Nowe badanie przeprowadzone w Walii wykazało, że niektóre typy osobowości częściej niż inne przestrzegały ograniczeń podczas pandemii COVID.
Z nowego badania wynika, że osoby, które bardziej rygorystycznie przestrzegały ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, mają obecnie gorszy stan zdrowia psychicznego.
Naukowcy przeanalizowali zachowanie około 1700 osób w Walii podczas izolacji, biorąc pod uwagę ich osobowość i stan zdrowia psychicznego po pandemii.
Ustalili, że osoby, które zgłosiły przestrzeganie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, miały najmniejsze szanse na powrót do normalnych zajęć.
W dzisiejszych czasach częściej doświadczali stresu, lęku i depresji.
Uczestnicy zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich stosunku do Covid-19 i działań w pierwszym okresie pandemii od marca do września 2020 r.
Okres ten obejmował wiele ograniczeń zdrowia publicznego dotyczących przemieszczania się i spotkań towarzyskich.
Naukowcy przepytali także 230 przyjaciół i rodziny osób biorących udział w badaniu, aby sprawdzić odpowiedzi uczestników.
Skontaktowali się z 850 uczestnikami i poprosili ich o zgłaszanie poziomu stresu i zdrowia psychicznego co dwa tygodnie w okresie od lutego do maja 2023 r.
Doktor Marley Willegers z Instytutu Psychologii Elitarnych Wyczynów (IPEP) Uniwersytetu w Bangor powiedziała, że chociaż w momencie, gdy ludzie przechodzili na emeryturę, pojawiały się komunikaty dotyczące zdrowia publicznego, „po wyjściu z pandemii nie było żadnej kampanii informacyjnej, która miałaby pomóc wszystkim w bezpiecznym przejściu na emeryturę” powrót do normalności”.
„Bez tego niektóre typy osobowości zachowałyby zachowania zapobiegające infekcjom i stany lękowe, które pogarszają ich samopoczucie psychiczne” – stwierdził Willegers w oświadczeniu.
Wpływ ograniczeń związanych z Covid-19 na zdrowie psychiczne
Naukowcy podzielili ludzi na dwa typy osobowości: osobowości sprawcze, które skupiają się na tym, co na nich wpływa, oraz osobowości społeczne, które są bardziej skupione na innych.
Osobowości agencyjne rzadziej przestrzegały ograniczeń związanych z COVID-19, chyba że osobiście czuły się zagrożone infekcją.
Willegers twierdzi, że w rządowych kampaniach informacyjnych należy brać pod uwagę oba typy osobowości.
Według Światowego raportu o zdrowiu psychicznym z 2022 r. pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne na kilka różnych sposobów.
Obejmuje to strach w pierwszych miesiącach przed infekcją, byciem świadkiem cierpienia i śmierci, a także ograniczenie kontaktów społecznych z powodu ograniczeń związanych z pandemią.
W raporcie podkreślono, że globalna recesja wywołana pandemią również pozostawiła wiele osób bez pracy, a ożywienie gospodarcze powolne.
Naukowcy oszacowali, że w pierwszym roku pandemii częstość występowania depresji i lęku wzrośnie o 25–27 procent.
Na początku tego roku przegląd 177 badań przeprowadzonych w 20 krajach europejskich wykazał, że pandemia miała duży wpływ na zdrowie psychiczne w Europie, ale nie tak znaczący, jak niektórzy przewidywali.