Oto, co musisz wiedzieć o Etnie, najaktywniejszym wulkanie w Europie, i jego wpływie na podróże i turystykę.
Zeszłej nocy (12 listopada) po kilku spokojnych miesiącach niebo nad Sycylią rozświetliła Etna.
Dramatyczny pokaz Etny, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, rzadko kiedy na długo pozostaje na pierwszych stronach gazet.
W sierpniu lotnisko w Katanii zostało zmuszone do tymczasowego zamknięcia i wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym po erupcji, która wyrzuciła popiół nad okolicę.
Nic jednak nie wskazuje na to, aby przy tej okazji międzynarodowe podróże na włoską wyspę zostały zakłócone, pomimo inspirujących zdjęć kłębiącego się dymu i jaskrawoczerwonej lawy.
Tymczasem Islandia ogłosiła stan wyjątkowy w związku z obawą przed nieuchronną erupcją wulkanu, która może odwołać loty.
Jeśli zastanawiasz się nad rezerwacją wakacji w Katanii i na wschodniej Sycylii, możesz obawiać się, że aktywność wulkaniczna może przeszkodzić Ci w podróży.
Oto wszystko, co musisz wiedzieć o częstotliwości erupcji Etny i jej wpływie na podróże i turystykę.
Jak często wybucha Etna?
Etna jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Europie i od ostatniej dekady znajduje się w niemal stałym stanie aktywności.
Erupcje mogą zdarzać się wielokrotnie w ciągu roku, a nawet miesiąca. Według Smithsonian Global Volcanism Program obecny okres erupcji rozpoczął się w 2013 roku.
W 2021 r. Etna w ciągu sześciu miesięcy wyemitowała tak dużo materiału wulkanicznego, że wzrosła o prawie 30 metrów.
W tym roku doszło już do wielu erupcji. Strony internetowe takie jak Volcano Discovery szczegółowo śledzą aktywność Etny, a transmisję wulkanu na żywo można oglądać na stronie Obserwatorium Etny.
W większości przypadków eksplozje Etny klasyfikuje się jako aktywność wulkaniczną na niskim poziomie. Obejmuje to pióropusze popiołu, fontanny lawy i eksplozje Strombolian – łagodne wybuchy magmy, które mimo wszystko są dramatyczne w obserwacji.
Włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii podał, że wysokość kolumny erupcyjnej, która miała miejsce wczorajszej nocy, szacuje się na około 4500 metrów nad poziomem morza.
Czy Etna jest bezpieczna do odwiedzenia?
Etna uznawana jest za wulkan bezpieczny – większość erupcji nie zagraża osobom odwiedzającym lub mieszkającym w okolicy.
Często największą niedogodnością jest popiół unoszący się podczas erupcji wokół miast. Zmusza to również lotnisko w Katanii do okazjonalnego zamykania, jak miało to miejsce na początku tego tygodnia i w maju tego roku.
Wulkan jest pod intensywnym obserwacją. Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii w Katanii posiada na miejscu system kamer, czujników, komputerów i kontroli człowieka, który rejestruje i przekazuje informacje o wstrząsach w czasie rzeczywistym.
Czasami jednak wulkan stwarzał zagrożenie. W 1928 roku całe miasto Mascali zostało zniszczone. W latach 90. wezbrania lawy zagrażały miastu Zafferana Etnea i trzeba było ją usuwać poprzez kopanie kanałów.
Ostatnio, w 2002 r., opary lawy zniszczyły sklepy, hotele i restauracje w rejonie Piano Provenzana.
Co więcej, Etna nie powinna być niedoceniana przez turystów chcących wspiąć się na jej stoki.
Firma wycieczkowa Go Etna radzi odwiedzającym, aby zawsze wybierali się w towarzystwie lokalnego przewodnika lub agencji – jeśli chcesz przekroczyć granicę 2900 metrów, konieczne jest wynajęcie przewodnika.
Zalecają również powiadomienie hotelu lub pensjonatu o trasie i, jeśli jeździsz na nartach, aby nie schodzić poza trasę.
Czy podczas erupcji można odwiedzić Etnę?
Ponieważ aktywność wulkanu jest zazwyczaj na niskim poziomie, wulkan można odwiedzić nawet podczas erupcji.
Istnieje wiele szlaków turystycznych prowadzących z dala od szczytu i kraterów, w których mają miejsce eksplozje.
Zwiedzanie podczas erupcji jest ekscytującym przeżyciem, a niektórzy przewodnicy organizują wycieczki nocą, szczególnie po to, aby podziwiać pokaz ognistych świateł.