O nas
Kontakt

Kim jest MBDA, niemiecka firma, która chce zaopatrywać inicjatywę European Sky Shield?

Laura Kowalczyk

Kim jest MBDA, niemiecka firma, która chce zaopatrywać inicjatywę European Sky Shield?

Niemiecki producent sprzętu MBDA ma wielkie plany dotyczące dostaw systemów obronnych w Europie, ale musi stawić czoła ostrej konkurencji.

Być może nie znacie MBDA Deutschland, wiodącej firmy w dziedzinie zbrojeń obronnych, ale bawarska firma ma duże ambicje na rynku europejskim.

Zatrudniając obecnie około 1300 pracowników, MBDA jest głównym dostawcą dla niemieckich sił zbrojnych. Firma produkuje rakiety i sprzęt rakietowy, taki jak głowice nuklearne, systemy naprowadzania i systemy napędowe.

MBDA jest także dostawcą za granicę. Przykładowo w październiku została wybrana przez Korea Aerospace Industries do wyposażenia swoich helikopterów w przeciwlotniczy system rakietowy Mistral ATAM.

Oczekuje się jednak, że prawdziwy impuls dla MBDA przyniesie Europejska Inicjatywa Tarcza Nieba (ESSI).

ESSI został uruchomiony w 2022 r. przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Głównym celem programu jest wzmocnienie obrony powietrznej Europy

a to oznacza pozyskanie większej ilości sprzętu – w tym rakiet i systemów obrony powietrznej – niż kontynent posiada obecnie.

Obecnie w ESSI uczestniczy 19 państw europejskich, z godnymi uwagi wyjątkami: Francją, Polską, Włochami i Hiszpanią.

Francja i Niemcy mają dwa odmienne poglądy na temat najlepszego sprzętu, systemów i terminów rozwoju europejskiej obrony powietrznej.

Berlin uważa, że ​​bardziej pragmatyczne jest inwestowanie w sprawdzone rozwiązania amerykańskie, takie jak baterie rakiet Patriot firmy Raytheon.

Paryż uważa, że ​​w dłuższej perspektywie bezpieczniej jest polegać na technologii opracowanej w Europie, w szczególności na systemie opracowanym wspólnie z Włochami.

MBDA jest historycznym partnerem Raytheona, dostarczającym mu określone komponenty.

„Ożywiamy nasze relacje z firmą Patriot, abyśmy mogli zwiększyć naszą produkcję” – powiedział francuskiej gazecie biznesowej Les Echos Thomas Gottschild, dyrektor zarządzający MBDA Deutschland.

„Bundeswehra (armia niemiecka) używa systemu Patriot od lat 80. XX wieku i utrzymuje szczególne stosunki z Izraelem, ale jako prezydent MBDA Germany skupiam się głównie na współpracy europejskiej” – dodał.

ESSI to jeden z najbardziej ambitnych projektów obronnych w historii Europy, którego koszt szacuje się na miliardy euro. Stąd ostra konkurencja ze strony francuskich firm, takich jak Thales i Airbus Defence and Space, o kontrakt ESSI.

Innowacje technologiczne

Oprócz dostarczania sprzętu, takiego jak rakieta powietrze-powietrze Meteor lub rakieta do ataku naziemnego SCALP EG, oba używane przez francuskie siły powietrzne i brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne, MBDA inwestuje także w badania i rozwój.

W czerwcu firma ogłosiła, że ​​opracowała nowy system rakietowy do przechwytywania zagrożeń hipersonicznych o nazwie Aquila.

Przypomnienie o broni hipersonicznej: tym, co ją wyróżnia, jest zdolność do zmiany trajektorii po wystrzeleniu oraz zdolność do uniknięcia wykrycia radaru poprzez lot nisko nad atmosferą.

Jest częścią europejskiego programu Hydis (Hypersonic Defense Interceptor), zrzeszającego konsorcjum 19 firm.