O nas
Kontakt

Jak wzrost inwestycji w sztuczną inteligencję pozostawia kobiety w tyle

Laura Kowalczyk

Jak wzrost inwestycji w sztuczną inteligencję pozostawia kobiety w tyle

Z danych wynika, że ​​średni kapitał gromadzony przez firmy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) założone przez kobiety jest sześciokrotnie niższy niż średni kapitał gromadzony przez zespół składający się wyłącznie z mężczyzn.

Branża technologiczna ma długą historię niedofinansowania i niepowodzeń w przyciąganiu lub zatrzymywaniu kobiet w tym sektorze – a dane pokazują, że dotyczy to również sztucznej inteligencji.

W dekadzie 2012–2022 80% całkowitego kapitału zainwestowanego przez inwestorów kapitału wysokiego ryzyka (VC) w sztuczną inteligencję zostało pozyskane przez zespoły składające się wyłącznie z mężczyzn.

Z kolei według opublikowanego w zeszłym miesiącu raportu Instytutu Alana Turinga w Wielkiej Brytanii zespoły składające się wyłącznie z kobiet wzrosły zaledwie o 0,3%.

Ponadto średni kapitał zgromadzony przez firmy zajmujące się sztuczną inteligencją założone przez kobiety jest sześciokrotnie niższy niż średni kapitał zgromadzony przez zespół założycieli składający się wyłącznie z mężczyzn.

„To znacznie mniej niż równoważna proporcja, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie sektory. Mówiąc najprościej, problem ten jest poważniejszy w dziedzinie sztucznej inteligencji” – powiedziała dr Erin Young w rozmowie z TylkoGliwice Business.

Young podkreśliła również obawy związane z niedawnym wzrostem zainteresowania i inwestycji w uczenie maszynowe i stwierdziła, że ​​nieproporcjonalne finansowanie budzi obawy, zwłaszcza dotyczące tego, w jaki sposób może utrwalić stronniczość w zakresie narzędzi i oprogramowania opartych na sztucznej inteligencji.

„Osoby, które finansują i rozwijają technologie AI, oczywiście wnoszą swoje priorytety, doświadczenie i systemy wartości, które z kolei leżą u podstaw projektowania i wdrażania bezpieczeństwa i odpowiedzialności AI” – powiedział Young.

Optymizmem napawa jednak fakt, że w ostatnich latach odnotowano tendencję wzrostową.

Instytut przedstawił kilka zaleceń mających na celu osiągnięcie lepszej równowagi w przyszłości. Jednym z nich jest „ustalenie zachęt i celów w zakresie rekrutacji, podnoszenia kwalifikacji, zatrzymywania i awansowania kobiet” oraz uczynienie z włączenia społecznego kluczowego wskaźnika wyników (KPI).

Drugim zaleceniem jest wspieranie włączającej kultury korporacyjnej w zakresie organizacji miejsca pracy.

Rosnącemu zainteresowaniu sztuczną inteligencją towarzyszą ogromne inwestycje w powiązane spółki. Według „Wall Street Journal” OpenAI zwiększyło swoją wartość na szczycie rankingu o ponad 11 miliardów dolarów (10,30 miliarda euro) i obecnie wynosi 80 miliardów dolarów.

Zjawisko to obserwuje się także na niższych poziomach w firmach. Według danych OECD ponad dwukrotnie więcej młodych mężczyzn niż kobiet w wieku od 16 do 24 lat potrafi programować, co jest umiejętnością kluczową dla rozwoju sztucznej inteligencji.

Kobiety są również niedostatecznie reprezentowane w środowisku akademickim, które jest istotnym elementem badań i rozwoju (B+R). W 2022 r. tylko co czwarty badacz publikujący artykuły na temat sztucznej inteligencji na świecie był kobietą.

Startupy finansowane przez kobiety są historycznie niedofinansowane

„Firmy VC mogą (ponownie) ocenić swoje praktyki rekrutacji i awansu, aby zacząć eliminować dysproporcje między płciami w finansowaniu startupów AI za pomocą kapitału wysokiego ryzyka” – zasugerował Young.

„Może to obejmować zapewnienie równych szans kobietom i grupom niedostatecznie reprezentowanym na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych oraz wychodzenie poza „tradycyjne” ścieżki rekrutacji” – dodała.

Niedofinansowanie start-upów prowadzonych przez kobiety nie dotyczy wyłącznie sektora technologicznego. Na przykład Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny zbadały, dlaczego kobietom-przedsiębiorcom brakuje środków finansowych.

Wśród podkreślonych powodów znalazło się istnienie nieświadomych uprzedzeń, które mogą skłonić inwestorów do postrzegania ich jako mniej kompetentnych lub mniej zaangażowanych w swoją działalność, brak dostępu do sieci i mentorów oraz niedostateczna reprezentacja kobiet w najbardziej technicznych dziedzinach, takich jak głębokie technologie . , które zapewniają największe finansowanie.

Według OECD w inwestowaniu w kapitał wysokiego ryzyka i anioły biznesu jest mniej kobiecych wzorców do naśladowania niż męskich wzorców do naśladowania, co może również utrudniać kobietom-przedsiębiorcom wejście do ekosystemu finansowania i rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Zauważono również, że należy podjąć kroki, aby zachęcić więcej kobiet do studiowania nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).

Wreszcie programy mentorskie i tworzenie sieci kontaktów – takie jak Women in AI lub Women in Tech – mogą również pomóc w nawiązaniu kontaktu kobiet-przedsiębiorców z inwestorami i innymi kluczowymi graczami w ekosystemie start-upów.