Podczas tegorocznego Globalnego Forum Cyberbezpieczeństwa w Riyadzie współpraca między światowymi przywódcami a przedsiębiorstwami była powszechnym tematem rozmów w ramach wezwania do działania przeciwko zbliżającym się zagrożeniom cybernetycznym.
Trzecie Globalne Forum Cyberbezpieczeństwa w Riyadzie zgromadziło światowych przywódców i przedsiębiorstwa w celu omówienia i podjęcia działań w walce z cyberprzestępczością. Wydarzenie pod hasłem „Wyznaczanie wspólnych priorytetów w cyberprzestrzeni” zachęca do dialogu, integrując kluczowe czynniki go kształtujące i wspierając osoby pracujące na rzecz stabilności cybernetycznej.
„Mamy jednego wspólnego wroga, a wrogiem są fałszywe informacje. Jest atakowany. Okradziony w cyberprzestrzeni. Musimy się tym zająć i szanować wartości dla całej ludzkości” – dr Margarete Schramböck, była minister ds. cyfryzacji i gospodarki, Austria powiedziała TylkoGliwice.
Według Światowego Forum Ekonomicznego 86% liderów biznesu uważa, że w ciągu najbliższych dwóch lat prawdopodobne jest katastrofalne wydarzenie cybernetyczne. Dzieje się tak po tym, jak raport Interpolu umieścił cyberprzestępczość jako jedno z pięciu największych, rosnących zagrożeń na świecie.
„Dla nas największym zagrożeniem są ataki oprogramowania ransomware” – mówi Bernardo Pillot, zastępca dyrektora ds. operacji związanych z cyberprzestępczością i zarządzania zagrożeniami w INTERPOL-ie.
„Od trzech lat liczba ta stale rośnie. Zaobserwowaliśmy ogromny wzrost liczby ataków na całym świecie, nie tylko na duże firmy, ale przyglądamy się atakom na małe i średnie firmy, opiekę zdrowotną, systemów edukacyjnych i infrastruktury krytycznej.”
Współpraca na rzecz bezpieczniejszej cyberprzyszłości
Według Cybersecurity Ventures szacuje się, że do końca roku cyberprzestępczość będzie kosztować ofiary około 7,6 biliona euro. Współpraca i zjednoczenie światowych przywódców i przedsiębiorstw były powszechnym tematem rozmów w wezwaniu do działania przeciwko zbliżającym się zagrożeniom cybernetycznym.
Były przewodniczący Komisji Europejskiej i były premier Portugalii Jose Manuel Barroso powiedział: „Kiedy byłem przewodniczącym Komisji, uczestniczyłem w szczycie G20 w latach 2008–2014. Pomimo wszystkich ówczesnych różnic, nie było ogólnie dobra współpraca między Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Unią Europejską. Nie powiedziałbym, że tak jest dzisiaj. Zaobserwowaliśmy bardzo wyraźny spadek poziomu współpracy i szczerości współpracy globalnej.
Do najpoważniejszych zagrożeń w cyberświecie zaliczają się zagrożenia skierowane przeciwko dzieciom. WeProtect Global Alliance to organizacja zajmująca się zwalczaniem wykorzystywania seksualnego i molestowania dzieci w Internecie.
„To coś, co dramatycznie wzrosło w ciągu ostatnich dwóch lat” – ujawnił dyrektor wykonawczy Iain Drennan. „W zeszłym miesiącu przeprowadziliśmy globalną ocenę zagrożenia, która wykazała wzrost o 87%, obserwujemy także wzrost nadużyć wspieranych przez sztuczną inteligencję, a także wymuszeń motywowanych finansowo”.