O nas
Kontakt

Rosnące temperatury i coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych: jak radzi sobie europejska branża turystyczna?

Laura Kowalczyk

Rosnące temperatury i coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych: jak radzi sobie europejska branża turystyczna?

Z badań przeprowadzonych przez Europejską Komisję ds. Podróży wynika, że ​​coraz więcej osób dostrzega skutki zmian klimatycznych w Grecji, pożary na Teneryfie i ekstremalne temperatury w południowych Włoszech podczas wakacji w 2023 r., a ich preferencje dotyczące podróżowania ulegają zmianie ( ITP).

Badanie, przeprowadzane co sześć miesięcy przez ETC, ma na celu ocenę zachowań turystycznych, aby krajowe izby turystyki mogły reagować na preferencje i trendy. 14 procent respondentów, co stanowi wzrost o 7 procent w porównaniu z poprzednim badaniem, jako główne zmartwienie wymieniło „ekstremalne zdarzenia pogodowe”.

Zmiana klimatu stanowi obecnie poważne zagrożenie dla jednego z najważniejszych sektorów gospodarki w Europie. Turystyka i branża turystyczna zatrudniają ponad 22 miliony ludzi i wytwarzają około 10 procent europejskiego produktu krajowego brutto (PKB).

Wpływ na gospodarkę i przedsiębiorstwa to nie jedyne ryzyko. Gorętszy i bardziej zmienny klimat wpływa przede wszystkim na czynniki, które czynią dany kierunek atrakcyjnym, takie jak różnorodność biologiczna, atrakcje kulturalne i kultowe miejsca.

Ze względu na liczne przypadki niszczycielskich zjawisk pogodowych minionego lata eksperci wzywają branżę do przygotowania się na potencjalnie dłuższe okresy letnie i ekstremalne zjawiska pogodowe.

Dane klimatyczne z 2023 r. stawiają Europę na niezbadanym terytorium

Rekordowe temperatury odnotowane latem ubiegłego roku pomagają wyjaśnić powagę i częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie.

Według danych opublikowanych przez Copernicus Climate Change Service (C3S) średnia temperatura w Europie tego lata wyniosła 19,63°C, czyli była o 0,83°C wyższa od poprzednich średnich. Wzrost średnich temperatur sprawia, że ​​rok 2023 będzie piątym najcieplejszym latem w historii.

Globalne średnie temperatury powietrza na powierzchni w ciągu 30 najcieplejszych borealnych lat (czerwiec-lipiec-sierpień) w zapisie danych ERA5, uszeregowane od niższej do wyższej temperatury
Globalne średnie temperatury powietrza na powierzchni w ciągu 30 najcieplejszych borealnych lat (czerwiec-lipiec-sierpień) w zapisie danych ERA5, uszeregowane od niższej do wyższej temperatury

Temperatury w szczytowym okresie turystycznym, przypadającym na czerwiec-lipiec-sierpień (JJA), były zdecydowanie najcieplejsze w historii na całym świecie, ze średnią temperaturą 16,77°C, czyli o 0,66°C wyższą od średniej.

Wrzesień i październik, czyli zazwyczaj okres spadku temperatur na półkuli północnej, doprowadziły do ​​uzyskania większej liczby rekordowych danych.

Wrzesień był najcieplejszy w historii – o 0,5°C więcej niż poprzedni najcieplejszy wrzesień w 2020 r., a październik był najcieplejszym październikiem w historii na świecie, ze średnią temperaturą powietrza na powierzchni wynoszącą 15,30°C, czyli o 0,85°C wyższą od temperatury z lat 1991–2020.

Na podstawie anomalii temperatur zarejestrowanych w tym roku naukowcy z C3S doszli do wniosku „prawie z całą pewnością”, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii i obecnie wynosi 1,43°C powyżej średniej z okresu przedindustrialnego.

Widok na Akropol i Partenon na tle dymu z pożarów w Atenach, Grecja
Widok na Akropol i Partenon na tle dymu z pożarów w Atenach, Grecja

Liczby – oraz stopień, w jakim rosną – ilustrują, jak szybko zmienia się nasz klimat. Wraz ze wzrostem temperatur na całym świecie zmienia się także częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych, mówi Samantha Burgess, zastępca dyrektora w Copernicus Climate Change Service.

„Celem Porozumienia paryskiego jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Kiedy spojrzy się na dane z tego lata i na to, jak szybko rosną temperatury, jest to bardzo niepokojące” – stwierdziła.

„Podobnie jak wszystkie sektory dotknięte zmianami klimatycznymi, branża turystyczna musi w jak największym stopniu dostosować się do zmieniającego się klimatu, ponieważ znajdujemy się na niezbadanym terytorium. Główne lokalizacje turystyczne często znajdują się na pierwszej linii frontu skutków ekstremalnych zjawisk, a pożary i fale upałów są szczególnie częstymi zdarzeniami w ostatnich latach.

„Oczywiście te ekstremalne zdarzenia mają wpływ nie tylko na osoby odwiedzające te lokalizacje, ale także na społeczności i firmy, których środki utrzymania są zależne od gości z kraju i zagranicy”.

Przygotuj się na potencjalne zmiany w wzorcach podróżowania

W obliczu cieplejszych warunków pogodowych w lecie i większej liczby ekstremalnych wydarzeń pod koniec lata – w jaki sposób branża może najlepiej dostosować się do zmieniających się preferencji turystycznych i przygotować się na zmiany klimatyczne?

