O nas
Kontakt

„Pierwsze na świecie” porozumienie w sprawie sztucznej inteligencji, Elon Musk i przemówienie króla: najważniejsze wnioski ze szczytu w sprawie sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

„Pierwsze na świecie” porozumienie w sprawie sztucznej inteligencji, Elon Musk i przemówienie króla: najważniejsze wnioski ze szczytu w sprawie sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii

Przedstawiciele i firmy z 28 krajów, w tym USA i Chin, a także UE, podpisali pakt, którego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z tzw. pionierskimi modelami sztucznej inteligencji.

W środę podczas światowego szczytu w Wielkiej Brytanii osiągnięto „pierwsze na świecie” porozumienie w sprawie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji (AI).

Eksperci technologiczni, światowi liderzy i przedstawiciele z 27 krajów i Unii Europejskiej przybyli na brytyjski Szczyt Bezpieczeństwa AI, który potrwa do czwartku w Bletchley Park, niegdyś siedzibie łamaczy kodów z czasów drugiej wojny światowej.

Oto najważniejsze wnioski z pierwszego dnia.

Umowa o sztucznej inteligencji

Deklaracja Bletchley w sprawie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji to oświadczenie podpisane przez przedstawicieli i firmy z 28 krajów, w tym z USA, Chin i UE. Ma na celu stawienie czoła zagrożeniom związanym z tak zwanymi pionierskimi modelami sztucznej inteligencji – dużymi modelami językowymi opracowanymi przez firmy takie jak OpenAI.

Rząd Wielkiej Brytanii nazwał je „pierwszym na świecie” porozumieniem między sygnatariuszami, którego celem jest identyfikacja „ryzyk dla bezpieczeństwa sztucznej inteligencji będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” i stworzenie „odpowiednich polityk opartych na ryzyku we wszystkich krajach”.

PLIK – Widok z zewnątrz przedstawia rezydencję w muzeum Bletchley Park w mieście Bletchley w Buckinghamshire, Anglia, 15 stycznia 2015 r.
PLIK – Widok z zewnątrz przedstawia rezydencję w muzeum Bletchley Park w mieście Bletchley w Buckinghamshire, Anglia, 15 stycznia 2015 r.

Nie jest jednak jasne, jak dokładnie umowy będą wyglądać.

Sekretarz stanu ds. nauki, innowacji i technologii Wielkiej Brytanii Michelle Donelan stwierdziła, że ​​porozumienie jest „przełomowym osiągnięciem” i „kładzie podwaliny pod dzisiejsze dyskusje”.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił również, że odbędą się przyszłe szczyty dotyczące bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Korea Południowa zorganizuje kolejny „mini wirtualny” szczyt na temat sztucznej inteligencji, a Francja będzie gospodarzem kolejnego osobistego szczytu w sprawie sztucznej inteligencji w przyszłym roku.

Eksperci twierdzą jednak, że porozumienie nie sięga wystarczająco daleko.

„Połączenie głównych sił w celu zatwierdzenia zasad etycznych można uznać za sukces, ale przedsięwzięcie dotyczące opracowania konkretnych polityk i mechanizmów odpowiedzialności musi nastąpić szybko” – powiedział TylkoGliwice Next Paul Teather, dyrektor generalny firmy badawczej AMPLYFI obsługującej sztuczną inteligencję.

„Niejasna terminologia pozostawia miejsce na błędne interpretacje, a poleganie wyłącznie na dobrowolnej współpracy jest niewystarczające, aby zapoczątkować uznane na całym świecie najlepsze praktyki dotyczące sztucznej inteligencji”.

Kluczowi mówcy

Miliarder-przedsiębiorca technologiczny Elon Musk przybył na szczyt i milczał podczas rozmów, ale powiedział, że zgromadzenie ma na celu ustanowienie „sędziego” dla firm technologicznych.

„Myślę, że tak naprawdę naszym celem jest ustanowienie ram dla wglądu, tak aby istniał przynajmniej zewnętrzny sędzia, niezależny sędzia, który mógł obserwować, co robią wiodące firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, i przynajmniej wywołać alarm, jeśli mamy obawy” – powiedział agencji prasowej PA.

„Myślę, że naszym celem jest… po pierwsze ustalenie, że powinna istnieć funkcja sędziego, myślę, że powinna.

A poza tym, bądź ostrożny w stosowaniu przepisów, aby nie narzucać się przepisom, które hamują pozytywną stronę sztucznej inteligencji”.

W środę Musk porozmawia z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem na jego platformie X, dawniej Twitterze.

Król Wielkiej Brytanii Karol III przesłał przemówienie wideo, w którym porównał rozwój sztucznej inteligencji do znaczenia rozszczepienia atomu i ujarzmienia ognia.

Wiceprezydent USA Kamala Harris wraz z mężem Drugim Dżentelmenem Douglasem Emhoffem przybywają na lotnisko Stansted z wizytą do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w szczycie dotyczącym bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.
Wiceprezydent USA Kamala Harris wraz z mężem Drugim Dżentelmenem Douglasem Emhoffem przybywają na lotnisko Stansted z wizytą do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w szczycie dotyczącym bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Powiedział, że sztuczna inteligencja to „jeden z największych skoków technologicznych w historii ludzkości” i może pomóc „przyspieszyć naszą podróż w stronę zerowej wartości netto i urzeczywistnić nową erę potencjalnie nieograniczonej czystej zielonej energii”.

Ostrzegł jednak: „Musimy współpracować także w celu zwalczania znaczących zagrożeń”.

Wiceprezydent USA Kamala Harris stwierdziła, że ​​należy podjąć działania już teraz, aby zająć się „pełnym spektrum” zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, a nie tylko „egzystencjalnymi” obawami związanymi z zagrożeniami cyberatakami lub rozwojem broni biologicznej.

„Istnieją dodatkowe zagrożenia, które również wymagają naszego działania, zagrożenia, które obecnie wyrządzają krzywdę i dla wielu osób mają także znaczenie egzystencjalne” – powiedziała w ambasadzie USA w Londynie.

Ambicje Wielkiej Brytanii

Nie jest tajemnicą, że Sunak chce, aby Wielka Brytania była liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jednak inne kraje już ustalają własne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji.

Istnieje silna konkurencja ze strony Stanów Zjednoczonych. Prezydent Joe Biden powiedział, że „Ameryka będzie liderem w okresie zmian technologicznych” po podpisaniu 30 października dekretu wykonawczego dotyczącego sztucznej inteligencji. Tymczasem UE ma również swój własny zestaw wytycznych dotyczących sztucznej inteligencji.

Jednak w przeciwieństwie do UE Wielka Brytania oświadczyła, że ​​nie planuje przyjęcia nowych przepisów regulujących sztuczną inteligencję, zamiast tego wymagałaby od istniejących organów regulacyjnych w Wielkiej Brytanii odpowiedzialności za sztuczną inteligencję w swoich sektorach.

Chiny również forsują własne zasady regulujące generatywną sztuczną inteligencję.

Wiceminister technologii kraju Wu Zhaohui powiedział na szczycie, że Chiny wniosą wkład w „międzynarodowy mechanizm (w zakresie sztucznej inteligencji), poszerzający uczestnictwo i ramy zarządzania oparte na szerokim konsensusie zapewniającym korzyści ludziom i budującym społeczność o wspólnej przyszłości dla ludzkości”.