O nas
Kontakt

Raport ONZ ostrzega, że ​​„małe kroki” w zakresie emisji nie wystarczą, aby osiągnąć cel dotyczący zmiany klimatu na poziomie 1,5°C

Laura Kowalczyk

Raport ONZ ostrzega, że ​​„małe kroki” w zakresie emisji nie wystarczą, aby osiągnąć cel dotyczący zmiany klimatu na poziomie 1,5°C

Jak wynika z nowego raportu ONZ ds. zmian klimatycznych, rządy na całym świecie nadal „znacznie odbiegają od właściwej ścieżki” w zakresie działań klimatycznych.

Nowa analiza krajowych planów klimatycznych przed COP28 wykazała, że ​​są one nadal niewystarczające, aby utrzymać wzrost temperatury na świecie w granicach określonych w porozumieniu paryskim.

Zgodnie z obecnymi planami poszczególnych krajów emisje gazów cieplarnianych wzrosną do 2030 r. o 9 procent w porównaniu z poziomem z 2010 r. Jednak do końca tej dekady emisje muszą spaść o 45 procent w porównaniu z poziomem z 2010 roku, aby ograniczyć wzrost temperatury na świecie do 1,5 stopnia Celsjusza.

„Świat nie radzi sobie z kryzysem klimatycznym” – mówi sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

„Takie jest przesłanie najnowszego raportu UNFCCC, który dostarcza jeszcze więcej dowodów na to, że świat w ogromnym stopniu zbacza z drogi ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza i uniknięcia najgorszej katastrofy klimatycznej”.

Rządy podejmują „małe kroki” w zakresie działań klimatycznych

W raporcie przeanalizowano plany działań w dziedzinie klimatu, czyli wkłady ustalone na poziomie krajowym (NDC), 195 sygnatariuszy Porozumienia paryskiego. Zawiera około 20 nowych lub zaktualizowanych planów złożonych do 25 września br.

Nawet przy wzmożeniu wysiłków niektórych krajów pokazuje to, że obecnie potrzeba znacznie więcej działań, aby uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu.

Spadek wzrostu emisji do 9% stanowi jedynie marginalną poprawę w porównaniu z 11% odnotowanymi w ubiegłorocznym raporcie i 14% od 2021 r.

Sekretarz wykonawczy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) Simon Stiell twierdzi, że rządy robią „małe kroki” w kierunku zażegnania kryzysu.

Pierwsza globalna analiza – karta raportu na temat postępów w realizacji celów Porozumienia paryskiego – będzie prawdopodobnie jednym z głównych tematów COP28.
Pierwsza globalna analiza – karta raportu na temat postępów w realizacji celów Porozumienia paryskiego – będzie prawdopodobnie jednym z głównych tematów COP28.

„Dzisiejszy raport podsumowujący krajowe plany klimatyczne podkreśla potrzebę, abyśmy działali z większymi ambicjami i pilnością, aby osiągnąć cele Porozumienia paryskiego – po prostu nie ma czasu na opóźnienia” – mówi Prezydent COP28 i szef państwowej firmy naftowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Sułtan Al Jaber.

„COP28 musi być historycznym punktem zwrotnym w tej krytycznej dekadzie, aby strony mogły wykorzystać moment globalnej analizy i zobowiązać się do podniesienia swoich ambicji oraz zjednoczenia, działania i osiągnięcia wyników, które pozwolą utrzymać 1,5°C w zasięgu ręki, nie pozostawiając nikogo w tyle”.

Czy globalna analiza pomoże ulepszyć plany klimatyczne?

Pierwsza globalna analiza – karta raportu na temat postępów w realizacji celów Porozumienia paryskiego – będzie prawdopodobnie jednym z głównych tematów COP28 w Dubaju w tym roku. Poinformuje następną rundę NDC, które kraje będą musiały przedstawić do 2025 r.

„Raport Global Stocktake opublikowany w tym roku przez ONZ ds. zmian klimatycznych wyraźnie pokazuje, że postęp jest zbyt powolny” – mówi Stiell.

„Ale przedstawia także szeroki wachlarz narzędzi i rozwiązań proponowanych przez kraje. Miliardy ludzi spodziewają się, że ich rządy wezmą ten zestaw narzędzi i zastosują go”.

Raport Global Stocktake opublikowany w tym roku przez ONZ ds. zmian klimatycznych wyraźnie pokazuje, że postęp jest zbyt powolny.

Szymon Stiell

Sekretarz wykonawczy ONZ ds. zmian klimatycznych

Analiza UNFCCC wskazuje, że do końca dekady emisje spadną o 2 procent w porównaniu z poziomem w 2019 r. Chociaż pokazuje to, że emisje prawdopodobnie osiągną szczyt do 2030 r., nadal nie wskazuje to na szybką tendencję spadkową, jak twierdzi nauka jest konieczne, aby uniknąć katastrofalnego ocieplenia.

Aby osiągnąć ten szczyt, należy wdrożyć wszystkie elementy NDC krajów, które określają konkretne wysiłki i działania, jakie podejmują one w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przystosowania się do zmiany klimatu. Dotyczy to także warunkowych, które zależą od dostępu do finansów, technologii i współpracy międzynarodowej.

Guterres twierdzi, że nadszedł czas na „supernową ambicję klimatyczną w każdym kraju, mieście i sektorze”.

„Należy przyspieszyć harmonogram zerowej wartości netto, aby kraje rozwinięte osiągnęły ten cel jak najbliżej roku 2040, a gospodarki wschodzące możliwie najbliżej roku 2050”.

Dodaje, że należy zwiększyć potencjał wykorzystania energii odnawialnej, a węgiel i paliwa kopalne należy stopniowo wycofywać. Kraje rozwinięte muszą także odbudować zaufanie, wywiązując się ze zobowiązań w zakresie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu.

„COP28 musi być miejscem pilnego zlikwidowania luki w ambicjach klimatycznych” – twierdzi Guterres.