Najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.
Rosja nasila ataki na kluczowe miasta we wschodniej Ukrainie
Siły rosyjskie nasiliły ataki we wschodniej Ukrainie, próbując zdobyć teren w pobliżu dwóch kluczowych miast na linii frontu, ogłosili ukraińscy wojskowi.
Oddziały moskiewskie rozpoczęły wysiłki mające na celu odzyskanie terytorium w pobliżu Bachmutu, wschodniego miasta górniczego, które było miejscem najkrwawszej bitwy tej wojny, zanim w maju wpadło w ręce Rosjan, napisał w aplikacji Telegram szef ukraińskich sił lądowych.
Od czasu rozpoczęcia przez Kijów letniej kontrofensywy wojska ukraińskie odbiły wyżyny nad Bachmutem i poczyniły pewne postępy na zachód, północ i południe miasta.
„Wobec Bachmuta Rosjanie stali się bardziej aktywni i próbują odbić utracone wcześniej pozycje… Ataki wroga są odpierane” – napisał w aktualizacji Telegramu gen. płk Oleksandr Syrskij.
Długo oczekiwana kontrofensywa Ukrainy przyniosła jak dotąd jedynie stopniowe zyski i ciężkie straty, a ukraińskie wojska usiłowały przebić się przez rosyjskie linie na południu. Tymczasem siły Moskwy próbowały parć naprzód na północnym wschodzie, prawdopodobnie w celu odwrócenia uwagi Kijowa i zminimalizowania liczby żołnierzy, które jest w stanie wysłać na kluczowe bitwy na południu i wschodzie.
Rzecznik ukraińskich sił lądowych podobnie poinformował, że wojska rosyjskie „przeszły z obrony na obronę aktywną” w pobliżu Bachmuta, „wywierając presję” na wojska ukraińskie na południe od miasta. Władimir Fitjo wygłosił tę uwagę w ukraińskiej telewizji, dodając, że wojska rosyjskie szukają słabych punktów w ukraińskiej obronie i wzmagają ataki artyleryjskie na ukraińskie pozycje.
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie również kontynuują tygodniowe natarcie, mające na celu okrążenie Awdijiwki, ukraińskiej twierdzy na południe od Bachmutu i kluczowego celu od początku wojny. Uważany jest za bramę do części wschodniego obwodu donieckiego kontrolowanego przez Kijów. Sztab Generalny stwierdził, że siły powietrzne odegrały kluczową rolę w ostatnim rosyjskim ataku.
Gen. Ołeksandr Tarnawski, który dowodzi oddziałami ukraińskimi walczącymi w Awdijówce i w jej pobliżu, powiedział, że atakujące siły rosyjskie wzmagają ataki powietrzne, zwłaszcza te z użyciem bomb kierowanych. Na Telegramie napisał, że poprzedniego dnia wojska rosyjskie przeprowadziły 30 nalotów i 712 ostrzałów artyleryjskich na miasto i okolice, a także prawie 50 razy starły się z jednostkami ukraińskimi.
Prokudin powiedział, że w ciągu ostatnich 24 godzin siły rosyjskie ostrzelały Chersoń i okolicę 62 razy, raniąc czterech cywilów i uszkadzając jedną z miejskich bibliotek. Odkąd Ukraina odzyskała je rok temu, miasto było celem niemal codziennych ataków.
Ukraina twierdzi, że po okresie spokoju w stolicy zestrzeliła rakietę wycelowaną w Kijów
Ukraina oświadczyła, że w sobotę późnym wieczorem zestrzeliła rakietę wycelowaną w Kijów, kończąc prawie dwa miesiące względnego spokoju w stolicy.
Pocisk podobno nie spowodował żadnych obrażeń, ale obszary w pobliżu frontu stały się celem fali rosyjskich ataków.
Do tej serii strajków doszło w pierwszą rocznicę wyzwolenia Chersonia przez armię ukraińską.
Prezydent Wołodymyr Zełenski wychwalał „bohaterstwo” południowego miasta „będące synonimem nadziei”.
Potwierdził, że od piątkowego wieczoru do sobotniego poranka w stronę Ukrainy wystrzelono „prawie 40 dronów i rakiet”.
Według lokalnych władz jeden z tych pocisków, wycelowany w Kijów, został zestrzelony w sobotę rano.
„Po długiej, 52-dniowej przerwie wróg wznowił ataki rakietowe na Kijów” – napisał w Telegramie szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy Siergiej Popko.
Ukraina obawia się wzrostu liczby ataków wraz z nadejściem mrozów. Zeszłej zimy Rosja ostrzelała ukraińską sieć energetyczną, pozbawiając tysiące ludzi ciepła i elektryczności.
Dziennikarze AFP w centrum stolicy usłyszeli dwie głośne eksplozje i o świcie zobaczyli ich ślady na niebie. Niedługo potem zawyły powietrzne syreny ostrzegawcze.
Nie zgłoszono żadnych ofiar ani szkód materialnych, ale dwie inne rakiety trafiły w pole pomiędzy dwoma obszarami mieszkalnymi w obwodzie kijowskim, powiedział szef regionalnej administracji wojskowej Rusłan Krawczenko.
Dodał, że uszkodzonych zostało pięć budynków mieszkalnych, z połamanymi dachami i oknami.
Prezydent Łotwy mówi, że Zachód musi uzbroić Ukrainę, aby uchronić Rosję przed przyszłymi globalnymi przygodami
Prezydent Łotwy powiedział, że Rosja planuje długą wojnę na Ukrainie i zwrócił się do krajów wahających się co do dalszego wsparcia wojskowego dla Kijowa, aby kontynuowały dostawy broni.
Edgars Rinkēvičs ostrzegł, że bez wsparcia Zachodu Ukraińcy przegrają, a Rosja będzie miała zielone światło na grożenie innym w przyszłości.
„Ważne jest, aby faktycznie walczyć o pokój międzynarodowy i pokój w Europie, ponieważ jeśli zatrzymamy Rosję na Ukrainie, Rosja nie będzie w stanie rzucić wyzwania innym krajom” – powiedział AP.
Rinkēvičs dodał, że UE i NATO muszą przygotować się na długą wojnę na Ukrainie.
„UE zdała sobie sprawę, że potrzebujemy więcej obrony i sił zbrojnych” – powiedział. „Na tym etapie chciałbym zobaczyć, że będzie to nieco szybszy proces. Ale mimo to te rzeczy w końcu się poruszają.
Wielu ekspertów i urzędników stwierdziło, że prezydent Rosji Władimir Putin ma nadzieję przetrwać długą wojnę ze wsparciem Zachodu dla Ukrainy.
„Myślę, że to bardzo ważne, aby mu się nie udało” – powiedział Rinkēvičs.