Według najnowszych danych w 2022 r. europejskie gospodarstwa domowe zaoszczędzą 1/8 swoich dochodów. Ale w jakim kraju oszczędzamy najwięcej? TylkoGliwice Business przygląda się temu.
Oszczędzać czy nie oszczędzać – oto jest pytanie. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat, urząd statystyczny UE, w zeszłym roku Europejczycy zdecydowali się oszczędzać 1/8 swoich dochodów.
W 2022 r. gospodarstwa domowe w UE zaoszczędziły średnio 12,7% dochodu do dyspozycji, podczas gdy w strefie euro wskaźnik ten był wyższy i wyniósł 13,7%.
Dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego to kwota, którą gospodarstwa domowe mogą wydać i zaoszczędzić po opodatkowaniu i transferach, zgodnie z definicją Eurostatu.
„Jeśli gospodarstwo domowe zarabia 100 euro, wydaje 78,3 euro i zostaje mu 12,7 euro do wydania” – wyjaśnia Sylvain Bersinger, główny ekonomista w Astères. „To normalna liczba. W większości krajów UE stopa oszczędności gospodarstw domowych waha się od 10 do 15%” – dodał.
Według Statisty jest to liczba znacznie wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie we wrześniu 2023 r. mieszkańcy zaoszczędzili jedynie 3,4% swoich dochodów.
Niemcy mistrzem Europy
W UE na pierwszym miejscu na podium znalazły się Niemcy z najwyższą stopą oszczędności brutto (19,91), Holandia zdobyła srebro (19,44), a Luksemburg brązowy medal (18,14).
Dwa kraje są na minusie, a stopy oszczędności są ujemne: wydają więcej, niż zarabiają. To, co zarabiają, nie wystarcza na sfinansowanie konsumpcji, więc pożyczają lub wykorzystują zgromadzone w przeszłości oszczędności. Te dwa kraje to Polska i Grecja.
Europejskich gospodarstw domowych nie można jednak sprowadzić do jednego profilu. W Europie istnieją duże różnice w zachowaniach związanych z oszczędzaniem, „tak samo jak między rodzinami” – wyjaśnił Luigi Guiso, badacz z Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych (CEPR). „Są tacy, którzy wydają wszystko, i inni, którzy oszczędzają dużą część swoich dochodów, ale trudno zrozumieć, dlaczego”.
Bogactwo jest z pewnością czynnikiem wyjaśniającym systematyczne dysproporcje w stopie oszczędności gospodarstw domowych. „Widzimy, że kraje o najniższych dochodach mają trudności z zaspokojeniem swoich potrzeb i dlatego są w stanie bardzo niewiele zaoszczędzić” – zauważył Desringer, główny ekonomista w Asteres.
Podobnie jest w przypadku Grecji, która doświadczyła ogromnych trudności gospodarczych i nałożyła szereg środków oszczędnościowych, zmniejszając dochody rozporządzalne gospodarstw domowych.
„Ujemna stopa oszczędności pokazuje, że Grecy jeszcze nie wyszli z kryzysu. Z drugiej strony kraje z większymi oszczędnościami są zazwyczaj bogatsze” – zauważył Desringer.
Część ekspertów wskazuje na różnice kulturowe w zwyczajach oszczędzania. Według danych OECD Niemcy konsekwentnie oszczędzali ponad 8% swojego dochodu do dyspozycji w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Jednak Luigi Guiso znajduje granice tego wyjaśnienia. „Nie ma różnicy między Niemcami a Grecją, ponieważ Grecy, w przeciwieństwie do Niemców, lubią wydawać wszystko. Dwadzieścia lat temu stopa oszczędności w Niemczech była niska.
Na stopę oszczędności kraju wpływa wiele zmiennych ekonomicznych, takich jak struktura demograficzna kraju. „Młodzi ludzie zazwyczaj oszczędzają więcej niż emeryci o niższych dochodach” – wyjaśnił Guiso.
Powrót do poziomów sprzed pandemii
Eurostat ujawnia również, że w 2022 r. Europejczycy zaoszczędzili mniej w 2022 r. niż w 2021 r. (16,4%), co umożliwi dalszy rozwój konsumpcji gospodarstw domowych i powrót wskaźnika gospodarstw domowych do poziomu sprzed pandemii.
„Odzwierciedla to chęć powrotu do normalnego życia, jakie było przed Covidem” – komentuje Hélène Baudchon, ekonomistka BNP Paribas.
„W czasie pandemii konsumpcja europejskich gospodarstw domowych została zawieszona, przy jednoczesnym zachowaniu ich dochodów. Spowodowało to nienormalny wzrost stopy oszczędności w całej UE” – analizował Baudchon.
Jednocześnie rok 2022 to faza ożywienia gospodarczego, co tłumaczy niższą stopę oszczędności w porównaniu z rokiem poprzednim.
Jednak kolejne wstrząsy popandemiczne, zwłaszcza inwazja Rosji na Ukrainę i wynikający z niej wzrost kosztów życia, również zaburzyły zachowania oszczędnościowe gospodarstw domowych. „Niepewność gospodarcza prawdopodobnie ciąży na konsumpcji gospodarstw domowych i wspiera zapobiegawcze oszczędzanie” – zauważyła.
Kolejnym czynnikiem zachęcającym Europejczyków do oszczędzania, a nie wydawania, są rosnące stopy procentowe. „Dzisiaj kredyt jest droższy, a oszczędności lepiej wynagradzane: istnieje realna zachęta finansowa do trzymania pieniędzy w banku”.
Czy stopa oszczędności ulegnie poprawie?
Eksperci przewidują niewielkie zmiany w stopie oszczędności gospodarstw domowych w przyszłym roku.
„Spodziewamy się nieco bardziej pozytywnego rozwoju sytuacji w przyszłym roku. Wraz ze spadkiem inflacji i wygaśnięciem skutków wstrząsów gospodarczych gospodarstwa domowe będą prawdopodobnie mniej martwić się o przyszłość i mniej oszczędzać” – stwierdził Baudchon.
Stopa oszczędności gospodarstw domowych pozostanie na tym samym poziomie lub spadnie. „Ale prognoza sugeruje, że istnieje możliwość wystąpienia błędu, więc porozmawiajmy o tym za rok, aby przekonać się, czy mieliśmy rację” – dodała.