O nas
Kontakt

Przegląd kultury: jak Sex Pistols zdefiniowali punk od pierwszego koncertu

Laura Kowalczyk

Przegląd kultury: jak Sex Pistols zdefiniowali punk od pierwszego koncertu

6 listopada 1975: Pierwszy koncert Sex Pistols

Tego dnia prawie pół wieku temu w świetlicy Saint Martin’s School of Art w Londynie niewielka grupa nastolatków zebrała się na pierwszym koncercie jednego z najbardziej kultowych zespołów punkowych.

Zespół to oczywiście Sex Pistols. Od debiutu na żywo w 1975 r. do rozwiązania zespołu w styczniu 1978 r., Sex Pistols wywarli krótkotrwały, ale niezatarty ślad na kulturowym duchu czasu. Dziś ich wygląd nadal stanowi podstawę każdej „punkowej” estetyki.

Czy cały projekt był zakładem przemysłowym? Czy estetyka punkowa była całkowicie wyselekcjonowana? Co naprawdę wydarzyło się pomiędzy basistą Sidem Viciousem i jego dziewczyną Nancy Spungen?

Wszystkie te pytania wciąż zaprzątają głowę każdego fana punka, gdy wspomina się nazwę zespołu. Jednak podczas koncertu w szkole artystycznej w północnym Londynie nie w pełni ukształtowały się mity o zmianie kształtu grupy. Vicious – prawdopodobnie najwybitniejszy członek zespołu – dołączył do zespołu dopiero pod koniec 1977 roku.

W czasie koncertu na basie nadal grał Glen Matlock. Dołączył do zespołu pod kierunkiem Malcolma McLarena, menadżera Sex Pistols. Aby zrozumieć historię Sex Pistols, należy docenić rolę, jaką McLaren odegrał w tworzeniu zespołu.

Sid Vicious (po lewej) na gitarze basowej i frontman John Rotten z Sex Pistols występują przed pełną publicznością w audytorium Winterland w San Francisco, 15 stycznia 1978 r.
Sid Vicious (po lewej) na gitarze basowej i frontman John Rotten z Sex Pistols występują przed pełną publicznością w audytorium Winterland w San Francisco, 15 stycznia 1978 r.

McLaren współpracował z Vivienne Westwood w sklepie odzieżowym w Chelsea. W 1974 roku sklep nosił nazwę SEX i był znany jako miejsce spotkań osób zainteresowanych rodzącą się sceną punkrockową. Z pomocą Bernarda Rhodesa – który później przedstawił sobie członków The Clash – McLaren znalazł nowego głównego wokalistę zespołu, z tą rolą członek założyciel Steve Jones nie czuł się komfortowo.

Para spotkała Johna Lydona. Lydon od razu pasował na menadżera, który szukał kogoś, kto odzwierciedliłby anarchicznego ducha i wygląd społecznej apatii punk rocka. Ochrzczony ponownie jako Johnny Rotten, Lydon dołączył do perkusistów Jonesa, Matlocka i Paula Cooka.

Zanim Rotten został głównym wokalistą, McLaren bawił się pomysłami importowania do projektu frontmana New York Dolls, Sylvaina Sylvaina. Pomimo nieco sztucznego sposobu powstania zespołu, Sex Pistols powstały z prawdziwej ambicji stworzenia czegoś agresywnie kontrkulturowego w stosunku do ówczesnej muzyki popularnej.

Kiedy Sex Pistols po raz pierwszy weszli na scenę, supportowali rock n’ rollowy zespół Bazooka Joe, którego basista stał się później glam rockowym Adamem Antem. Punki zagrali set składający się głównie z coverów takich zespołów jak The Monkees i The Who, a także własnego singla „Seventeen”.

W następnym roku Ramones wydali swój debiutancki album i powstał The Clash. Ale przed tym wszystkim, w małej sali uniwersyteckiej, jeden z zespołów u początków najbardziej charakterystycznego wizualnie ruchu rocka stawiał pierwsze wstępne kroki.