Zmiana zasad wizowych nastąpiła w piątek w Pekinie, gdy francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna spotkała się ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
Pekin ogłosił, że od grudnia obywatele Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Malezji będą mogli odwiedzać Chiny przez 15 dni bez wizy.
Łagodzenie przepisów wizowych będzie testowane przez rok.
Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna przebywała w Pekinie, aby uzyskać zapewnienia, że Chiny nie pomogą Rosji – bezpośrednio ani pośrednio – w jej wojnie przeciwko Ukrainie.
Pekin powstrzymał się od krytykowania inwazji Rosji lub ataku Hamasu, który wywołał jego ostatnią wojnę z Izraelem, zajmując inne stanowisko niż wiele innych krajów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Oskarżyła Zachód o przedłużanie konfliktu europejskiego poprzez dostarczanie broni Ukrainie i wzywała do zaprzestania walk w obu wojnach.
Jej spotkania w Pekinie podkreśliły wysiłki obu stron na rzecz kontynuowania dialogu pomimo rosnących różnic, czy to w sprawie wojny na Ukrainie, wojny Izrael-Hamas, czy też ogromnego deficytu handlowego Europy z Chinami. Rozmowy w pewnym sensie były zapowiedzią spotkania przywódców UE–Chiny w przyszłym miesiącu.
Podczas spotkania z premierem Chin Li Qiangiem wcześniej tego samego dnia Colonna stwierdziła, że ich kraje powinny współpracować, aby rozwiązać takie problemy, jak zmiana klimatu i różnorodność biologiczna. W przyszłym tygodniu w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczyna się ważna konferencja klimatyczna ONZ.
„Jako wielkie mocarstwa jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za sprostanie globalnym wyzwaniom… i możemy podjąć wspólne wysiłki na rzecz łagodzenia napięć na całym świecie” – powiedziała.
Chiny krytycznie odnoszą się do wysiłków USA zmierzających do zwrócenia się o pomoc do swoich sojuszników, w tym w Europie, w rywalizacji z Chinami w zakresie handlu, technologii i bezpieczeństwa. Oskarżyła Stany Zjednoczone o tworzenie ugrupowań mających na celu powstrzymanie rozwoju i wzrostu Chin.
Minister spraw zagranicznych Wang przestrzegł przed upolitycznianiem kwestii i protekcjonizmem. Unia Europejska przyjęła ostrzejsze stanowisko wobec Chin, wszczynając dochodzenie handlowe w sprawie dotacji przyznawanych chińskim producentom pojazdów elektrycznych.