O nas
Kontakt

Strach przed masowymi strzelaninami po tym, jak litewscy parlamentarzyści proponują ustawę o broni automatycznej

Laura Kowalczyk

Strach przed masowymi strzelaninami po tym, jak litewscy parlamentarzyści proponują ustawę o broni automatycznej

„Litewska kultura, mentalność (i) tradycje… wystarczą, aby zapobiec takim tragicznym wydarzeniom” – powiedział TylkoGliwice jeden z konserwatywnych deputowanych.

Politycy na Litwie chcą poszerzenia dostępu do automatycznej broni palnej, twierdząc, że zwiększy to bezpieczeństwo kraju, choć inni ostrzegają, że zmiany mogą wiązać się z nowymi zagrożeniami.

Dwóch konserwatywnych parlamentarzystów przedstawiło projekt ustawy zmieniającej ustawę o kontroli broni i amunicji, aby umożliwić osobom powołanym do wojska i które ukończyły wstępne szkolenie wojskowe posiadanie automatycznej broni palnej.

W obliczu zaciekłej wojny na Ukrainie, Laurynas Kasčiūnas – jeden z prawodawców stojących za tą propozycją – twierdził, że „wzmocni ona bezpieczeństwo narodowe”.

„W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa można szybko zmobilizować ludność przeszkoloną i wyposażoną w karabiny automatyczne. Jest to szczególnie cenne dla małych państw, które mogą posiadać ograniczone stałe siły zbrojne” – stwierdził w oświadczeniu przesłanym do TylkoGliwice. „Przy ograniczonych budżetach obronnych… (to) może być opłacalną strategią obrony narodowej.

„Wiedza, że ​​społeczeństwo jest dobrze uzbrojone i wyszkolone, może działać odstraszająco na potencjalnych agresorów” – dodał. „To sprawia, że ​​koszt wszelkich wrogich działań jest wyższy, ponieważ muszą stawić czoła powszechnemu oporowi zbrojnemu”.

Wojna na Ukrainie podsyciła głęboko zakorzenione obawy przed rewizjonistyczną Rosją na Litwie, niegdyś części ZSRR.

Według Litewskiego Stowarzyszenia Właścicieli Broni od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę na początku 2022 r. w kraju zakupiono około 10 000 sztuk broni palnej więcej. Sprzedaż ta dotyczyła głównie myśliwych i osób uprawiających sport, ale także osoby zajmujące się samoobroną.

Eksperci ostrzegają jednak przed potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z luźniejszej kontroli broni.

W sierpniu w rozmowie z TylkoGliwice dr Brian Wood z Międzynarodowej Sieci Akcji ds. Broni Strzeleckiej (IANSA) powiedział, że zwiększona liczba broni może prowadzić do większej liczby zagrożeń dla społeczeństwa i pozbawić ją wolności.

Badacz skrytykował to, co nazwał „prawie romantycznym narodem”, twierdząc, że broń palna czyni ludzi bezpieczniejszymi, jako „po prostu nieprawdę”.

Broń automatyczna może strzelać ciągłymi nabojami lub seriami, w zależności od modelu, i może mieć duże, łatwe do wymiany magazynki, co oznacza, że ​​może zabić dużą liczbę ludzi.

Poseł litewskiej opozycji, były premier Sauliusza Skvernelisa nawet ostrzegał w listopadzie, że zmiany prawne mogą sprowadzić na Litwę masowe strzelaniny na wzór amerykański.

Powiedział litewskiej stacji radiowej Radio Žinių Radijas, że wzmocnienie policji i innych służb byłoby lepszym sposobem na przygotowanie się na możliwe zagrożenia wynikające z inwazji.

Pauliusa Saudargasa, drugi poseł odpowiedzialny za tę ustawę, powiedział litewskiemu nadawcy publicznemu LRT, że zmiany umożliwią posiadanie broni automatycznej 100 000 osób, z których tylko 28 000 znajduje się w czynnej rezerwie. W 2022 r. populacja kraju bałtyckiego będzie wynosić około 2,8 miliona.

W e-mailu do TylkoGliwice konserwatywny poseł stwierdził, że szersza dostępność automatycznej broni palnej nie będzie stanowić zagrożenia dla społeczeństwa.

„Na Litwie bardzo niewiele incydentów w życiu publicznym wynika z posiadania broni” – stwierdził, podając jako przykład brak „strzelaniny na ulicach”.

„Litewska kultura, mentalność, tradycje i system bezpieczeństwa wystarczą, aby zapobiec takim tragicznym wydarzeniom”.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Syndey pokazują, że w 2019 r. na Litwie zginęło 30 osób z powodu broni palnej, co obejmuje wypadki, zabójstwa i samobójstwa. W ich danych nie podano przyczyny.

Saudargas powiedział, że kandydaci chcący kupić broń automatyczną zostaną poddani badaniom psychologicznym powtarzanym co pięć lat. Obowiązujące przepisy nakładają również ograniczenia wiekowe na posiadanie potężnej broni.

Szerszy dostęp do broni automatycznej zwiększa ryzyko, że część broni trafi w ręce przestępców lub terrorystów.

Taka broń może stanowić problem dla sąsiadów Litwy i całej UE, jeśli zostanie przemycona z kraju.

Tylko żołnierze zawodowi i ochotnicy oraz członkowie Związku Strzeleckiego mogą posiadać broń tzw. „kategorii A” – automatyczną lub półautomatyczną – zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Siedemdziesiąt dziewięć osób posiadało 122 rodzaje broni kategorii A: 115 półautomatycznych i 7 automatycznych, dane cytowane przez LRT z październikowych pokazów.