O nas
Kontakt

GCF: Światowi przywódcy i przedsiębiorstwa muszą zjednoczyć się, aby walczyć z cyberprzestępczością, mówi szef Interpolu

Laura Kowalczyk

GCF: Światowi przywódcy i przedsiębiorstwa muszą zjednoczyć się, aby walczyć z cyberprzestępczością, mówi szef Interpolu

Świat musi działać razem, aby udaremnić potencjalnie katastrofalne cyberataki, ostrzega Interpol.

Zdaniem Bernardo Pillota, zastępcy dyrektora ds. operacji cyberprzestępczych, rządy, liderzy biznesu i społeczeństwo muszą przyjąć zbiorowe podejście do zwalczania zagrożeń w Internecie.

Przemawiając dzisiaj na Globalnym Forum Cyberbezpieczeństwa w Riyadzie, dołączył do przywódców królestwa i międzynarodowych przedsiębiorstw, a także byłych głów państw, aby podkreślić korzyści, jakie współpraca transgraniczna przynosi już w rozdrobnionym krajobrazie cybernetycznym, dzięki nowej polityce międzynarodowej ramy w pracach.

„Obserwujemy zmianę sposobu współpracy krajów” – mówi. „Jesteśmy bardzo aktywni w procesach komisji ONZ (wraz z) ad hoc i w sprawie nowej konwencji cybernetycznej będącej w trakcie negocjacji.

„Byliśmy częścią tego procesu od samego początku, co pozwala krajom być na tej samej stronie, jeśli chodzi o wymianę informacji. Ponieważ cyberprzestrzeń nie zna granic, musimy móc działać szybko i wymieniać informacje, aby uniknąć tych zagrożeń.

„Wszyscy się jednoczymy, a naszym celem jest ograniczenie skutków cyberprzestępczości i ochrona społeczności na rzecz bezpieczniejszego świata. »

To dwudniowe forum, założone przez Krajowy Urząd ds. Cyberbezpieczeństwa, ma na celu zgromadzenie czołowych myślicieli w celu zajęcia się głównymi wyzwaniami w cyberprzestrzeni. Odbywa się pod hasłem „Określenie wspólnych priorytetów w cyberprzestrzeni”.

Według Cybersecurity Ventures szacuje się, że cyberprzestępczość będzie kosztować ofiary – klientów i instytucje – 7,6 biliona euro (8 bilionów dolarów) do końca roku na całym świecie.

Wynika to z przewidywań Światowego Forum Ekonomicznego ze stycznia, mówiących o nieuchronnym „katastrofalnym” globalnym cyberataku, w ramach którego 86 procent liderów biznesu i 93 procent ankietowanych ekspertów ds. bezpieczeństwa spodziewa się cyberataku w obu nadchodzących latach.

Pilot twierdzi, że największe zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa wynikają z ataków oprogramowania ransomware, których liczba wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat w sektorach takich jak opieka zdrowotna, edukacja i infrastruktura krytyczna.

Jednakże, chociaż niektóre zagrożenia oprogramowaniem ransomware można zwalczać jedynie przy znacznych funduszach rządowych, które pozwalają na dotrzymanie kroku technikom hakerskim stosowanym przez przestępców, z innymi zagrożeniami jest znacznie łatwiej walczyć.

„Odkryliśmy, że wielu luk w zabezpieczeniach można uniknąć, jeśli ludzie zaktualizują swoje systemy” – mówi. „Edukacja ma kluczowe znaczenie, a szkolenie pracowników w zakresie środków bezpieczeństwa cybernetycznego jest niezbędne, aby zapewnić im bezpieczeństwo w Internecie. »

Główna przestrzeń spotkań
Główna przestrzeń spotkań

Wydarzenie odbywające się w stolicy Arabii Saudyjskiej ma na celu zbadanie pięciu głównych tematów: cyberprzestrzeń w obliczu polikryzysu, niezablokowany rozwój cybernetyczny, ponad podziałami cybernetycznymi, w obrębie cyberumysłów i wyłaniających się cyberhoryzontów.

Według Majeda Al-Mazyeda, gubernatora Krajowego Urzędu ds. Cyberbezpieczeństwa w królestwie, należy wziąć pod uwagę każdego, aby zabezpieczyć naszą przyszłość, zjednoczyć społeczności globalne i uwolnić potencjał cyberprzestrzeni w erze wykładniczego wzrostu.

Dodał: „Zaangażowaliśmy się w wypełnianie luk społecznych i rozwojowych, dbając o to, aby nikt nie pozostał w tyle, i uwalniając potencjał cyberprzestrzeni, aby zapewnić dostęp do jej możliwości ludziom na całym świecie, w tym naszym najbardziej zaniedbanym społecznościom. »

W tym roku sztuczna inteligencja znalazła się w centrum rozwoju technologicznego, odgrywając jednocześnie coraz większą rolę w życiu codziennym, pod przewodnictwem ChatGPT.

Jose Manuela Barroso
Jose Manuela Barroso

Jednak według byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso w miarę jak staje się coraz bardziej zintegrowany z naszym życiem, wzrasta ryzyko wykorzystania go do cyberataków.

„Postęp technologiczny, taki jak sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe i inne, ułatwia kwestionowanie cyberbezpieczeństwa” – mówi.

„Cyberataki mogą zatem stać się częstsze i bardziej niszczycielskie. »

Wzywa także do proaktywnego podejścia i zwiększonej współpracy w obliczu napięć geopolitycznych, w których cyberataki odgrywają większą rolę w konfliktach.

Dysproporcje między płciami stanowią również problem w sektorze cyberbezpieczeństwa – obecnie jedynie 25 procent stanowisk pracy w tej dziedzinie zajmują kobiety. Przed jutrzejszym panelem dla kobiet „Cyberprzestrzeń cię potrzebuje” była austriacka minister gospodarki i cyfryzacji oraz członkini zarządu Aramco Digital, dr Margarete Schramböck, pochwaliła postępową siłę roboczą Arabii Saudyjskiej. „Tu, w Arabii Saudyjskiej, 58% inżynierów to kobiety, a w firmach znajdziesz więcej inżynierów ds. cyberbezpieczeństwa i kobiet-inżynierów niż w Europie” – dodaje.

„Jeśli chcesz innowacyjnych i konkurencyjnych produktów, potrzebujemy kobiet. Potrzebujemy ich wiedzy, aby wypełnić przepaść cyfrową i cyberbezpieczeństwa. „Podejmowanych jest wiele inicjatyw, ale na całym świecie jest jeszcze wiele do zrobienia. »