O nas
Kontakt

Greenpeace wzywa Grecję do zaprzestania poszukiwań gazu, powołując się na zagrożenie dla dzikiej przyrody

Laura Kowalczyk

Greenpeace wzywa Grecję do zaprzestania poszukiwań gazu, powołując się na zagrożenie dla dzikiej przyrody

Poszukiwania gazu ziemnego przez Grecję na Morzu Egejskim wzbudziły obawy Greenpeace, że dzikie zwierzęta morskie, takie jak delfiny i wieloryby, będą zagrożone.

Greenpeace wystosował mocny apel do Grecji, wzywając naród do porzucenia ambitnego przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania gazu głębinowego na Morzu Śródziemnym.

Powołując się na niedawno opublikowane badania, organizacja ekologiczna argumentuje, że wpływ projektu na zagrożone wieloryby i delfiny jest znacznie większy, niż wcześniej sądzono.

Badanie przeprowadzone w zeszłym roku na wodach u wybrzeży południowo-zachodniej Grecji i Krety, czyli na obszarach przeznaczonych do odwiertów poszukiwawczych, ujawniło stałą obecność ssaków morskich przez cały rok, zarówno zimą, jak i latem, co potwierdza wcześniejsze ustalenia.

Obszar o dużym znaczeniu środowiskowym

Region badany pod kątem poszukiwań gazu w dużej mierze pokrywa się z Rowem Greckim, obejmującym najgłębsze wody Morza Śródziemnego na oszałamiającej głębokości 5267 metrów (17 300 stóp).

Rów ten służy jako kluczowe siedlisko dla rzadkiej populacji kaszalotów i innych ssaków morskich, które są już zagrożone przez połowy, kolizje statków i zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.

Istniejące zabezpieczenia środowiskowe projektu ograniczają poszukiwania do sezonu zimowego, aby zminimalizować niekorzystny wpływ na okresy lęgowe wielorybów i delfinów. Jednak raport opublikowany w czwartek w czasopiśmie Endangered Species Research wskazuje, że co najmniej cztery gatunki waleni, w tym kaszaloty i wieloryby dziobowate Cuviera, zamieszkują ten obszar przez cały rok.

Kostis Grimanis z greckiego Greenpeace podkreślił ogromne znaczenie ekologiczne tego regionu Morza Śródziemnego, potępiając rząd i koncerny naftowe za nieustanne poszukiwania węglowodorów w tych wodach.

Nazwał to „absurdalną zbrodnią przeciwko naturze”, która nie tylko zagraża kultowym gatunkom morskim, ale także zagraża walce z kryzysem klimatycznym poprzez dążenie do eksploatacji podmorskich paliw kopalnych.

Greenpeace wezwał teraz grecki rząd do cofnięcia wszystkich pozwoleń na odwierty na morzu

W 2019 r. Grecja przyznała międzynarodowemu konsorcjum energetycznemu prawa do poszukiwań dwóch bloków dna morskiego na południe i południowy zachód od Krety, natomiast na północy prowadzone są mniejsze projekty.

W tym roku ExxonMobil i grecka spółka Helleniq Energy zakończyły trzymiesięczne badanie sejsmiczne dna morskiego w dwóch głównych blokach, a według greckiego rządu wstępne odwierty poszukiwawcze potencjalnie rozpoczną się w 2025 r. Urzędnicy zapewniają, że przestrzegane są najsurowsze normy środowiskowe.

Badania sejsmiczne, w ramach których wykorzystano podmuchy dźwiękowe do identyfikacji potencjalnych złóż gazu, budzą obawy co do ich wpływu na walenie wrażliwe na dźwięk. Podobną technologię sonarową stosowaną na okrętach wojennych powiązano ze śmiertelnymi konsekwencjami dla wielorybów, a eksperci sugerują, że badania sejsmiczne mogą mieć podobne skutki. Co więcej, jak podkreślają ekolodzy, wiercenia i wydobycie gazu spowodowałyby znaczny hałas podmorski.

Niedawny raport, opracowany przez Greenpeace Grecja we współpracy z Uniwersytetem w Exeter i Instytutem Badań nad Waleniami Pelagos z siedzibą w Atenach, dokumentuje spotkania z co najmniej pięcioma gatunkami waleni, w tym 14 kaszalotami, zimą 2022 r., zgodnie z wcześniejszymi badaniami przeprowadzonymi podczas miesiące letnie.