Według Eduardo Santandera, dyrektora wykonawczego ETC, zmiany klimatyczne wpływają na sezonowość i jakość turystyki w danym regionie, na co firmy powinny zwracać szczególną uwagę.

Niektóre grupy turystów wybierają wakacje w północnych miejscowościach letnich, takich jak Irlandia, Dania i Czechy, podczas gdy liczba turystów udających się nad Morze Śródziemne w szczycie sezonu spadła o 10 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

ETC twierdzi, że prawdopodobnie zmiana klimatu będzie miała również wpływ na sezonowość działalności, na przykład turystyka na świeżym powietrzu, taka jak piesza turystyka, pływanie łódką i sport, może stać się bardziej odpowiednia wiosną i jesienią, gdy temperatury są niższe.

Z drugiej strony, ograniczenie opadów śniegu spowodowane rosnącymi temperaturami może negatywnie wpłynąć na sporty zimowe, a dotknięte tym przedsiębiorstwa będą musiały znaleźć nowe rozwiązania i odpowiednio się dostosować.

„Branża turystyczna jest niezwykle silna, ale musi wprowadzać innowacje, dostosowywać się i zmieniać – niektóre z tych zmian będą stopniowe i łatwiejsze do wdrożenia, podczas gdy inne, takie jak przejście na zero netto i biznes w większym stopniu o obiegu zamkniętym, będą wyzwaniem, ale koniecznym procesu” – powiedział Santander.

Przejście na bardziej zrównoważony przemysł

Przyciąganie turystów w „sezonach przejściowych” lub planowanie zajęć na świeżym powietrzu poza najgorętszymi okresami to przykłady stopniowych zmian mających na celu poprawę komfortu miejsca docelowego.

Jednak w dłuższej perspektywie wiele przedsiębiorstw będzie musiało wprowadzić innowacje, aby prosperować w gospodarce zerowej netto i obsługiwać klientów, którzy w przyszłości mogą mieć bardzo odmienne interesy i wartości.

Estoński sektor turystyczny reaguje na zmianę preferencji dotyczących podróży, oferując niskoemisyjne wakacje i wydarzenia. Wiele firm w kraju mierzy emisję dwutlenku węgla (związaną z turystami), wykorzystuje lokalne łańcuchy dostaw do pozyskiwania żywności i serwuje wyłącznie dania wegańskie i wegetariańskie.

Torfowiska Viru w parku narodowym Lahemaa latem.  Drewniana ścieżka do pieszych wędrówek w słoneczny dzień
Torfowiska Viru w parku narodowym Lahemaa latem. Drewniana ścieżka do pieszych wędrówek w słoneczny dzień

„Część naszej strategii turystycznej polega na silnym skupieniu się na zrównoważonym rozwoju poprzez zapewnianie opcji przyjaznych dla środowiska i robienie rzeczy w inny sposób” – powiedział Rainer Aavik, dyrektor Estońskiej Izby Turystycznej.

„Wierzymy, że oferowanie zrównoważonych opcji jako alternatywy dla turystyki wysokoemisyjnej, takich jak statki wycieczkowe i pakiety wakacyjne, jest czymś, czego podróżnik szuka, a liczba ta staje się coraz większa w miarę wzrostu powiązania między ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi a rosnącym poziomem emisji gazów cieplarnianych w atmosferę” – dodał.

Modelowanie klimatu: wykorzystanie danych do przygotowania

Projekcje klimatyczne to kolejny sposób pomocy branży w przystosowaniu się do zmian klimatycznych poprzez przedstawienie różnych scenariuszy tego, jak odmienna może być przyszłość w różnych lokalizacjach.

Łącząc najnowsze dane satelitarne i in-situ z prognozami klimatycznymi dotyczącymi zmiennych meteorologicznych, takich jak prędkość wiatru, temperatura powietrza i wilgotność lub ciśnienie, można uzyskać dostosowane do indywidualnych potrzeb wskaźniki, które mogą pomóc przedsiębiorstwom, decydentom i innym organizacjom przewidywać i planować z wyprzedzeniem zmieniające się warunki klimatyczne .

Wspólnie z Instytutem Badań nad Środowiskiem i Zrównoważonym Rozwoju (IERSD) naukowcy z CS3 pracowali nad opracowaniem wskaźników przydatności klimatycznej, które umożliwiają ilościowe określenie szeregu zmiennych klimatycznych i uszeregowanie ich pod kątem konkretnych kierunków i aktywności turystycznych.

Integrując te wskaźniki z prognozami klimatycznymi, niniejszy zbiór danych ma na celu zrozumienie, w jaki sposób zmieniający się klimat wpłynie na działalność turystyczną w Europie w oparciu o szereg przyszłych scenariuszy stężeń gazów cieplarnianych.

„Chociaż sama branża turystyczna nie jest w stanie powstrzymać zmian klimatycznych, może wykorzystać dostępne jej narzędzia, aby zrozumieć, na ile klimat, w którym działa, jest odpowiedni dla turystyki. Modele te mogą służyć jako ważne narzędzie do podejmowania decyzji” – powiedział Christos Giannakopoulos, doktor modelowania atmosfery w Narodowym Obserwatorium w Atenach.

„Wiedza, przygotowanie i działania na rzecz bardziej zrównoważonego przemysłu są kluczem do długoterminowej odporności sektora” – podsumował.