Prokuratorzy pokazali w sądzie, jak mężczyźni planowali użyć półautomatycznej broni drukowanej w 3D do przeprowadzania ataków na mniejszości etniczne i religijne, kluczową infrastrukturę oraz przeciwników politycznych.
Sąd w Finlandii skazał trzech neonazistów za popełnienie przestępstw o zamiarach terrorystycznych, w tym planowanie ataków na migrantów, infrastrukturę krytyczną i ich przeciwników politycznych.
Prokuratorzy pokazali w sądzie, w jaki sposób mężczyźni planowali użyć między innymi półautomatycznej broni drukowanej w 3D do przeprowadzenia ataków.
Był to rzadki proces o terroryzm w tym kraju nordyckim, podczas którego krajowe służby wywiadowcze Supo ostrzegły, że główne zagrożenia dla bezpieczeństwa pochodzą od islamistycznych napastników samotnych wilków lub skrajnej prawicy.
Sąd w mieście Lahti, godzinę drogi na północ od stolicy Helsinek, skazał głównego podejrzanego na trzy lata i cztery miesiące pod zarzutem kwalifikowanych przestępstw z użyciem broni palnej popełnionych w zamiarach terrorystycznych oraz szkolenia do popełnienia aktu terrorystycznego. 29-latek usłyszał także zarzuty posiadania narkotyków.
Obaj wspólnicy zostali skazani odpowiednio na rok i dziewięć miesięcy więzienia oraz siedem miesięcy w zawieszeniu. Postawiono im zarzuty o przestępstwa związane z terroryzmem polegające na wytwarzaniu broni palnej i szkoleniu w zakresie jej używania.
Ideologie skrajnie prawicowe
W procesie wzięto także pod uwagę zakres, w jakim skrajnie prawicowa ideologia odegrała rolę we wpływie na mężczyzn.
Sąd uznał, że główny podejrzany wierzył w toczącą się wojnę rasową, która doprowadzi do upadku społeczeństwa i uważał, że przemoc wobec postrzeganych jako wrogów białych Finów i Finlandii jest uzasadniona.
Prokuratorzy twierdzą, że wśród osób uważanych za wrogów byli imigranci, mniejszości etniczne i religijne, antyfaszyści i osoby wpływowe społecznie.
„Sąd rejonowy uznał, że ustalono, że celem działalności przestępczej było wywołanie poważnego strachu wśród ludności, czyli postępowanie miało charakter terrorystyczny” – stwierdził sąd.
Mężczyźni planowali także ataki na kluczową infrastrukturę cywilną, taką jak sieci energetyczne i linie kolejowe.
Dochodzenie policyjne wykazało, że działalność oskarżonych nie osiągnęła poziomu przygotowania do konkretnego aktu terroryzmu.
Czwarty oskarżony w tej sprawie, 66-letni mężczyzna, został skazany na rok i dwa miesiące więzienia za przestępstwa z użyciem broni palnej, które nie zostały popełnione z zamiarami terrorystycznymi.