O nas
Kontakt

Z nowego badania wynika, że ​​większość Brytyjczyków pozytywnie ocenia imigrację

Laura Kowalczyk

Z nowego badania wynika, że ​​większość Brytyjczyków pozytywnie ocenia imigrację

Naukowcy odkryli, że coraz większa liczba Brytyjczyków ma bardziej pozytywne nastawienie do imigrantów.

Europejskie badanie społeczne (ESS) wykazało, że większość Brytyjczyków pozytywnie ocenia imigrację pomimo kontrowersyjnych prób rządu, by stawić czoła temu zjawisku.

Analizując postawy wobec imigrantów co dwa lata począwszy od 2002 r., stwierdzono, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat postrzeganie imigrantów stało się znacznie korzystniejsze.

Jeśli chodzi o wpływ imigracji na Wielką Brytanię, większość osób ankietowanych przez ESS w zeszłym roku (59%) stwierdziła, że ​​ma ona pozytywny wpływ na gospodarkę – w porównaniu z 17% w 2002 r.

Podobne uczucia wyrażano w kierunku wzbogacenia życia kulturalnego (wzrost z 33% w 2002 r. do 58% w 2022 r.) i uczynienia kraju lepszym miejscem (20% do 56% w tym samym okresie).

Wyniki, które utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie w latach 2002–2014, pokazały, że w latach 2016–2022 nastawienie do imigrantów stało się bardziej pozytywne, co zbiegło się z głosowaniem w sprawie Brexitu i wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Badanie ESS z 2002 r. wykazało, że 8% respondentów uważa, że ​​należy wpuścić do kraju osoby „innej rasy lub grupy etnicznej niż większość”.

W 2022 r. odsetek ten wzrósł do 34%.

Chociaż okazało się, że zwolennicy centrolewicowej Partii Pracy mają znacznie bardziej przychylne poglądy na temat imigracji, pozytywną zmianę zaobserwowano również wśród wyborców prawicowych konserwatystów.

Ogólna migracja do Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom w historii odnotowany w 2022 r. – ogłosił w maju Urząd Statystyczny.

W odpowiedzi premier Rishi Sunak złożył kluczową obietnicę wyborczą dotyczącą ograniczenia liczby migrantów – powtarzając w dużej mierze nieudaną obietnicę wielu jego poprzedników.

Jego Partia Konserwatywna pozostaje w tyle w sondażach, prowadząc szereg wysoce kontrowersyjnych, twardych polityk imigracyjnych, takich jak wstrzymane plany deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy i umieszczanie innych osób na „barkach więziennych”.

„Wygląda na to, że kwestia imigracji prawdopodobnie pozostanie na pierwszych stronach gazet przez jakiś czas i może stać się kluczowym polem bitwy podczas następnych wyborów powszechnych” – powiedział Alun Humphrey z Krajowego Centrum Badań Społecznych, który pomógł koordynować badanie .

Badania przeprowadzono w okresie od sierpnia 2021 r. do września 2022 r. i wzięło w nich udział 1149 uczestników.

Obejmowało ono ścisłe pobieranie próbek losowych i było ważone, aby zapewnić reprezentatywność danych dla populacji.