O nas
Kontakt

Czujesz się bezczelny? Jak bardzo Włochy i Europa kochają makarony?

Laura Kowalczyk

Czujesz się bezczelny?  Jak bardzo Włochy i Europa kochają makarony?

Produkcja makaronu w UE wzrosła o 20% w 2022 r., przy czym Włochy nie były zaskoczeniem liderem w produkcji, konsumpcji i eksporcie.

Włochy kochają makarony. Penne, linguini, ravioli, fusili, capellini – lista jest długa.

Wiele osób uważa, że ​​nowoczesny włoski makaron jest potomkiem starożytnych makaronów azjatyckich, wytwarzany z ciasta przaśnego, zmielonej pszenicy durum i wody.

Chociaż trudno jest prześledzić dokładne początki makaronu, nie ulega wątpliwości, że makaron stał się obecnie synonimem Włoch.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat w tym południowoeuropejskim kraju w 2022 r. wyprodukowano ponad 4 miliony ton makaronu.

Stanowi to prawie 68% całkowitej ilości makaronu wyprodukowanego w UE w 2022 r. i obejmuje makarony niegotowane, nienadziewane ani nieprzygotowane w inny sposób.

Dane dotyczące produkcji w UE również wzrosły o milion ton w porównaniu z 2017 r., ponieważ w ubiegłym roku wyprodukowano w niej ponad 6,1 mln ton makaronu.

Nic więc dziwnego, że Włochy również przodują w eksporcie, stanowiąc 77% całkowitego makaronu eksportowanego przez UE.

Kwantyfikacja miłości Włoch i UE do makaronu

Dane Związku Organizacji Producentów Makaronów w UE wskazują, że przeciętny Włoch zjada 23,5 kilograma makaronu rocznie.

Grecja zajmuje drugie miejsce w UE, a jej obywatele konsumują o połowę mniej niż Włosi na mieszkańca.

Jednak w skali globalnej Tunezyjczycy i Wenezuelczycy przewyższają Greków, spożywając 17 i 15 kilogramów makaronu na mieszkańca.

Większość makaronu produkowanego we Włoszech jest spożywana w kraju, o czym świadczą niskie dane dotyczące przywozu, a także różnica między ilością makaronu wyprodukowanego i wywiezionego.

Niemcy i Francja znajdują się jednak na szczycie listy krajów UE, które importują najwięcej makaronu.

Niemcy reprezentowały 27% całkowitego importu członków UE w 2022 r., a następnie Francja – 23%.

Pod względem spożycia na mieszkańca Niemcy zajmują 11. miejsce z 7,9 kilograma na mieszkańca, podczas gdy przeciętny obywatel Francji spożywa 9,1 kilograma rocznie, co plasuje je na 7. miejscu na świecie.

PLIK: Mężczyzna je makaron w restauracji w Mediolanie w północnych Włoszech, czwartek, 8 czerwca 2023 r.
PLIK: Mężczyzna je makaron w restauracji w Mediolanie w północnych Włoszech, czwartek, 8 czerwca 2023 r.

Wzywa do strajku makaronów w sprawie cen

Pomimo wzrostu produkcji cena makaronu we Włoszech gwałtownie rośnie, co doprowadziło do wezwań do bojkotu tego podstawowego artykułu spożywczego.

Wściekli kupujący we Włoszech mieli dość po tym, jak na początku 2023 r. cena wzrosła dwukrotnie w stosunku do inflacji.

Jedna z grup rzeczników konsumentów wezwała do tygodniowego ogólnokrajowego strajku makaronowego w czerwcu po tym, jak rząd Rzymu odbył kryzysowe spotkanie, ale ostatecznie zdecydował się nie interweniować w sprawie cen.

„Strajk makaronów ma na celu sprawdzenie, czy trzymanie makaronu na półkach obniży ceny, zgodnie z wielką anglosaską tradycją bojkotu towarów” – powiedział w czerwcu Furio Truzzi, prezes grupy Assoutenti.

„Cena makaronu jest absolutnie nieproporcjonalna do kosztów produkcji.”