Nowe badanie wykazało, że regularna praktyka gorącej jogi może poprawić nastrój.
Miło nam przekazać dobre wieści. Wyniki badania klinicznego wykazały, że tylko jedna sesja gorącej jogi tygodniowo może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji.
Aby jednak odczuć korzyści, będziesz musiał wytrzymać temperatury do 40,5 stopnia Celsjusza podczas wykonywania pozycji i ćwiczeń oddechowych w gorących i wilgotnych warunkach. Co zrozumiałe, może to skutkować znaczną potliwością.
Do fanów celebrytów zaliczają się Meghan Markle, Jennifer Aniston i Gwyneth Paltrow.
Badanie wykazało, że dorośli z umiarkowaną do ciężkiej depresją doświadczyli „znacznie większej” redukcji objawów depresyjnych w porównaniu z grupą kontrolną, która nie brała udziału w sesjach.
Ośmiotygodniowe badanie, prowadzone przez Massachusetts General Hospital, podzieliło 80 dorosłych na dwie losowe grupy.
Połowa dwa razy w tygodniu uczestniczyła w 90-minutowych sesjach gorącej jogi, zwanej Bikram, podczas gdy drugiej grupie powiedziano, że znajdują się na liście oczekujących i nie otrzymają żadnego leczenia.
Ogółem uczestnicy uczestniczyli średnio w 10,3 zajęciach w ciągu ośmiu tygodni.
Naukowcy odkryli, że prawie 60 procent uczestników gorącej jogi doświadczyło co najmniej 50-procentowego zmniejszenia objawów w porównaniu z zaledwie 6,3 procentami uczestników z listy oczekujących.
Odkryli również, że u 44 procent osób, które uczęszczały na zajęcia jogi, zaobserwowano tak radykalną poprawę objawów, że nie były już klasyfikowane jako osoby cierpiące na depresję, w porównaniu z zaledwie 6 procentami z grupy oczekujących.
Zespół stwierdził, że objawy depresji zmniejszyły się nawet u uczestników, którzy otrzymali tylko połowę przepisanej „dawki”, co sugeruje, że gorące sesje jogi tylko raz w tygodniu mogą być korzystne.
„Joga i interwencje wykorzystujące ciepło mogą potencjalnie zmienić przebieg leczenia pacjentów z depresją, zapewniając podejście nieoparte na lekach, a w zamian dodatkowe korzyści fizyczne” – powiedziała Maren Nyer, adiunkt psychiatrii w Harvard Medical School i główny autor badania.
„Opracowujemy nowe badania, których celem jest określenie konkretnego wkładu każdego elementu, ciepła i jogi, w efekty kliniczne, które zaobserwowaliśmy w depresji”.
Który kraj europejski używa najwięcej leków przeciwdepresyjnych?
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w latach 2000–2020 w 18 krajach europejskich spożycie leków przeciwdepresyjnych wzrosło prawie dwuipółkrotnie.
Podczas pandemii Covid‑19 nastąpił również dramatyczny wzrost poziomu lęku i depresji.
We Francji najniższy wzrost użycia leków przeciwdepresyjnych w tym okresie – 38 proc. – choć rozpoczął się od stosunkowo wysokiego poziomu.
Wielka Brytania odnotowała wzrost o 256%, podczas gdy Hiszpania i Niemcy odnotowały w tym samym okresie wzrost o 208% i 200%.
Tymczasem w 2020 r. najwyższy wskaźnik spożycia środków farmaceutycznych przeciwko AD na 1000 osób dziennie przy 153 zdefiniowanych dawkach dziennych (DDD) miała Islandia, a za nią plasowały się Portugalia (131 DDD), Wielka Brytania (108 DDD w 2017 r.), Szwecja (105 DDD). i Hiszpania (87 DDD).
Konsumpcja leków na AD wzrosła o 36,5 procent w latach 2010–2020 w 24 krajach europejskich. Jedynym krajem, który odnotował spadek, była Dania – o 4%.
Alternatywa dla leków przeciwdepresyjnych
Może być za wcześnie, aby określić, czy gorąca joga powinna być oferowana jako uzupełnienie istniejących metod leczenia, takich jak leki przeciwdepresyjne.
Jednak rzekomo zwiększa elastyczność i poprawia siłę, równowagę i skład ciała, a także wydolność aerobową.
Mówi się, że cieplejsze otoczenie ułatwia rozciąganie mięśni, chociaż istnieje niebezpieczeństwo nadmiernego rozciągnięcia.
Zwykle wykonywany w uspokajającym otoczeniu, od dawna uważany jest za dobry sposób na zmniejszenie stresu i poprawę samopoczucia, szczególnie u osób dorosłych prowadzących siedzący tryb życia i zestresowanych.
Kilka niezależnych badań wykazało, że gorąca joga skutecznie zmniejsza objawy depresji i lęku.
Zachęcanie Cię do skupienia się na głębokim oddychaniu może również pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu.
Chociaż dowody są nadal ograniczone – szczególnie jeśli chodzi o poprawę aerobiku – wydaje się jasne, że uprawianie gorącej jogi może przynieść wiele korzyści.