Niecałe 24 godziny po ogłoszeniu „masowego” rozmieszczenia policji i sił zbrojnych na granicy z Węgrami w celu ograniczenia nielegalnej migracji nowy słowacki rząd odwołał to, twierdząc, że jest to „jednorazowe działanie”.
Nowo wybrany rząd Słowacji twierdzi, że zaledwie dzień po pierwotnym ogłoszeniu o ich rozmieszczeniu, odwoła setki funkcjonariuszy policji i żołnierzy wysłanych w celu wzmocnienia granicy z Węgrami.
Powstały zaledwie w zeszłym tygodniu rząd koalicyjny zapowiedział w poniedziałek „masowe” rozmieszczenie policji i sił zbrojnych na granicy, aby zapobiec przedostawaniu się na jego terytorium rosnącej liczby migrantów z sąsiedniego kraju.
Premier Robert Fico stwierdził, że środek ten jest uzasadniony, aby uniemożliwić osobom potencjalnie powiązanym z grupami „terrorystycznymi” przedostawanie się na Słowację przez 655-kilometrową granicę z Węgrami oraz że rozmieszczenie rozpoczęło się później tego samego dnia.
Fico dodał, że od początku roku na Słowację przybyło 46 000 nielegalnych migrantów.
Jednak już dzień później rząd wycofał się z tego rozwiązania, twierdząc, że było to „jednorazowe działanie mające na celu wyraźne pokazanie, że Słowacja nie jest bezpieczną przystanią dla migrantów, zwłaszcza dla przemytników”, jak powiedział reporterom minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok.
Były minister spraw zagranicznych Mirosław Władzowski skrytykował „wspaniały spektakl… polityki public relations” w mediach społecznościowych, a liderka opozycji Michal Simecka stwierdziła: „obecny teatr na granicy skutkuje jedynie marnowaniem finansów i potencjału ludzkiego naszego kraju”.
Obecny rząd koalicyjny Słowacji tworzy lewicowa, populistyczna i antyuchodźcza grupa Fico Smer-SD, która połączyła siły ze skrajnie prawicową, prorosyjską SNS i Hlas-SD, partią oderwaną od Smeru.
5 października poprzedni rząd Słowacji wznowił wyrywkowe kontrole na granicy z Węgrami, dzień po tym, jak kraje sąsiadujące, takie jak Austria, Czechy i Polska, ponownie wprowadziły kontrole na swoich granicach ze Słowacją w celu ograniczenia migracji.
Ówczesny premier Słowacji Ludovit Odor skrytykował ówczesne kontrole graniczne u sąsiadów, stwierdzając, że lepiej byłoby znaleźć ogólnoeuropejskie rozwiązanie problemu migrantów.