Australia zaoferowała wyspiarskiemu narodowi Tuvalu ratunek, aby pomóc jego mieszkańcom uciec przed rosnącymi morzami i wzmożonymi sztormami spowodowanymi zmianami klimatycznymi.
Na spotkaniu przywódców Pacyfiku na Wyspach Cooka w piątek 10 listopada premier Australii Anthony Albanese ogłosił plan, który początkowo umożliwi do 280 mieszkańców Tuvalu przybywających do Australii każdego roku.
Tuvalu liczy 11 000 mieszkańców, a nisko położone atole czynią je szczególnie narażonym na globalne ocieplenie.
„Wierzymy, że mieszkańcy Tuvalu zasługują na możliwość zamieszkania, studiowania i pracy gdzie indziej, w miarę nasilenia się skutków zmiany klimatu” – stwierdził Albanese.
„Australia zobowiązała się do zapewnienia obywatelom Tuvalu specjalnej ścieżki przyjazdu do Australii, z dostępem do australijskich usług, które umożliwią ludziom godność”.
„Przełomowy” nowy traktat
Albanese określił nowe porozumienie jako „przełomowe” i powiedział, że ten dzień zostanie zapamiętany jako znaczący, co stanowi potwierdzenie, że Australia jest częścią rodziny Pacyfiku.
Powiedział, że dwustronne partnerstwo między obydwoma krajami powstało na prośbę Tuvalu. Nowy traktat nosi nazwę Unii Falepili i opiera się na tuvaluańskim słowie oznaczającym tradycyjne wartości, takie jak dobre sąsiedztwo, troska i wzajemny szacunek
Premier Tuvalu Kausea Natano powiedziała, że nowe porozumienie szanuje suwerenność obu narodów i zobowiązało każdy kraj do wzajemnego wspierania się w obliczu takich wyzwań, jak zmiana klimatu.
Zgodnie z umową Australia zobowiązała się również do obrony narodu Pacyfiku przed agresją militarną. Tuvalu zgodziło się, że nie będzie zawierać paktów obronnych z innymi krajami bez zgody Australii.
„Chciałbym wyrazić moje szczere uznanie za niezachwiane zaangażowanie, jakie wykazali nasi przyjaciele z Australii” – powiedział Natano.
„To partnerstwo jest latarnią nadziei, oznaczającą nie tylko kamień milowy, ale także ogromny krok naprzód w naszej wspólnej misji zapewnienia regionalnej stabilności, zrównoważonego rozwoju i dobrobytu”.
Tuvalu zagrażają powodzie i podnoszenie się poziomu morza
Zespół NASA ds. zmian poziomu morza ocenił w tym roku, że do 2050 r. znaczna część lądu i infrastruktury krytycznej Tuvalu znajdzie się poniżej poziomu obecnego przypływu. Zespół odkrył, że do końca stulecia Tuvalu będzie doświadczać powodzi trwających ponad 100 dni. każdego roku.
„Wpływ na poziom morza wykraczający poza powodzie – taki jak wtargnięcie słonej wody – będzie coraz częstszy i będzie coraz bardziej dotkliwy w nadchodzących dziesięcioleciach” – stwierdzono w raporcie zespołu.
Albanese powiedział, że Australia przeznaczy także więcej środków na projekt adaptacji wybrzeża Tuvalu, którego celem jest powiększenie obszaru wokół głównej wyspy Funafuti o około 6 procent, aby pomóc mieszkańcom Tuvalu w ich ojczyźnie.
Tuvalu zmieniło we wrześniu swoją konstytucję, stwierdzając, że jego państwowość pozostanie na zawsze – nawet jeśli skutki zmiany klimatu lub jakiejkolwiek innej katastrofy spowodują utratę jego fizycznego terytorium.
Planuje także zbudować swoją cyfrową wersję, odtwarzając wyspy i punkty orientacyjne oraz zachowując swoją historię i kulturę, ponieważ podnoszący się poziom mórz grozi zatopieniem maleńkiego wyspiarskiego państwa na Pacyfiku.
Zapytany przez reporterów, czy Australia rozważyłaby podobne traktaty z innymi krajami Pacyfiku, Albanese powiedział, że ogłoszenie w sprawie Tuvalu było wystarczająco ważne jak na jeden dzień i ponownie podkreślił, że nastąpiło na prośbę Tuvalu.
„Odzwierciedla to szczególną sytuację Tuvalu jako nisko położonego narodu, który jest szczególnie dotknięty zagrożeniem zmianami klimatycznymi – samo jego istnienie” – powiedział Albanese.
Oświadczenie Albanese nastąpiło po tym, jak przywódcy Pacyfiku spotkali się na rekolekcjach na pięknej wyspie Aitutaki, co stanowiło kulminację spotkań na Forum Wysp Pacyfiku.