O nas
Kontakt

Fortune 500 Europe: która firma jest największa na kontynencie?

Laura Kowalczyk

Fortune 500 Europe: która firma jest największa na kontynencie?

Firmy energetyczne znajdują się na szczycie niedawno opublikowanej listy Fortune 500 Europe.

Przedstawiamy nowy ranking stale rozwijającego się europejskiego krajobrazu biznesowego: Fortune 500 właśnie opublikowało swoją pierwszą europejską edycję, zawierającą listę firm na podstawie przychodów.

W rankingu znalazły się firmy z 24 różnych krajów regionu, w tym z Rosji.

Całkowity obrót całej Europy z listy Fortune 500 wynosi 13,9 biliona dolarów (13,02 biliona euro), co stanowi równowartość 3,5-krotności PKB Niemiec.

Dla porównania, całkowite przychody amerykańskiej listy Fortune 500 wynoszą 18,1 biliona dolarów, a Fortune Global 500 41 bilionów dolarów.

W ostatnim roku finansowym europejskie przedsiębiorstwa stanęły przed kilkoma wyzwaniami, w tym wojną na Ukrainie i jej wpływem na ceny energii.

Scotta DeCarlo

Redaktor Listy Fortuny

Pomimo ostatnich doniesień o opóźnieniach gospodarczych Niemcy pozostają największą w Europie potęgą, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa generujące pieniądze: na liście znalazło się 80 niemieckich firm, a wśród trzech największych znalazły się Volkswagen i Uniper.

Na uwagę zasługuje także rosyjski koncern Gazprom, który pomimo fali zachodnich sankcji w związku z wojną Moskwy z Ukrainą, w dalszym ciągu plasuje się wśród 10 największych europejskich graczy na ósmym miejscu.

Ponieważ napięcia i wojny światowe spowodowały wzrost cen energii i ograniczenie dostaw, główni gracze w tym sektorze odnotowali wzrost przychodów, dzięki czemu zajęli niektóre z czołowych miejsc na liście, w tym pierwsze: brytyjski gigant energetyczny Shell jest największy. Największa firma w Europie z rocznym obrotem na poziomie 381 mln dolarów (355,8 mln euro) w 2022 r.

Inne dobrze ocenione firmy energetyczne to francuskie TotalEnergys (4), brytyjskie BP (6) i Electricité de France, które uzupełniają listę 10 najcenniejszych firm na kontynencie.

Pierwsza 10-tka rankingu Fortune 500 Europe 2023

  1. Shell (Wielka Brytania)
  2. Volkswagen (Niemcy)
  3. Uniper (Niemcy)
  4. TotalEnergys (Francja)
  5. Glencore (Szwajcaria)
  6. BP (Wielka Brytania)
  7. Stellantis (Holandia)
  8. Gazprom (Rosja)
  9. Grupa Mercedes-Benz (Niemcy)
  10. Energia elektryczna Francji (Francja)

Z kolei sektor bankowo-finansowy, hamowany przez letni rynek fuzji i przejęć, znajduje się niżej na liście z hiszpańskim Banco Santander na 21., francuskim BNP Paribas na 27. i brytyjskim HSBC Holdings na 28. miejscu.

Choć plasują się niżej w rankingu, najliczniej obecne są firmy finansowe – 84 znajdują się na liście.

Oprócz sektorów energetycznego i finansowego, wśród 500 największych firm w Europie znajdują się także firmy z branży materiałów budowlanych (30), żywności i napojów (27) oraz handlu detalicznego (25).

„W ostatnim roku finansowym europejskie przedsiębiorstwa stanęły przed kilkoma wyzwaniami, w tym wojną na Ukrainie i jej wpływem na ceny energii, a także niestabilnością gospodarczą wynikającą z inflacji i stóp procentowych” – powiedział wydawca Fortune List Scott DeCarlo.

„Pomimo trudności niektóre sektory skorzystały na zwiększonym popycie konsumenckim wynikającym z pandemii Covid-19, a dla wielu zrównoważony rozwój pozostał priorytetem” – dodał. mocarstwa nadal rosną i dostosowują się do coraz bardziej złożonego i nieprzewidywalnego krajobrazu geopolitycznego i gospodarczego.

Które kraje mają najbogatsze firmy?

Po Niemczech, Wielka Brytania jest najliczniej reprezentowanym krajem na liście Fortune 500 – w rankingu znalazło się 76 firm, których wartość przekracza 2 miliony dolarów (1,87 miliona euro), co stanowi ponad 15% całkowitego obrotu na liście.

Największe brytyjskie nazwy na liście to Tesco (34), BT Group (152), Diageo (188), Marks & Spencer (255), John Lewis Partnership (274) i BBC Group (436).

Za Wielką Brytanią i Niemcami plasuje się Francja: na liście znajduje się 71 francuskich firm, Holandia 37, a Szwajcaria 36.

Na liście Fortune 500 Europe znajduje się 35 kobiet na stanowiskach dyrektorów generalnych, czyli 7%, co stanowi więcej niż 5,8% reprezentacji kobiet na liście Fortune Global 500, ale mniej niż 10,4% w amerykańskiej liście Fortune 500.

Większość spółek notowanych na giełdzie ma ugruntowaną pozycję, gdyż ma średnio 108 lat. Najstarszą firmą na liście jest Anheuser-Busch InBev, której korzenie w Niemczech sięgają 1366 roku.