Oczekuje się, że średnia długość życia w UE stanie się kluczowym punktem polityki, ponieważ kontynent zmaga się ze starzeniem się społeczeństwa.
Według danych za 2021 r. średnia długość życia Europejczyka w chwili urodzenia wynosi 80,1 lat – jednak stosowanie tej wartości na całym kontynencie jest mylące.
Najnowsze statystyki opublikowane w tym tygodniu przez oficjalną europejską bazę danych Eurostat pokazują różnicę między różnymi regionami Europy kontynentalnej, gdzie średnia długość życia waha się od 69 do 85 lat.
Spośród 242 regionów NUTS 2 – unijnego systemu podziału terytorium gospodarczego – średnia długość życia w bułgarskim Severozapazen wynosiła 69,7 lat, podczas gdy najwyższą długość życia odnotowano w Madrycie w Hiszpanii – 85,4.
Rosnące standardy życia, lepszy styl życia i lepsza edukacja, a także większy dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych skutkują wyższymi wskaźnikami, a niższe sygnalizują brak tych czynników.
We wszystkich regionach, w których obowiązują dostępne dane, średnia długość życia kobiet była wyższa i ogólnie w Europie oczekiwano, że kobiety będą żyć o 5,7 roku dłużej niż mężczyźni.
W skali kraju najwyższą średnią długość życia w 2021 roku utrzymał Liechtenstein, który wyniósł 84,4 lat. Średnia długość życia Szwajcarów w chwili urodzenia wynosiła 83,9 lat, następnie w przypadku Hiszpanów 83,3 lat i 83,2 lat w Finach.
Średnia długość życia w Europie rosła w stosunkowo stałym tempie aż do 2019 r. i wyniosła 81,3 lat. Kolejne lata to jednak rekordowe spadki liczbowe, co często przypisuje się skutkom pandemii Covid-19.
Dane za 2021 r. stanowią dalszy spadek w porównaniu ze średnią długością życia w 2020 r. wynoszącą 80,4 lat.
Eksperci uważają, że kryzys w końcu minie, co przypisuje się zmniejszeniu współczynnika umieralności noworodków i lepszemu dostępowi do czynników podnoszących standard życia.
Znajduje to również odzwierciedlenie w statystykach ogólnokrajowych, gdyż na czołowych miejscach znajdują się kraje o wysokich wynikach Wskaźnika Rozwoju Społecznego.
Co dokładnie mówią nam te liczby?
Według Światowej Organizacji Zdrowia oczekiwana długość życia w chwili urodzenia to średnia liczba lat, jaką może przeżyć noworodek, obliczona na podstawie kilku czynników, w tym czasu, regionu i istniejących warunków.
Wskaźnik uwzględnia współczynniki zgonów ze względu na płeć i wiek, panujące w chwili urodzenia, w danym roku, w danym kraju, terytorium lub obszarze geograficznym.
Wskaźnik ten, często uznawany za kluczowe narzędzie śledzenia dobrobytu społeczeństwa, ma fundamentalne znaczenie dla opracowywania polityki rządu.
Na przykład Francja zmaga się z wyzwaniem, jakim jest dłuższe życie społeczeństwa i wynikające z tego obciążenie systemu zabezpieczenia społecznego i systemu opieki zdrowotnej.
Aby stawić czoła temu wyzwaniu, na początku tego roku rząd francuski przyjął szereg reform mających na celu podniesienie wieku emerytalnego i zachęcenie obywateli do dłuższej pracy. Decyzja wywołała protesty w całym kraju.
Ale nie tylko Francja zmaga się ze starzeniem się społeczeństwa, a Francuzi nie żyją nawet najdłużej. W całej Europie wskaźnik średniej długości życia wykazuje tendencję wzrostową od kilku dziesięcioleci.