O nas
Kontakt

Rosja ponosi „znaczące straty”, Orban twierdzi, że Ukraina „nie może wygrać”, Białoruś wzywa do rozmów pokojowych

Laura Kowalczyk

Rosja ponosi „znaczące straty”, Orban twierdzi, że Ukraina „nie może wygrać”, Białoruś wzywa do rozmów pokojowych

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Orban twierdzi, że Ukraina „nie może zwyciężyć na polu bitwy”

Premier Węgier Viktor Orban upierał się, że Ukraina nie może pokonać Rosji i dlatego UE powinna przygotować plan B poradzenia sobie z konfliktem.

W wywiadzie dla węgierskiego radia państwowego przywódca nacjonalistów powiedział, że strategia UE wobec wojny na Ukrainie „zawiodła”.

„Dziś wszyscy wiedzą, ale nie mają odwagi powiedzieć tego głośno, że ta strategia się nie powiodła. To oczywiste, że to nie zadziała. Ukraińcy nie wygrają na polu bitwy” – stwierdził, oświadczając, że nie ma powodu wydawać pieniędzy węgierskich podatników na pomoc Ukrainie.

Pomoc Zachodu jest powszechnie postrzegana jako kluczowa dla zdolności Ukrainy do obrony przed rosyjską inwazją, chociaż niektórzy politycy w Europie i USA są coraz bardziej zmęczeni zapewnianiem większego wsparcia.

Węgierski przywódca z wykształceniem w Oksfordzie uważany jest za sojusznika Putina. Blokuje udostępnienie Ukrainie środków unijnych, odkąd Kijów umieścił węgierski bank OTP na liście międzynarodowych sponsorów wojny.

Dziś wcześniej prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że Orban musi zaprzestać „flirtu” z Rosją, wskazując na swoje spotkanie z Putinem, które odbędzie się w połowie października.

„To naprawdę więcej niż dziwne, że zaczynamy flirtować z reżimem, który dopuszcza się (…) bardzo okrutnych okrucieństw na terytorium Ukrainy” – powiedział w Brukseli.

„To wysyła bardzo zły sygnał do wszystkich, najpierw do społeczności międzynarodowej, a także do Ukrainy”.

Ukraińscy żołnierze przechodzą obok grobów innych żołnierzy w Charkowie na Ukrainie, czwartek, 16 lutego 2023 r.
Ukraińscy żołnierze przechodzą obok grobów innych żołnierzy w Charkowie na Ukrainie, czwartek, 16 lutego 2023 r.

Biały Dom stwierdza, że ​​Rosja poniosła „znaczne straty” na Ukrainie

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział w czwartek, że Moskwa poniosła „znaczące straty” w swojej nowej ofensywie na Ukrainie.

Kirby dodał, że armia rosyjska straciła co najmniej 125 pojazdów opancerzonych wokół ukraińskiego miasta Awdijewka we wschodnim obwodzie donieckim oraz sprzęt warty ponad batalion.

„Nic dziwnego, że siły rosyjskie cierpią z powodu złego morale” – powiedział na konferencji prasowej w Białym Domu.

Moskwa w ostatnim czasie nasiliła ataki na polu bitwy, chcąc przesunąć front do przodu przed zimą.

Jednak amerykański urzędnik ostrzegł, że w obliczu przewidywanej większej liczby rosyjskich ataków wojska Putina nadal zachowują pewne zdolności ofensywne, dodając, że być może będą w stanie osiągnąć pewne korzyści taktyczne w nadchodzących miesiącach.

W czwartek rosyjscy parlamentarzyści przyjęli także projekt budżetu na lata 2024–2026, który zakłada 68-procentowy wzrost wydatków na cele wojskowe.

Według propozycji rządu nowy budżet wojskowy po raz pierwszy w historii Rosji o ponad 25 proc. przewyższy wszystkie wydatki socjalne.

Białoruś wzywa do rozmów na temat „ziemi i pokoju” na Ukrainie

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka wezwał do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych na Ukrainie i rozpoczęcia negocjacji „w sprawie ziemi i pokoju”.

„Uważam, że na Ukrainie jest wystarczająco mądrych ludzi. Trzeba usiąść przy stole negocjacyjnym i negocjować” – powiedział Łukaszenka rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

„Jak już kiedyś powiedziałem: nie są potrzebne żadne warunki wstępne. Najważniejsze jest wydanie polecenia zatrzymania. Powiedzieć: zatrzymajmy się o północy, żadne siły nie będą się przemieszczać, nikt nie będzie strzelał, nikt nie będzie wyciągał rezerw, nie będzie żadnej łączności przywrócony. Zatrzymujemy się i negocjujemy. O ziemi io pokoju.

Autokratyczny premier Białorusi powiedział, że należy rozpocząć negocjacje, ponieważ Waszyngton zasugerował, że pomoc USA dla Kijowa „nie jest nieograniczona”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał niedawno formalny dekret wykluczający perspektywę rozmów konkretnie z Putinem, pozostawiając jednocześnie otwarte drzwi do rozmów z Rosją w innej formie.

Po 18 miesiącach zaciekłego konfliktu Ukraińcy nadal są głęboko zaangażowani w wygranie wojny z Rosją.

Sondaż Instytutu Gallupa z października pokazuje, że trzech na pięciu chce walczyć aż do zwycięstwa, chociaż 31% chce, aby wojna zakończyła się jak najszybciej.