O nas
Kontakt

Trwają negocjacje w sprawie zawieszenia broni, Izrael zaciska pętlę wokół Gazy, szczyt humanitarny we Francji

Laura Kowalczyk

Trwają negocjacje w sprawie zawieszenia broni, Izrael zaciska pętlę wokół Gazy, szczyt humanitarny we Francji

Najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Trwają negocjacje w sprawie krótkiego zawieszenia broni w Strefie Gazy

Prowadzone są rozmowy w sprawie trzydniowego humanitarnego zawieszenia broni w Gazie w zamian za uwolnienie kilkunastu zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Tak twierdzi dwóch urzędników z Egiptu, jeden z Organizacji Narodów Zjednoczonych i zachodni dyplomata, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Porozumienie mogłoby pozwolić na dotarcie większej ilości pomocy, w tym paliwa, na oblężone terytorium, w miarę jak warunki, w jakich znajduje się 2,3 miliona Palestyńczyków uwięzionych tam, stają się coraz bardziej tragiczne.

Według urzędników pośredniczą w tym Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.

Jeśli osiągnięte zostanie porozumienie, można będzie powrócić do tej samej formuły w celu wprowadzenia większej liczby przerw i zwolnień – dodał jeden z urzędników.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że zawieszenie broni jest uzależnione od uwolnienia przez Hamas części zakładników, których wziął podczas ataku na południowy Izrael 7 października.

Izrael twierdzi, że około 240 osób zostało wziętych do niewoli przez palestyńską grupę bojowników.

Palestyńczycy tłoczą się, czekając na dystrybucję żywności w Rafah w południowej Strefie Gazy, środa, 8 listopada 2023 r.
Palestyńczycy tłoczą się, czekając na dystrybucję żywności w Rafah w południowej Strefie Gazy, środa, 8 listopada 2023 r.

Trzydniowe zawieszenie broni umożliwiłoby dotarcie do Strefy Gazy bardzo potrzebnej pomocy humanitarnej wraz z potencjalnie dopuszczonym dopływem paliwa po raz pierwszy od wojny. Miałby być dystrybuowany do szpitali i piekarni pod nadzorem ONZ.

Izrael zakazał dostaw paliwa do Gazy od czasu wybuchu walk, argumentując, że Hamas skieruje je do celów wojskowych.

W ciągu ostatniego miesiąca do Gazy dotarła jedynie niewielka strużka pomocy w postaci leków, żywności i wody. Pracownicy organizacji humanitarnych twierdzą, że to za mało, aby zaspokoić rosnące potrzeby.

Według urzędników Hamas ma uwolnić kilkunastu cywilnych zakładników, w większości posiadających zagraniczne paszporty, i przekazać mediatorom pełną listę zakładników. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża będzie mógł odwiedzić zakładników.

Dyplomata stwierdził, że rozmowy są skomplikowane ze względu na zaangażowanie różnych stron w regionie i zachodnich stolicach.

Izrael zaciska pętlę wokół Gazy

Armia izraelska wzmacnia kontrolę nad północną Strefą Gazy, podczas gdy tysiące Palestyńczyków uciekają na południe w nadziei na znalezienie bezpieczeństwa i schronienia.

„Wyjeżdżają, ponieważ rozumieją, że Hamas utracił kontrolę nad północą i że sytuacja jest bezpieczniejsza na południu” – powiedział w środę wieczorem rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

Dodał, że „korytarz” ewakuacyjny otwarty na kilka godzin dziennie od 5 listopada w kierunku południa Gazy będzie ponownie gotowy w czwartek.

Ponad miesiąc bezlitosnych izraelskich bombardowań i oblężenia stworzył tragiczną sytuację humanitarną w Gazie, w której odcięto prąd i wodę.

Palestyńczycy na wozach z osłami trzymają białe flagi, próbując zapobiec ostrzałowi, uciekając z miasta Gaza w dzielnicy al-Rimal w centrum miasta Gaza, środa, 8 i 23 listopada.
Palestyńczycy na wozach z osłami trzymają białe flagi, próbując zapobiec ostrzałowi, uciekając z miasta Gaza w dzielnicy al-Rimal w centrum miasta Gaza, środa, 8 i 23 listopada.

Cywile ucierpieli w wyniku izraelskich ataków nawet na południu, gdzie Izrael nakazał im szukać bezpieczeństwa.

W środę prawie 50 000 mieszkańców opuściło Gazę – twierdzi izraelska armia.

Według Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (Ocha) całkowita liczba osób, które opuściły największe miasto enklawy palestyńskiej, wynosi 72 000.

Dodał jednak, że setki tysięcy ludzi w północnej Gazie znajduje się „w katastrofalnej sytuacji humanitarnej”.

„Walczą o zdobycie minimalnych ilości wody i żywności niezbędnych do przetrwania” – stwierdziła organizacja międzynarodowa.

Francja jest gospodarzem szczytu humanitarnego w Gazie

W czwartek Francja jest gospodarzem „konferencji humanitarnej”, której celem jest zapewnienie pomocy dla Strefy Gazy, co jest prawie niemożliwe z powodu nieustannych bombardowań Izraela.

Izrael nie weźmie udziału w szczycie zainicjowanym przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który rozmawiał we wtorek z Netanjahu, a następnie będzie z nim rozmawiał ponownie.

Macron odbył także we wtorek rozmowy telefoniczne z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sissi i emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al-Thanim, których kraje odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu pomocy dla Gazy.

Ale kraje arabskie również nie będą reprezentowane na najwyższym szczeblu.

Autonomia Palestyńska będzie reprezentowana przez swojego premiera. Egipt, który kontroluje jedyne przejście graniczne z Gazą, które nie jest w posiadaniu Izraela, wyśle ​​delegację ministerialną.

Konferencję będą jednak uważnie śledzić organizacje humanitarne, które niestrudzenie potępiają brak pomocy i niemożność zapewnienia większej pomocy w obliczu niszczycielskich ataków Izraela.

Gaza zamieniła się w „żywy koszmar” – urzędnik ONZ

Szef praw człowieka ONZ powiedział, że zbiorowe karanie przez Izrael palestyńskich cywilów i ich przymusowych wysiedleń, a także okrucieństwa popełnione przez grupy Hamasu 7 października i dalsze przetrzymywanie przez nie zakładników, stanowią zbrodnie wojenne.

Volker Türk, stojący przed egipskim przejściem granicznym w Rafah ze Strefą Gazy, powiedział w środę reporterom: „To są bramy do żyjącego koszmaru”.

„Spadliśmy z przepaści. To nie może trwać dalej” – powiedział później w Kairze, stolicy Egiptu.

Türk stwierdził, że należy przestrzegać międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego, aby chronić ludność cywilną i umożliwić dotarcie rozpaczliwie potrzebnej pomocy do oblężonej ludności Gazy.

Powiedział, że Biuro Praw ONZ otrzymało w ostatnich dniach doniesienia o bliżej nieokreślonym sierocińcu w północnej Gazie, w którym przebywa 300 dzieci, które potrzebują pilnej pomocy, ale komunikacja była zerwana i dostęp do niego był niemożliwy.

„Nie możemy się do nich dostać” – powiedział.

„W głębi duszy czuję ból i ogromne cierpienie każdej osoby, której ukochana osoba została zabita w kibucu, w obozie dla uchodźców palestyńskich, ukrywając się w budynku lub podczas ucieczki” – powiedział Türk.

„Wszyscy musimy poczuć ten wspólny ból i zakończyć ten koszmar”.