Sędziowie orzekają przeciwko inwestorom, którzy stracili miliardy w pierwszym teście kontrowersyjnych przepisów bankowych
UE miała rację, likwidując w 2017 r. borykający się z trudnościami hiszpański Banco Popular, orzekł dziś (22 listopada) Sąd tej Wspólnoty w pierwszym wyroku dotyczącym kontrowersyjnych unijnych przepisów mających uniemożliwić pożyczkodawcom korzystanie z ratowania podatników.
Sześć lat temu organy regulacyjne uznały, że Banco Popular jest na krawędzi upadku i sprzedały go Banco Santander za jedno euro – co spowodowało utratę miliardów euro dla inwestorów i spowodowało liczne wyzwania prawne.
„Rzeczywiciel oparł się na prawidłowej metodologii i nie popełnił oczywistych błędów w wycenie aktywów Banco Popular” – stwierdzili sędziowie, odrzucając twierdzenia akcjonariuszy, że nie zostali rzetelnie wysłuchani przez UE.
Sędziowie odrzucili także zarzuty dotyczące stronniczości inwestorów zawarte w raporcie oceniającym Deloitte, w którym stwierdzono, że w normalnym postępowaniu upadłościowym sytuacja nie uległaby pogorszeniu.
Jest to pierwsza poważna sprawa sprawdzająca legalność przepisów UE wprowadzonych w celu zapewnienia dużym pożyczkodawcom bezpiecznego upadku.
Komisja Europejska zaproponowała swoje zasady restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w 2012 r. w następstwie kryzysu finansowego, w wyniku którego rządy desperacko próbując uniknąć szerszego kryzysu zaoferowały miliardy euro w postaci środków publicznych pożyczkodawcom, takim jak francuskojęzyczny bank Belgian Dexia.
Unijna Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB) ostatni raz skorzystała z tej ustawy w 2022 r., likwidując dwa bałkańskie oddziały rosyjskiego Sbierbanku po inwazji na Ukrainę, a Komisja zaproponowała także zmianę przepisów w kwietniu po bankructwie trzech amerykańskich pożyczkodawców. .
Rzecznicy CRU i prawnicy inwestorów nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.