O nas
Kontakt

USA mówią, że Izrael ma „prawo” do „samoobrony”, „alarmującej” sytuacji na Zachodnim Brzegu i regionalnych skutków ubocznych

Laura Kowalczyk

USA mówią, że Izrael ma „prawo” do „samoobrony”, „alarmującej” sytuacji na Zachodnim Brzegu i regionalnych skutków ubocznych

Najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Czołowy dyplomata USA twierdzi, że Izrael ma „prawo” do „samoobrony”

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedził w piątek Tel Awiw, gdzie wezwał Izrael do zapewnienia bezpieczeństwa palestyńskiej ludności cywilnej uwięzionej w Strefie Gazy.

Jednocześnie powtórzył, że Izrael ma „prawo” do „samoobrony”, aby śmiercionośny atak Hamasu „nigdy więcej się nie powtórzył”.

Blinken – podczas swojej drugiej podróży na Bliski Wschód od rozpoczęcia wojny między Izraelem a Hamasem 7 października – spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i wziął udział w posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa.

Omówił z przywódcą Izraela możliwość „przerw humanitarnych” w celu ochrony palestyńskiej ludności cywilnej i zwiększenia dostaw pomocy.

„Wierzymy, że wszystkie te wysiłki ułatwią przerwy humanitarne wraz z ustaleniami na miejscu, które zwiększą bezpieczeństwo ludności cywilnej i umożliwią skuteczniejszą i trwałą dystrybucję pomocy humanitarnej” – powiedział podczas konferencji prasowej w Tel Awiwie.

Izrael „nigdy nie będzie sam” – podkreślił.

Przed piątkową wycieczką do Tel Awiwu Blinken wyznaczył kilka celów. Obejmowały one: Wywarcie presji na armię izraelską, aby chroniła ludność cywilną w Gazie i na okupowanym Zachodnim Brzegu oraz zapewniła ciągły dopływ pomocy humanitarnej do oblężonej enklawy palestyńskiej.

„Będziemy rozmawiać o konkretnych krokach, które można i należy podjąć, aby zminimalizować szkody wyrządzane mężczyznom, kobietom i dzieciom w Gazie” – powiedział przed opuszczeniem Waszyngtonu.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken macha ręką po wysiadaniu z samolotu po przybyciu do Tel Awiwu w Izraelu, piątek, 3 listopada 2023 r.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken macha ręką po wysiadaniu z samolotu po przybyciu do Tel Awiwu w Izraelu, piątek, 3 listopada 2023 r.

ONZ ostrzega, że ​​sytuacja na Zachodnim Brzegu jest „niepokojąca i pilna”

Oprócz zaciekłej izraelskiej kampanii wojskowej w Gazie Biuro Praw Człowieka ONZ ostrzegło w piątek, że sytuacja na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, jest „niepokojąca i pilna” z powodu „wielopoziomowych naruszeń praw człowieka wobec Palestyńczyków”.

W nocnych nalotach sił izraelskich na dużą skalę na Zachodnim Brzegu zginęło siedmiu Palestyńczyków – podali palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 144 od 7 października.

Rzeczniczka Liz Throssell powiedziała, że ​​siły izraelskie w coraz większym stopniu stosują taktykę wojskową i broń w operacjach egzekwowania prawa, a przemoc wobec osadników, „która już była rekordowa”, nasiliła się.

„Mamy poważne obawy, że obie strony nie przestrzegają zasad rozróżnienia i proporcjonalności” – powiedział Throssell na konferencji prasowej w Genewie.

„Zdecydowanie wzywamy palestyńskie grupy zbrojne, aby natychmiast zaprzestały wystrzeliwania z natury masowych rakiet w stronę Izraela”.

Teściowie pierwszego ministra Szkocji opuścili Gazę

Pierwszy minister Szkocji Humza Yousaf powiedział w piątek, że jego teściowie zdołali opuścić Gazę i udać się do Egiptu w ramach ograniczonych ewakuacji cudzoziemców z oblężonego terytorium

Rodzice jego żony, Nadii El-Nakli, od 7 października są uwięzieni w Gazie. Byli w Gazie, odwiedzając krewnych.

Jej rodzice, Elizabeth i Maged El-Nakla, znaleźli się wśród około 100 obywateli Wielkiej Brytanii, którym w piątek rano pozwolono przejść przez przejście graniczne w Rafah do Egiptu.

Yousaf, który regularnie dzieli się aktualnymi informacjami na temat sytuacji swoich teściów, w tym tego, że musieli pić wodę morską, mówił o „głębokiej osobistej ulgi”, jaką odczuła jego rodzina.

