi niesprawiedliwościami

Austria nie jest jedynym krajem europejskim, który naprawił swoje dotychczasowe niedociągnięcia w traktowaniu osób LGBT.

W 2017 r. Niemcy uchyliły także wyroki skazujące i wypłaciły odszkodowania osobom prześladowanym na mocy dyskryminujących przepisów antyhomoseksualnych w czasach nazizmu i zimnej wojny, przy czym niektóre z nich trwały do ​​1994 r.

W 2001 r. Hiszpania wymazała rejestry karne homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn i kobiet przetrzymywanych w więzieniach za rządów dyktatora Francisco Franco od 1939 r. do jego śmierci w 1975 r. Przeznaczenie budżetu w wysokości 2 mln euro zostało przeznaczone na sfinansowanie odszkodowań dla prześladowanych, choć zakończyło się to w 2001 r. 2013.

W Wielkiej Brytanii każda osoba skazana za aktywność seksualną z osobami tej samej płci na podstawie przestępstwa, które zostało już uchylone lub zniesione, może ubiegać się o zignorowanie wyroku i ułaskawienie.

W Szkocji w 2020 r. rząd automatycznie ułaskawił wszystkich mężczyzn skazanych za aktywność seksualną osób tej samej płci, która jest obecnie legalna. Ułaskawienie dotyczyło żywych i osób, które od tego czasu zmarły.

„Przebaczenie ma charakter symboliczny” – oznajmił wówczas szkocki rząd. „Oznacza to, że rząd przyznaje, że te przekonania były dyskryminujące i nigdy nie powinny były mieć miejsca”.

Dobrze, ale wystarczająco dobrze?

Chociaż rekompensata oznacza przełomowe zwycięstwo grup LGBTQ+ i praw człowieka w Austrii, niektórzy nadal postrzegają ją jako tylko jedno lekarstwo dla społeczności, która od dziesięcioleci zmaga się z dyskryminacją.

„Ludzie byli tu niesprawiedliwie więzieni i nie mogli w tym czasie pracować. Dlatego istotne jest, aby okresy pozbawienia wolności były zaliczane na poczet emerytur.” Ann-Sophie Otte, przewodnicząca Inicjatywy Homoseksualnej w Wiedniu, powiedziała TylkoGliwice.

„Nałożone kary też trzeba spłacić z odsetkami. Mamy wielką nadzieję, że po resocjalizacji i zadośćuczynieniu pójdą także przeprosiny ze strony Rady Narodowej, bo przecież to właśnie Rada Narodowa w pierwszej kolejności uchwaliła te ustawy, ” powiedziała.

Organizacja praw LGBTQ+ Rechtskomitee, która odegrała kluczową rolę w uchyleniu kodeksów karnych aż do 2002 r., również pochwaliła przyznanie odszkodowania, ale zwróciła uwagę, że kwota odszkodowania oferowanego przez austriacki rząd jest znacznie niższa od wartości obliczonej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.