O nas
Kontakt

Węgry rozpoczynają antyunijną ankietę, w której obywatele będą ankietowani na temat migracji, kwestii LGBTQ+ i pomocy dla Ukrainy

Laura Kowalczyk

Węgry rozpoczynają antyunijną ankietę, w której obywatele będą ankietowani na temat migracji, kwestii LGBTQ+ i pomocy dla Ukrainy

Rząd Viktora Orbána przeprowadził nowe „konsultacje krajowe”, prosząc wyborców o przemyślenie kwestii głęboko dzielących, takich jak migracja, prawa osób LGBTQ+ i wsparcie dla Ukrainy – przy czym wiele pytań było wyraźnie skierowanych przeciwko UE.

Prawicowo-populistyczny rząd Węgier przeprowadził nieformalną ankietę wśród swoich obywateli, prosząc o opinie na temat szeregu kwestii powodujących podziały, powszechnie postrzeganych jako antyunijne, w tym migracji, praw osób LGBTQ+ i wsparcia dla Ukrainy.

Spośród 11 pytań rząd premiera Viktora Orbána pyta węgierskich wyborców, czy poprą propozycję zablokowania czteroletniego pakietu pomocowego UE dla Kijowa o wartości 50 miliardów euro, chyba że blok udostępni Węgrom zamrożone fundusze o wartości miliardów euro.

UE blokowała wcześniej te fundusze w związku z obawami, że Orbán nie przestrzega standardów praworządności i praw człowieka na Węgrzech. Węgierski premier z kolei oskarżył UE o próbę narzucenia temu krajowi polityki.

Węgry od początku rosyjskiej inwazji odmawiają dostaw broni do Kijowa i sprzeciwiają się unijnym sankcjom wobec Moskwy. Kraj sprzeciwił się także ambicjom Ukrainy dotyczącym przystąpienia do UE.

„Proszą Węgry o dodatkowe wsparcie (dla Ukrainy), mimo że nasz kraj nie otrzymał z tego powodu środków unijnych” – czytamy w jednej z części sondażu, którą węgierski rząd nazwał „konsultacjami narodowymi”.

Jedna z możliwych odpowiedzi sugeruje: „Nie powinniśmy płacić więcej na wsparcie Ukrainy, dopóki nie otrzymamy należnych nam pieniędzy”.

To nie pierwszy raz, kiedy rząd Orbána przeprowadza podobną ankietę wśród obywateli, odkąd objął władzę w 2010 roku. Sondaże były wcześniej krytykowane jako narzędzie propagandy manipulacyjnej, które zachęca wyborców do wybierania preferowanych przez rząd odpowiedzi – które często przyjmują postawę bojową przeciwko UE.

Jedno z pytań zawartych w najnowszym sondażu mówi, że UE „chce utworzyć getta dla migrantów na Węgrzech” i czy respondenci uważają, że Węgry powinny „zaakceptować plany migracyjne Brukseli”, czy też zapobiegać tworzeniu gett dla migrantów.

Inny oskarża UE o chęć szerzenia „agresywnej propagandy LGBTQ” skierowanej do dzieci.

Każdy Węgier w wieku uprawniającym do głosowania otrzyma pytania pocztą. Ich odpowiedź nie będzie miała znaczenia prawnego i zwykle odpowiada mniej niż 20% odbiorców. Jednak około 99% odpowiedzi jest zwykle zgodnych ze stanowiskiem rządu.

Termin zwrotu ankiety upływa 10 stycznia 2024 r.