8 listopada 1972: uruchomienie HBO.
Rzuć okiem na relacje telewizyjne TylkoGliwice, a zauważysz nieproporcjonalne zainteresowanie produktami jednego kanału. Od artykułów na temat „The Last of Us” po entuzjastyczne pochwały dla „Succession”, HBO zdominowało rozmowy, gdy tematem była telewizja wysokiej jakości.
51 lat temu świat telewizji zmienił się na zawsze. Kiedy wystartowało HBO, telewizja była gorszą formą sztuki niż film.
Gwiazdy filmowe, które kiedyś widziałyby serial w gorszym wydaniu, teraz gromadzą się na pokazach z dużym zainteresowaniem, aby mieć szansę na zagranie w wysokobudżetowych, dramatycznych fabułach, których nie da się już tak łatwo przenieść na srebrny ekran.
To masowa zmiana na rynku i za każdym razem, gdy obejrzysz którykolwiek z programów odpowiedzialnych za zmianę nastawienia, HBO jest zawsze w pobliżu.
Prawie wszystkie wielkie nazwiska występujące w programach telewizyjnych to produkty HBO. „Rodzina Soprano”, „The Wire”, „Seks w wielkim mieście”, „Gra o tron” i „Sukcesja” to tylko wierzchołek góry lodowej sieci.
8 listopada 1972 r. HBO wystartowało w całych Stanach Zjednoczonych i miało zaledwie 365 płacących abonentów. Pierwszą transmisją, którą wyemitował, był mecz hokeja, mecz NHL pomiędzy New York Rangers i Vancouver Canucks, który odbywał się na żywo w Madison Square Gardens.
Nie było wówczas programów zamawianych przez HBO, ale obok sportu w sieci pokazywano także filmy. Po meczu hokejowym obejrzano film Paula Newmana „Czasami wielki naród” z 1971 roku.
Abonament HBO kosztował wówczas 6 dolarów (5,83 euro) miesięcznie, a kanał miał trudności z przyciągnięciem abonentów.
Wkrótce jednak jego losy się odmienią. Jako pierwsi nadawcy płatnej telewizji, HBO musiało poczekać kilka lat, zanim procesy sądowe i naciski ze strony innych firm umożliwiły rozprzestrzenienie się telewizji kablowej w USA.
Liczba użytkowników telewizji kablowej wzrosła z 50 000 w 1974 r. do 1,5 miliona w 1978 r. W 1977 r. HBO osiągało zyski i przyszłość firmy wydawała się przesądzona.
W 1975 roku HBO wyemitowało swój pierwszy specjalny program komediowy „Wieczór z Robertem Kleinem”. To, wraz z antologią serialu komediowego „On Location”, stworzyło dla HBO podstawę do stania się znaczącym krokiem w karierze komika.
HBO stale się rozwijało i w 1983 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu nadawania własnego materiału. Oryginalne filmy i miniseriale produkowane dla telewizji kablowej, których budżety znacznie przekraczają tradycyjne programy telewizyjne.
„Not Necessably the News” zadebiutował w 1983 roku i był satyrycznym programem informacyjnym, będącym stylistycznym przodkiem dzisiejszego „Last Week Tonight with John Oliver”.
Pierwszym filmem wyprodukowanym samodzielnie przez ten kanał był „The Terry Fox Story”. Wydany w 1983 roku był pierwszym filmem wyprodukowanym dla telewizji kablowej. Przygotowano grunt pod to, aby HBO stało się jednym z najbardziej wpływowych nadawców w historii.
Dzięki modelowi abonamentowemu HBO nigdy nie musiało kłaniać się potrzebom reklamodawców. Zamiast tego zawsze koncentruje się na dostarczaniu wysokiej jakości telewizji i filmów, z którymi widzowie będą się łączyć. Brzmi oczywiste, prawda? Spraw, by widzowie telewizyjni chcieli, a przyjdą. Jednak postawa HBO zawsze była odmienna.
Kilkadziesiąt lat przed pojawieniem się platform streamingowych, które niezależnie produkowały swoje programy, HBO doszło do wniosku, że widzowie chcą prestiżowych, wysokobudżetowych programów, na które warto zwrócić uwagę.
Dramatyczny i komediowy blask, jaki HBO było skłonne wyemitować, podczas gdy inne amerykańskie stacje sprzeciwiały się treściom, pojawił się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. „Oz”, „Seks w wielkim mieście” i „Rodzina Soprano” zostały natychmiast zaprezentowane.
Cała trójka podeszła do tematów dla dorosłych w sposób, na który inne stacje nie odważyłyby się wtedy i często nadal nie mają odwagi.
Streamerzy stosują teraz podobną, wewnętrzną metodę produkcji, jaką zapoczątkowało HBO. Jednak sama różnorodność programów, które te streamery oferują, oznacza, że jakość po prostu nie jest odpowiednia.
Dowód jest w budyniu. HBO zdominowało nagrody Emmy od lat 90-tych. Ale to właśnie podczas rozdania nagród Emmy w 2001 roku stacja mogła z dumą odnotować więcej nominacji w głównych kategoriach niż jakakolwiek inna stacja.
Od lat 90. lista niesamowitych seriali wyprodukowanych przez HBO jest niemal nieskończona. Od epickiego fantasy „Dom smoka”, po dramat rodzinny „Sukcesja” i komedię „Biały lotos”, HBO nie rezygnuje z jakości.