O nas
Kontakt

Z tej pandemii może wyłonić się nowa era odkrywania na nowo | Widzieć

Laura Kowalczyk

Z tej pandemii może wyłonić się nowa era odkrywania na nowo |  Widzieć

Instytut Future Investment Initiative (FII) wierzy, że w roku 2021 świat ma szansę wejść w erę odrodzenia – neorenesans – podobną do wielkiego okresu w historii obejmującego XIV i XVII wiek.

Renesans ostatecznie doprowadził do trwałej przemiany kultury i życia wraz ze znaczącym postępem w architekturze, urbanistyce, wielkoskalowych projektach artystycznych i zegarkach kieszonkowych – zapoczątkował nową erę innowacji i refleksji w wyłaniającej się z zapomnienia Europie. Wiek.

Okres czterech stuleci był świadkiem majestatycznych dzieł Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Miasto Florencja – kolebka renesansu – przypominała naszą Dolinę Krzemową dzięki zbieżności innowacji, filantropii i filozofii. Dzięki przełomom w nawigacji horyzonty świata poszerzyły się.

Jako symbol ludzkich osiągnięć i postępu, renesans wywarł trwały wpływ na nasz świat – nawet dzisiaj. We Włoszech rząd wykorzystał ten motyw w kampanii pokazującej kiełkującą przyrodę i ludzi zdejmowających maski, aby promować nadzieję na przyszłość dzięki najnowszym szczepionkom na Covid-19.

Instytut Future Investment Initiative (FII), nowa generacja globalnych fundacji, wierzy, że w 2021 roku świat ma szansę wkroczyć w erę odrodzenia – nowy rozdział dla ludzkości, neorenesans – podobny do wspaniałego okresu. historii sięgającej XIV i XVII wieku. Naszym życzeniem jest, aby w wyniku naszej pandemii zdefiniowano nową wizję z korzyścią dla całej ludzkości.

To trudne czasy: przedsiębiorstwa zostały zamknięte, spadły bezpośrednie inwestycje zagraniczne, a ludzie przez długi czas izolowali się w odpowiedzi na koronaawirusa.

Rozpacz była globalna. Nasza obecna sytuacja powinna jednak zapoczątkować nowy sposób myślenia, który pomoże nam na nowo odkryć i wyobrazić sobie świat.

Podobnie jak Michał Anioł rzeźbiący Dawida, co jest niezwykłym osiągnięciem, które ostatecznie symbolizuje wyzwanie rzucone Florencji, tak i my powinniśmy być odważni w realizacji naszych pomysłów. Nie możemy dać się ogarnąć rozpaczy spowodowanej pandemią. W tych trudnych czasach musimy wydobyć z siebie to, co najlepsze.

Kiedy Florentczycy po raz pierwszy odkryli oszałamiające piękno nowo wyrzeźbionego Dawida, zapytali Michała Anioła: „Mistrzu, jak stworzyłeś to arcydzieło?” Odpowiedział: „To było łatwe; wystarczyło usunąć nadmiar marmuru, który był bezużyteczny i zbędny.

Zatem my także musimy wydobyć piękno, które mamy w sobie, eliminując to, co niepotrzebne i pokazując wspaniałość tego, czym możemy się stać.

Podobnie jak zmagania, przed którymi stoimy, populacje i gospodarki Europy przed początkiem renesansu zostały zdziesiątkowane przez dżumę. Kluczowy handel został praktycznie wstrzymany w obawie, że przepływ towarów może doprowadzić do rozprzestrzeniania się chorób. Przedsiębiorstwa popadły w stagnację, gospodarki upadły, a ubóstwo i bezrobocie wzrosły.

W wyniku tego przewrotu całkowicie na nowo przemyśleno idee społeczne, gospodarcze, kulturalne, naukowe i religijne. Następnie rodzina Medici z Florencji wykorzystała swój majątek do budowy bibliotek, ulepszania i rozbudowy swojego rodzinnego miasta oraz finansowania innowacji, aby inwestować w młodych ludzi w warsztaty, miejsca szkoleń równie cenne jak dzisiejsze startupy.

Dzisiaj szybko się zaadaptowaliśmy. Stworzyliśmy szczepionki do walki z wirusem. Zamiast chodzić do kina, przesyłaliśmy strumieniowo filmy z domu, zastosowaliśmy telemedycynę do interakcji z naszymi lekarzami, zamieniliśmy nasze domy w biura za pomocą wirtualnych interakcji i uczyliśmy nasze dzieci za pomocą zoomu w domu, przy stole kuchennym.

Wierzymy, że w miarę jak pandemia będzie oddalać się od naszego codziennego życia, możemy rozpocząć kolejny wspaniały okres odmłodzenia, ukształtowany przez odważne myślenie i nowe pomysły. Zamiast po prostu zaakceptować fakt, że żyjemy w czasach, które ludzie lubią opisywać jako „nową normalność”, wiemy, że możemy działać znacznie lepiej.

Technologia pomoże nam to osiągnąć. Przyspieszenie, jakie zaobserwowaliśmy w 2020 r. w optymalizacji technologii i innowacjach w medycynie, prawdopodobnie będzie się nasilać, co będzie miało wpływ na edukację, tworzenie miejsc pracy, sport i rozrywkę oraz równość płci. Prawie każda branża zostanie wymyślona na nowo dzięki nowym modelom biznesowym.

COVID-19 powinien skłonić myślicieli, inwestorów i decydentów do ponownego rozważenia starych norm gospodarczych i społecznych oraz zachęcić ich do współpracy globalnej, a nie silosowej. Podobnie jak śmiały sposób myślenia Lorenza de’ Medici, najbardziej entuzjastycznego mecenasa kultury renesansu we Włoszech, możemy odtworzyć nasze miasta, na nowo wyobrazić sobie sztukę i nowe technologie.

Wiemy teraz, że wirusy nie respektują granic ani granic, że wszyscy są ze sobą całkowicie powiązani. Mając to na uwadze, ważne jest posiadanie nowego rodzaju wielostronnego przywództwa, które toruje drogę innowacyjnemu myśleniu, które pozwala stawić czoła odwiecznym problemom, a jednocześnie przemyśleć je na nowo w nowej epoce.

Istnieje pilna potrzeba ustalenia programu na rok 2021, skupiającego najlepszych i najzdolniejszych, ponieważ świat stara się odkryć siebie na nowo w miarę wprowadzania szczepionek i zaczyna zanikać wirus. Idźmy dalej w kierunku optymalizacji wszystkich aspektów życia na naszej planecie, aby podręczniki historii pewnego dnia określiły rok 2021 jako rok renesansu – początek neorenesansu.

Dzięki inwestycjom i nowemu podejściu inspirowanemu przeszłością można osiągnąć lepszą przyszłość dla wszystkich i ze wszystkimi.

  • Richard Attias jest dyrektorem generalnym Instytutu Future Investment Initiative. Senator Matteo Renzi jest członkiem Rady Dyrektorów Instytutu FII i włoskim senatorem z Florencji od 2018 r. Pełnił funkcję premiera Włoch od lutego 2014 r. do grudnia 2016 r.
  • Instytut FII jest gospodarzem 4. edycji Future Investment Initiative pod hasłem „Neorenesans” w dniach 27–28 stycznia w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Króla Abdula Aziza (KAICC) w Riyadzie. Prelegenci i publiczność pojawią się osobiście i wirtualnie, z Nowego Jorku, Paryża, Pekinu i Bombaju.