O nas
Kontakt

Kobiety najbardziej cierpią z powodu pogłębiającego się ubóstwa we Francji

Laura Kowalczyk

Kobiety najbardziej cierpią z powodu pogłębiającego się ubóstwa we Francji

Z opublikowanego we wtorek raportu wynika, że ​​we Francji pogłębia się ubóstwo, a głównymi ofiarami są kobiety.

Średni dochód osób wspieranych przez Secours Catholique wyniósł 538 euro miesięcznie w 2022 roku, co odpowiada dziennemu budżetowi w wysokości 18 euro na pokrycie wszystkich potrzeb gospodarstwa domowego – podaje organizacja w swoim raporcie.

Kwota ta odpowiada mniej niż połowie progu ubóstwa, który Secours Catholique szacuje na 1211 euro miesięcznie w 2022 r.

Biorąc pod uwagę inflację, która znacząco przyczyniła się do wzrostu cen żywności i energii, według stowarzyszenia oznacza to spadek dochodów o 7,6%.

„Najbiedniejsi odczuwają inflację, pętla się zaciska, a niedobory pogłębiają się w przypadku rzeczy, które niekoniecznie są widoczne, takich jak ogrzewanie czy żywność” – wyjaśnia Adélaïde Bertrand, delegatka AFP, generał organizacji Catholic Relief.

Aby walczyć z biedą, stowarzyszenie zaleca indeksowanie minimów socjalnych do płacy minimalnej, rozszerzanie świadczeń socjalnych i walkę z ich niewykorzystaniem poprzez zwiększanie dostępności usług socjalnych.

Secours Catholique podała, że ​​w zeszłym roku objęła opieką łącznie milion osób we Francji, które skorzystały z różnych usług, takich jak pomoc żywnościowa i wsparcie społeczne.

Najliczniej reprezentowaną grupę stanowiły gospodarstwa domowe jednoosobowe, stanowiące 75% osób przyjętych przez stowarzyszenie. Wśród nich przeważały samotne matki (25,7%) i samotne kobiety (20,9%).

Wiele z nich szuka pomocy w Secours Catholique po separacji lub rozwodzie. Rzeczywiście, kobiety „ponoszą ciężar rozpadu małżeństwa” i „zbyt często same ponoszą ciężar opieki nad dziećmi” – stwierdziło stowarzyszenie.

Według Secours Catholique, w której raporcie przeanalizowano dane z 49 250 formularzy wypełnionych przez beneficjentów, w ostatnich dziesięcioleciach ubóstwo kobiet w dalszym ciągu wzrastało, podczas gdy do początku XXI wieku dotykało w równym stopniu mężczyzn i kobiety.

Kobiety stanowią obecnie 57,5% osób, z którymi spotkało się stowarzyszenie, w porównaniu z 52,6% w 1999 r.