O nas
Kontakt

Fałszywe długopisy Ozempic: Pacjenci hospitalizowani po stosowaniu podrabianych leków odchudzających

Laura Kowalczyk

Fałszywe długopisy Ozempic: Pacjenci hospitalizowani po stosowaniu podrabianych leków odchudzających

Austriackie władze ds. zdrowia poinformowały, że otrzymały zgłoszenia, że ​​podrabiane leki Ozempic dotarły do ​​pacjentów. Brytyjskie organy regulacyjne stwierdziły również, że niewielka liczba pacjentów była hospitalizowana.

Władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną w obu krajach podały, że pacjenci w Austrii i Wielkiej Brytanii byli hospitalizowani po użyciu podrobionych wstrzykiwaczy odchudzających.

Według austriackiego Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia (BASG) hipoglikemię i drgawki zgłaszano jako poważne skutki uboczne stosowania sfałszowanych wstrzykiwaczy Ozempic, które mogły zawierać insulinę zamiast aktywnego składnika semaglutydu.

„Ze względu na niesprawdzoną jakość podrabianego leku, możliwe zanieczyszczenia i nieznane składniki, podróbki te mogą również zagrażać życiu” – podała austriacka agencja.

Brytyjskie organy regulacyjne ostrzegły również, że „otrzymały raporty o bardzo małej liczbie osób hospitalizowanych po użyciu potencjalnie fałszywych długopisów odchudzających”.

Potwierdzili, że pacjenci przebywali w Wielkiej Brytanii i że toczyło się aktywne dochodzenie w sprawie podrabianych leków.

Do poważnych skutków ubocznych u hospitalizowanych należał wstrząs hipoglikemiczny i śpiączka.

Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) podała, że ​​od stycznia 2023 r. przejęła „369 potencjalnie fałszywych wstrzykiwaczy Ozempic” oraz że pojawiły się doniesienia o zdobyciu przez obywateli podrobionych długopisów Saxenda.

Długopisy prawdopodobnie nadal w obiegu

W Austrii podrobione długopisy prawdopodobnie pochodziły „z innego źródła niż apteka” – ostrzegają krajowe organy regulacyjne.

BASG stwierdziło, że w obiegu mogą nadal znajdować się podrabiane długopisy, wzywając lekarzy, aby sprawdzili, czy długopisy mogą być podrobione, oraz sprawdzili źródło zaopatrzenia, jeśli nie pochodzi z legalnych aptek.

Ozempic, sprzedawany przez duńską firmę farmaceutyczną Novo Nordisk, stał się lekiem hitowym po tym, jak kojarzono go z utratą wagi.

Obecnie jest dopuszczony w UE do leczenia cukrzycy typu 2, ale jest coraz częściej stosowany jako lek odchudzający, w przypadku którego nie jest zatwierdzony. Jest to zastrzyk raz w tygodniu.

Jego głównym składnikiem jest semaglutyd, który jest również stosowany w leku Wegovy, który może być stosowany w leczeniu otyłości.

Tymczasem Saxenda wykorzystuje mniej skuteczną substancję czynną liraglutyd i jest podawanym codziennie zastrzykiem. Jest dopuszczony w Wielkiej Brytanii i UE do odchudzania.

Stosowanie leku Ozempic „poza wskazaniami” w celu utraty wagi doprowadziło do ograniczonej dostępności leku dla pacjentów z cukrzycą.

Organy regulacyjne UE ostrzegły na początku miesiąca, że ​​w Austrii i Niemczech zidentyfikowano sfałszowane, fabrycznie napełnione wstrzykiwacze Ozempic. Władze odpowiedzialne za zdrowie poinformowały, że zidentyfikowano je również w dwóch hurtowniach w Wielkiej Brytanii.

Różnice w opakowaniach

Długopisy Ozempic posiadają kody kreskowe 2D i unikalne numery seryjne na każdym opakowaniu. Chociaż podrabiane opakowania miały również numery seryjne, po zeskanowaniu kody te były nieaktywne.

Władze austriackie dodały, że oryginalne wstrzykiwacze półautomatyczne napełnione i sfałszowane różniły się kilkoma cechami, w tym innym niebieskim kolorem wstrzykiwaczy. Okienko zabezpieczające w podróbce jest przezroczyste, w oryginale również jest szare.

Pierścień do regulacji dawki i etykiety na igłach również były inne w przypadku podrobionych wstrzykiwaczy.

Obrazy oryginalnego pióra Ozempic (na górze) i podróbki (na dole).
Obrazy oryginalnego pióra Ozempic (na górze) i podróbki (na dole).

BASG ostrzegło, że mogą istnieć podróbki, które „wyglądają inaczej lub nie są oferowane jako fabrycznie napełnione wstrzykiwacze”.

MHRA przestrzegła pacjentów, aby nie kupowali przez Internet leków wydawanych wyłącznie na receptę.

„W Obesity UK jesteśmy bardzo zaniepokojeni doniesieniami, że osoby cierpiące na otyłość padają ofiarami przestępców, którzy zdobywają i sprzedają fałszywe leki odchudzające” – stwierdził w oświadczeniu profesor Paul Gately, dyrektor generalny Obesity UK.

„Zagrożenia dla zdrowia są oczywiste. Nasza rada, podobnie jak MHRA, jest taka, że ​​należy przyjmować wyłącznie leki przepisane przez wykwalifikowanego lekarza/pracownika służby zdrowia”.