W tym tygodniu Portugalia wyprodukowała więcej energii odnawialnej, niż wynosi jej zapotrzebowanie na energię elektryczną, przez najdłuższy okres w historii.
Od 31 października do 6 listopada produkcja energii odnawialnej przekraczała zapotrzebowanie kraju na energię elektryczną przez 149 godzin z rzędu, ustanawiając nowy rekord.
W ciągu sześciu kolejnych dni wytworzono 1102 GWh energii elektrycznej w porównaniu do 840 GWh, które kraj zużył w tym samym okresie. Produkcja przewyższyła potrzeby energetyczne gospodarstw domowych i przemysłu o 262 GWh.
Poprzedni rekord, ustanowiony w 2019 r., wynosił 131 godzin, podczas których podaż przewyższała popyt.
Portugalia wyeksportowała nadwyżkę energii elektrycznej do Hiszpanii
W tym okresie ustanowiono także dwa kolejne rekordy. Od 31 października 2023 r. przez 131 godzin energia odnawialna przewyższała potrzeby całego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – w tym wymagania dotyczące pompowania zbiorników wodnych. Osiągnięto to bez uciekania się do konwencjonalnych źródeł wytwarzania energii cieplnej, takich jak elektrownie o cyklu kombinowanym na gaz ziemny.
Natomiast między 1 a 5 listopada przez 95 kolejnych godzin produkcja ze źródeł odnawialnych była większa od zużycia, bez konieczności stosowania elektrowni pracujących w cyklu kombinowanym na gaz ziemny, a Portugalia była w stanie eksportować energię elektryczną do Hiszpanii.
„Te ważne zapisy stanowią dowód, że Portugalia podąża zrównoważoną ścieżką stopniowego włączania rodzimych źródeł odnawialnych, zachowując podstawowe cele, jakimi są bezpieczeństwo dostaw i jakość usług” – powiedział operator sieci REN.
Jakie są cele Portugalii w zakresie energii odnawialnej?
Portugalia zamierza do 2030 r. wytwarzać 85% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Ma nadzieję zamknąć wszystkie swoje elektrownie opalane gazem ziemnym do 2040 r. i osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 r. – pięć lat wcześniej niż pierwotnie zakładała.
Według REN, w październiku energia odnawialna zapewniła 67% zapotrzebowania kraju na energię, głównie dzięki korzystnym warunkom dla energetyki wodnej i wiatrowej. Sam wiatr osiągnął w zeszłym miesiącu w Portugalii najwyższy poziom w historii, bijąc rekord ilości energii wyprodukowanej w ciągu jednego dnia.
Od początku roku OZE pokrywają 56 proc. zapotrzebowania kraju na energię. Wiatr stanowił 24% tej energii, hydroenergia 18%, energia słoneczna 8% i biomasa 6%.
Gaz ziemny (lub kopalny) wytwarzał 21% energii Portugalii, a pozostałe 23% importowano z innych krajów.