Ciche festiwale, rock n’ roll Dolly Parton, francuski film gatunkowy, za który można umrzeć, i tajemnica morderstwa pokolenia Z.
Czujesz się znudzony i trochę ponury?
Jeśli nie mogliśmy Was skusić naszą relacją z Miesiąca Filmu Europejskiego lub sekretnym pomieszczeniem rzekomo eksponującym rysunki Michała Anioła, mamy dla Was inne rozwiązania.
Od wczesnych obrazów Picassa po seksowne zdjęcia do „Saltburn” – poniżej przedstawiamy nasze typy najlepszych nowych wydarzeń artystycznych i kulturalnych w Europie, które rozjaśnią ducha i pobudzą umysł.
Wystawy
„Picasso 1906: Punkt zwrotny”, Madryt, Hiszpania
Poznaj twórczość Picassa szczególnie z 1906 roku, oglądając nową madrycką wystawę skupiającą się na pierwszym wkładzie artysty w definicję „sztuki nowoczesnej”; punkt zwrotny w jego twórczej ewolucji. Trwa od 15 listopada do 4 marca 2024 roku w Muzeum Reina Sofia.
„Być człowiekiem – morze nocą jest za duże”, Bruksela, Belgia
Nowa wystawa hiszpańskiego artysty Gonzalo Orquína, zatytułowana „Być człowiekiem – morze nocą jest za duże”, zawiera serię obrazów eksplorujących rzeczywistość migrantów i uchodźców próbujących dotrzeć do Europy. Otwarte 22 listopada w brukselskim MigratieMuseumMigration (MMM) otrzymało wsparcie zarówno UNHCR, jak i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
„Elliott Erwitt: retrospektywa”, Lyon, Francja
Dwie małe psie łapki wystające spod stolika kawowego z połowy XX wieku. Kelnerka z lat 50. paląca papierosa przy pustej ladzie. Francusko-amerykański fotograf Elliott Erwitt uchwycił zarówno codzienność, jak i absurdalność życia, zamrażając cichy surrealizm ludzkości przez całą drugą połowę XX wieku. Jego prace można obecnie oglądać w La Sucrière w Lyonie.
Festiwal
Festiwal Ciszy, Londyn, Wielka Brytania
Ciii! Festiwal Ciszy odbędzie się 18 listopada w kościele św. Kolumby w Knightsbridge w Londynie. Obejmuje różnorodne zajęcia – a wszystko to odbywa się w całkowitej ciszy – i pozwala odwiedzającym na chwilę uciec od miejskiego zgiełku i znaleźć spokój w pięknym starym kościele.
Film
Vincent musi umrzeć
Co byś zrobił, gdyby nagle wszyscy chcieli Cię zabić? Takie jest główne założenie „Vincent Must Die”, nowego połączenia gatunków horroru, opowiadającego o łagodnym grafice z Lyonu, który musi dowiedzieć się, jak przetrwać, gdy w niewytłumaczalny sposób stał się celem brutalnych wybuchów innych osób (spoiler: psy pomagają ).
Przeczytaj nasz ekskluzywny wywiad z reżyserem filmu, Stéphanem Castangiem, tutaj.
Igrzyska Śmierci: Ballada o ptakach śpiewających i wężach
Niezwykle popularna seria „Igrzyska śmierci” powraca z „Igrzyskami śmierci: Balladą o ptakach śpiewających i wężach”. Tym razem cofamy się w czasie do sześciu dekad, zanim Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) zgłosiła się na ochotnika w ramach hołdu, a Lucy Gray Baird (Rachel Zegler), nasza bohaterka 10. corocznych Igrzysk Śmierci, podczas których jeden chłopiec i jedna dziewczynka mają 12 lat -18 z każdego z dwunastu okręgów zostaje wybranych do brutalnej rywalizacji ze sobą.
Saltburn
Długo oczekiwany nowy film reżyserki Emerald Fennell („Obiecująca młoda kobieta”) „Saltburn” wreszcie trafił do kin, opowiadający o zaproszeniu młodego studenta Oksfordu (Barry Keoghan) do rodzinnej posiadłości Saltburn, do której należy kolega Felix Catton (Jacob Elordi) na lato, gdzie świat hedonizmu prowadzi do obsesji, która zaczyna rozwikłać jego umysł.
Film David Holmes: Chłopiec, który przeżył
Nowy dokument HBO Max opowiada historię Davida Holmesa, dublera Daniela Radcliffe’a w filmach o Harrym Potterze, który został sparaliżowany podczas kręcenia przedostatniej części serialu „Harry Potter i Insygnia Śmierci, część 1”.
telewizja
Korona
Rojalista czy nie, „The Crown” niezaprzeczalnie urzeka telewizję – powraca na Netflix z pierwszą częścią szóstego i ostatniego sezonu. Serial, którego akcja rozgrywa się pod koniec lat 90., przedstawia życie członków brytyjskiej rodziny królewskiej po śmiertelnym wypadku samochodowym księżnej Diany w Paryżu. Druga część, składająca się z kolejnych sześciu odcinków, ma ukazać się 14 grudnia.
Morderstwo na końcu świata
Klasyczny serial kryminalny z motywem pokolenia Z, „Morderstwo na końcu świata”, opowiada historię hakera/detektywa Darby’ego Harta (Emma Corrin), który wraz z ośmioma innymi gośćmi zostaje zaproszony na odosobnione odosobnienie przez samotnika miliarder. Gdy jeden z gości zostaje znaleziony martwy, Darby musi spróbować udowodnić, że było to morderstwo, zanim zabójca uderzy ponownie. Transmisja strumieniowa teraz w Disney+.
Scott Pilgrim startuje
Miłośnikom powieści graficznych Bryana Lee O’Malleya i adaptacji filmowej reżysera Edgara Wrighta z 2010 roku polecamy nową serię anime Scott Pilgrim w serwisie Netflix, która przenosi nas z powrotem do pełnego adrenaliny świata gier, tym razem przedstawiając na nowo fabułę z Ramoną Flowers (Mary Elizabeth Winstead) próbując zrozumieć zniknięcie Pielgrzyma (Michael Cera).
Muzyka
„Nowe Błękitne Słońce” – André 3000
André 3000 z Outkast wydał swój pierwszy album od prawie dwóch dekad – „New Blue Sun” – solowe przedsięwzięcie, w którym nie ma słów ani rapu, a jedynie mnóstwo szaleństwa z instrumentami dętymi drewnianymi w celu stworzenia imponująco improwizowanych instrumentów instrumentalnych.
„Gwiazda Rocka” – Dolly Parton
Królowa country Dolly Parton wkracza w rock n’ roll ze swoim czterdziestym dziewiątym solowym albumem studyjnym, będącym wspólnym projektem z muzykami takimi jak Ann Wilson z Heart, Nikki Sixx z Mötley Crüe, Rob Halford z Judas Priest oraz Paul McCartney i Ringo Starr z The Beatles.
„Szkło rozstania” – Boygenius
Boygenius, w skład którego wchodzą Phoebe Bridgers, Julien Baker i Lucy Dacus, a także irlandzki duet folkowy Ye Vagabonds, wydali cover irlandzkiej ballady „The Parting Glass” w hołdzie zmarłej irlandzkiej piosenkarce Sinead O’Connor, która nagrała własną wersję utworu piosenkę z 2002 roku. Cały dochód z jej powstania zostanie przekazany na rzecz Aisling Project, który jest „poszkolnym projektem mającym na celu pracę z dziećmi i młodzieżą dorastającymi w mniej uprzywilejowanych dzielnicach Dublina w Irlandii” – napisał Boygenius na Instagramie.