Przejazd przez Azerbejdżan z północy na południe zajmuje tylko 3 do 5 godzin. Ale ta podróż zabierze Cię przez 11 różnych stref klimatycznych i tyle samo różnych, oszałamiających krajobrazów.
Rozciągający się od granicy z Armenią na wschodzie po Morze Kaspijskie na zachodzie, Azerbejdżan to ukryty klejnot podróży, wciąż niezbadany przez tłumy turystów.
Dziesiątki lotów odlatujących co tydzień ze stolic Europy umieściły na mapie futurystyczną stolicę Baku. Ale poza miastem jest o wiele więcej do odkrycia – szczególnie dla miłośników przygód.
Podobnie jak inne kraje w regionie, Azerbejdżan – znany również jako Kraina Ognia – otoczony jest potężnymi, ośnieżonymi górami, wabiącymi wspinaczy i turystów na zapierające dech w piersiach wysokości.
Jednak w przeciwieństwie do niektórych śródlądowych sąsiadów Azerbejdżan został obdarzony ciepłym morzem na wschodzie i różnorodnością niezrównanych krajobrazów.
„Na południu panuje klimat subtropikalny i te bajkowe wioski z ciągłą mgłą, kamieniami pokrytymi mchem, wodospadami, małymi rzekami i mnóstwem tradycyjnych domów” – mówi Florian Sengstschmid, dyrektor generalny Azerbejdżańskiej Izby Turystyki (ATB). Wiadomości Euro.
„Następnie poruszasz się przez półpustynne, księżycowe krajobrazy z dużą ilością wulkanów błotnych. W połowie drogi masz Baku i Morze Kaspijskie, a potem wspinasz się w góry, na wysokość 1220 metrów i więcej.
Gdzie jest najlepsza przygoda w Azerbejdżanie?
Jedną z najlepszych rzeczy w Azerbejdżanie jest to, że wizyta tutaj jest wyjątkowym przeżyciem.
„Bardzo niewiele osób wędrowało lub doświadczyło Wielkiego Kaukazu, Małego Kaukazu czy gór Talysh” – mówi Sengstschmid, wymieniając niesamowite pasma górskie Azerbejdżanu.
Aby pokonać te góry, nie trzeba być doświadczonym wspinaczem. Niektóre trasy są bezpieczne tylko dla ekspertów, inne są dostępne dla każdego poziomu doświadczenia i kondycji.
W Azerbejdżanie jest też mnóstwo innych atrakcji, od pieszych wędrówek po spływy kajakowe, a zimą nawet jazdę na nartach.
Choć połowę kraju zajmują góry, Azerbejdżan to nie tylko szczyty. Od wyżyn, płaskowyżów, równin i nizin po rzeki, jeziora, wodospady, plaże i wulkany błotne rozsiane po całym terytorium – podróż przez kraj jest kolejką górską natury.
„Zależy od tego, co lubisz, każdy znajdzie coś dla siebie” – mówi Sengstschmid.
„Na Morzu Kaspijskim są świetne miejsca do uprawiania kitesurfingu, a jeśli lubisz wędrówki, polecam odwiedzić kilka górskich wiosek, gdzie miejscowi mówią innym językiem i mają bardzo wyjątkowe tradycje.”
Gdzie poznać historię kulturalną Azerbejdżanu
Odwiedź Gobustan, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby podziwiać 40 000-letnią historię wyrytą w okolicznych kamieniach, z ponad 6000 rycinami naskalnymi.
Nie przegap wizyty w Nachiczewanie, autonomicznej republice w Azerbejdżanie, w której znajduje się średniowieczna twierdza na szczycie góry, radzieckie bloki mieszkalne i meczety ze złotą kopułą. Jest to wciąż powszechnie nieznane wielu osobom na świecie, ale jest to jedna z najbardziej odizolowanych placówek byłego Związku Radzieckiego i stanowi jedyne w swoim rodzaju przeżycie.
Nie można opuścić Azerbejdżanu bez wizyty w jego słynnych wulkanach błotnych i świątyniach ognia – jedynych śladach zoroastryjskiej historii kraju – wiecznie płonących na złożach gazu ziemnego.
Kraj jest usiany śladami swojej różnorodnej historii.
Ku zaskoczeniu zagranicznych gości, w Azerbejdżanie znajduje się „najstarsza osada żydowska poza Izraelem” – mówi Sengstschmid, a także „niemieckie wioski dziedzictwa kulturowego, polska architektura w Baku i pozostałości przemysłowe mostów zbudowanych przez braci Siemens kraju, kiedy wydobywano tam miedź”.
Jak łatwo jest podróżować po całym kraju?
Według Sengstschmida podróżowanie po Azerbejdżanie jest „super łatwe”.
„Infrastruktura jest świetna, drogi są świetne” – mówi. Możesz wypożyczyć samochód i jeździć po okolicy, jeśli skorzystasz z pomocy lokalnego kierowcy. „Tłumacz Google jest bardzo pomocny, jeśli Twój kierowca nie mówi po angielsku” – mówi Sengstschmid, dodając, że jest to dość powszechny sposób komunikowania się z turystami w Azerbejdżanie .
Choć wielu woli niezależność, skorzystanie z kierowcy lub lokalnego przewodnika po górach pomoże Ci odkryć ukryte perełki po drodze – „i jest to bardzo tanie” – mówi Sengstschmid.
Co należy jeść w Azerbejdżanie?
Krajobraz kulturowy Azerbejdżanu jest tak bogaty, jak jego krajobraz naturalny.
„Jedzenie to druga religia” – mówi Sengstschmid, a niekwestionowanym kulinarnym królem kraju jest plov, danie z ryżu z dodatkiem szafranu, które towarzyszy grillowanym kebabom, szaszłykom i dolmie.
Inne dania, których warto spróbować to dushbara – azerbejdżańskie knedle podobne do tortellini; kuku, omlet cebulowy podawany z podpłomykiem i plovem; piti, tradycyjna zupa; oraz lavangi, ryba lub kurczak nadziewany orzechami włoskimi, rodzynkami, cebulą, sumakiem i wieloma innymi produktami, w tym melasą z granatów.
Wino azerbejdżańskie, choć nie tak znane na całym świecie jak gruzińskie, jest równie dobre. Pomimo faktu, że w kraju przeważają muzułmanie, w większości miejsc nadal można kupić kieliszek wina, ponieważ Azerbejdżan jest „wielokulturowy i świecki” – mówi Sengstschmid.