Powiedział, że ostatnie cztery tygodnie były „żywym koszmarem” i że on i jego żona będą w dalszym ciągu wzywać do natychmiastowego zawieszenia broni w konflikcie.

„Chociaż odczuwamy głęboką osobistą ulgę, jesteśmy załamani ciągłym cierpieniem ludności Gazy” – stwierdziła para w oświadczeniu.

Ryzyko regionalnego efektu ubocznego „realne” – Zjednoczone Emiraty Arabskie

Minister stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich przestrzegł, że napięcia regionalne „zbliżają się do punktu wrzenia”.

„Ryzyko regionalnego efektu ubocznego i dalszej eskalacji jest realne, podobnie jak ryzyko, że grupy ekstremistyczne wykorzystają sytuację do szerzenia ideologii, które wciągną nas w cykle przemocy” – Noura al-Kaabi powiedziała na konferencji politycznej w Abu Zabi.

Al-Kaabi powiedział, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w 2020 r. nawiązały pełne stosunki dyplomatyczne z Izraelem w ramach porozumienia za pośrednictwem USA, „niestrudzenie” pracują na rzecz humanitarnego zawieszenia broni.

„Należy dołożyć wszelkich starań, aby chronić ludność cywilną i natychmiast położyć kres temu konfliktowi” – ​​dodała.

PLIK – Palestyńczycy świętują przy zniszczonym izraelskim czołgu na granicy między Izraelem a Strefą Gazy, 7/10/23.
PLIK – Palestyńczycy świętują przy zniszczonym izraelskim czołgu na granicy między Izraelem a Strefą Gazy, 7/10/23.

Waszyngton zatwierdza wielomiliardową pomoc wojskową dla Izraela

W czwartek Izba zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Izraela o wartości niemal 14,5 miliarda dolarów (13,6 miliarda euro), co stanowi zdecydowaną reakcję Stanów Zjednoczonych na wojnę z Hamasem.

Odchodząc od norm, pakiet Republikanów wymagał, aby pomoc nadzwyczajna została zrównoważona cięciami wydatków rządowych w innych miejscach.

Biden powiedział, że zawetuje ustawę, która została przyjęta większością głosów 226 do 196, przy czym 12 Demokratów dołączyło do większości Republikanów w głosowaniu głównie po linii partyjnej.

Nowy mówca Mike Johnson powiedział, że pakiet zapewni Izraelowi pomoc potrzebną do obrony, uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas i wykorzenienia bojowej grupy palestyńskiej.

Izrael odsyła pracowników z Gazy

Izrael ogłosił w czwartek wieczorem, że wyśle ​​​​wszystkich pracowników Gazy, którzy utknęli na mieliźnie od czasu ataku Hamasu, z powrotem do enklawy palestyńskiej.

Obiecał „zerwać wszelkie więzi” z terytorium.

„Pracownicy Gazy, którzy byli w Izraelu w dniu rozpoczęcia wojny, zostaną odesłani do Gazy” – oznajmił izraelski gabinet bezpieczeństwa w oświadczeniu.

„Izrael zrywa wszelkie więzi ze Strefą Gazy, nie będzie już więcej palestyńskich pracowników ze Strefy Gazy” – podkreślono.

Według Cogata, ramienia izraelskiego Ministerstwa Obrony nadzorującego działalność cywilną na terytoriach palestyńskich, na początku wojny około 18 500 Gazańczyków miało pozwolenie na pracę w Izraelu.

Cogat, z którym skontaktowała się AFP, nie powiedział, ilu pracowników z Gazy przebywało w Izraelu na początku konfliktu. Izraelskie media szacują tę liczbę na 4000 osób.

Izrael nieprzerwanie uderza w Strefę Gazy po ataku Hamasu, w którym na południu kraju zginęło co najmniej 1400 osób.

Od wybuchu walk w strajkach w Gazie zginęło ponad 9 000 osób, głównie cywilów, a eksperci ONZ ostrzegają, że Palestyńczykom „jest poważnie zagrożone ludobójstwo”.

Palestyńczycy opłakują krewnych zabitych podczas izraelskiego bombardowania Strefy Gazy w szpitalu Al Aksa w Deir al Balah, czwartek, 2 listopada 2023 r.
Palestyńczycy opłakują krewnych zabitych podczas izraelskiego bombardowania Strefy Gazy w szpitalu Al Aksa w Deir al Balah, czwartek, 2 listopada 2023 r.