O nas
Kontakt

Francja będzie nadal wypłacać rolnikom odszkodowania cierpiące na chorobę Parkinsona związaną ze stosowaniem glifosatu

Laura Kowalczyk

Francja będzie nadal wypłacać rolnikom odszkodowania cierpiące na chorobę Parkinsona związaną ze stosowaniem glifosatu

Francja od trzech lat wypłaca rolnikom odszkodowania za chorobę Parkinsona w oparciu o liczne badania naukowe łączące tę chorobę ze stosowaniem pestycydów.

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek, że zatwierdza stosowanie kontrowersyjnej substancji chemicznej glifosat w całej Unii Europejskiej przez kolejną dekadę po tym, jak państwom członkowskim nie udało się osiągnąć porozumienia.

Francja nie chce jeszcze zakazać stosowania pestycydów, ale jest przekonana, że ​​istnieje związek między chorobą Parkinsona a tą substancją chemiczną.

W rezultacie rolnicy we Francji, którzy mogą udowodnić, że cierpią na chorobę Parkinsona, mają prawo do odszkodowania od rządu.

Paryż nie głosował przeciwko propozycji Komisji, argumentując przez kilka miesięcy, że bez alternatywnego rozwiązania nie będzie zakazu.

Francuscy prawodawcy zwrócili się do Brukseli o uwzględnienie kilku środków mających na celu ograniczenie stosowania herbicydu, ale nie zostały one zaakceptowane.

W ostatnich latach Paryż ograniczył stosowanie glifosatu w kraju, w szczególności zakazując jego stosowania osobom indywidualnym i społecznościom lub regulując dawki stosowane przez rolników. Jeśli rolnik zachoruje po zażyciu glifosatu, ma prawo do odszkodowania do końca życia.

Hermine Baron, prawniczka specjalizująca się w prawie ochrony środowiska, stwierdziła, że ​​wiele badań naukowych wykazało związek między chorobą Parkinsona a truciznami występującymi w rolnictwie.

„U rolników występuje więcej przypadków choroby Parkinsona niż u zwykłych ludzi. Niektórzy sędziowie dostrzegają ten związek. Dlatego chorobę Parkinsona oficjalnie uznano za chorobę wywoływaną przez trucizny stosowane w rolnictwie” – stwierdził.

Glifosat jest jednym z najczęściej stosowanych herbicydów w rolnictwie. Istnieją również obawy dotyczące konsekwencji leku dla przyrody i środowiska.