O nas
Kontakt

Pacjent z chorobą Parkinsona po raz pierwszy od lat chodzi samodzielnie dzięki elektrodom rdzeniowym

Laura Kowalczyk

Pacjent z chorobą Parkinsona po raz pierwszy od lat chodzi samodzielnie dzięki elektrodom rdzeniowym

Zdaniem badaczy zajmujących się chorobą Parkinsona „technologia zmieniająca zasady gry” może pomóc w przywróceniu sprawności ruchowej osobom z zaawansowanymi postaciami choroby.

Marc Gauthier z Bordeaux na południu Francji od lat ma problemy z chodzeniem w związku z chorobą Parkinsona.

Ma 62 lata i jest znacznie młodszy niż większość osób, u których występują tego rodzaju zaawansowane objawy choroby spowodowanej zwyrodnieniem komórek nerwowych w części mózgu kontrolującej ruch.

Nowa eksperymentalna operacja z użyciem elektrod rdzeniowych sprawiła, że ​​jego krok stał się sprężyną i po raz pierwszy od lat mógł chodzić samodzielnie.

Jeśli chodzi o chorobę Parkinsona, wciąż pozostaje wiele niewiadomych, co sprawia, że ​​leczenie jest szczególnie trudne. Objawy mogą poważnie wpłynąć na życie pacjentów, czasami przykuwając ich do łóżka lub wózka inwalidzkiego.

Podobnie jak wielu pacjentów, Gauthier był leczony dopaminą i głęboką stymulacją mózgu, aby złagodzić objawy sztywności i drżenia.

Nie rozwiązało to jednak problemu jego niezdolności do chodzenia i prowadzenia niezależnego życia.

Kiedy więc pojawiła się możliwość poddania się eksperymentalnej operacji w Szwajcarii, Gauthier skorzystał z niej.

„Teraz mogę chodzić z jednego punktu do drugiego, nie martwiąc się, jak tam dotrę” – powiedział.

„Mogę wyjść na spacer, sama wyjść na zakupy, mogę robić, co chcę”.

Wszczepione elektrody wzdłuż kręgosłupa

W przypadku Gauthiera i innych pacjentów z chorobą Parkinsona komunikacja między mózgiem a rdzeniem kręgowym została zaburzona w wyniku postępującego zaniku neuronów wytwarzających dopaminę, neuroprzekaźnik.

Podczas zabiegu chirurg Jocelyne Block i neurobiolog Gregoire Courtine wszczepili system elektrod, czyli „neuroprotezę”, wzdłuż rdzenia kręgowego Gauthiera.

Dlatego neuroproteza musi nie tylko wysyłać stymulację elektryczną, aby przyspieszyć chodzenie, ale także przejmować rolę mózgu, odpowiednio synchronizując stymulację, tak aby powstałe ruchy odpowiadały życzeniom pacjenta.

Neuroprotezę najpierw przetestowano na naczelnych, a następnie wszczepiono Gauthierowi, który używał jej przez około osiem godzin dziennie przez prawie dwa lata.

Gauthier powiedział, że może teraz chodzić znacznie łatwiej, ale przestrzegł, że nadal wymaga to koncentracji, szczególnie podczas wchodzenia po schodach.

Operacja Gauthiera jest jednorazową procedurą eksperymentalną, ale szwajcarscy badacze planują przeprowadzić badanie z sześcioma kolejnymi pacjentami z chorobą Parkinsona w 2024 roku.

Courtine twierdzi, że w przyszłorocznym badaniu zostanie wykorzystana nowa technologia opracowana przez Onward Medical – start-up, który zespół uruchomił, aby przyjrzeć się marketingowi tej techniki.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.