O nas
Kontakt

Adidas przeprasza Bellę Hadid po wycofaniu kampanii olimpijskiej oskarżonej o antysemityzm

Laura Kowalczyk

Bella Hadid poses for photographers upon arrival at the premiere of the film

Po tym, jak działacze kampanii przekonali firmę Adidas do wycofania kampanii olimpijskiej, w której wykorzystano propalestyński model, niemiecka marka obuwnicza przeprosiła Bellę Hadid.

Adidas przeprosił modelkę Bellę Hadid po tym, jak firma wycofała kampanię reklamową mającą na celu ponowne wprowadzenie na rynek butów olimpijskich SL72.

W zeszłym tygodniu Adidas potwierdził, że „zmienia” swoją kampanię mającą na celu ponowne wprowadzenie na rynek modelu buta używanego na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r. po tym, jak spotkał się on z krytyką za powiązanie z masakrą w Monachium.

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium, w Niemczech Zachodnich, ośmiu palestyńskich bojowników wkroczyło do wioski olimpijskiej i zabiło dwóch izraelskich sportowców, a następnie wzięło jako zakładników dziewięciu kolejnych, którzy później również zostali zabici.

Od tamtej pory igrzyska olimpijskie w 1972 r. są nierozerwalnie związane z tymi tragicznymi wydarzeniami i zostały udramatyzowane przez Stevena Spielberga w jego filmie z 2005 r. Monachium.

Kiedy Adidas wycofał kampanię aby promować buty SL72, które nazwała „ponadczasowym klasykiem”, spotkała się z szeroką krytyką kampanii z udziałem Hadid. Ojciec amerykańskiej modelki jest Palestyńczykiem, a ona sama od 7 października nieustannie otwarcie sprzeciwia się wojnie Izraela z Hamasem.

Po ataku na Izrael, w którym bojownicy Hamasu zabili 1175 Izraelczyków i wzięli około 250 zakładników, oraz po bombardowaniu Gazy przez Izrael, Hadid wyraziła na Instagramie swoje potępienie zarówno ataku Hamasu, jak i brutalnej odpowiedzi Izraela.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Bella 🦋 (@bellahadid)

„Widząc skutki nalotów w Gazie, opłakuję wszystkie matki, które straciły dzieci i dzieci, które płaczą samotnie, wszystkich utraconych ojców, braci, siostry, wujków, ciocie, przyjaciół, którzy nigdy więcej nie będą chodzić po tej ziemi” – napisała Hadid 26 października, zanim dodała: „Opłakuję izraelskie rodziny, które zmagały się z bólem i następstwami 7 października. Bez względu na historię kraju, potępiam ataki terrorystyczne na wszystkich cywilów, gdziekolwiek”.

Z powodu potępienia przez Hadid ataku Izraela na Gazę – w którym zginęło co najmniej 40 000 Palestyńczyków – zwolennicy Izraela skrytykowali włączenie tego modelu do kampanii Adidasa.

Oficjalne konto ambasady Izraela w Niemczech opublikowało na X swoje oburzenie sytuacją: „Zgadnijcie, kto jest twarzą kampanii? Bella Hadid, modelka pochodzenia palestyńskiego, która ma historię szerzenia antysemityzmu i wzywania do przemocy wobec Izraelczyków i Żydów”.

„To, że wypuściła but upamiętniający igrzyska olimpijskie, podczas których przelano tak dużo krwi żydowskiej, jest po prostu chore” – dodał dyrektor generalny Ruchu Walki z Antysemityzmem.

Bella Hadid i jej ojciec Mohamed Hadid przybywają na ceremonię otwarcia 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, Francja 2017

Adidas przeprosił za kampanię.

„Jesteśmy świadomi, że powiązania zostały nawiązane z tragicznymi wydarzeniami historycznymi — choć są one całkowicie niezamierzone — i przepraszamy za wszelkie spowodowane tym zmartwienia lub niepokoje” — napisano. „W związku z tym dokonujemy rewizji pozostałej części kampanii”.

Doniesiono, że Hadid rozważała podjęcie kroków prawnych przeciwko Adidasowi za wycofanie kampanii. W odpowiedzi Adidas opublikował aktualizację, w tym przeprosiny dla niej.

„Przepraszamy również naszych partnerów, Bellę Hadid, ASAP Nast, Julesa Koundé i innych, za wszelkie negatywne skutki, jakie to na nich wywarło. Podejmujemy również działania mające na celu zmianę kampanii” – czytamy teraz w przeprosinach.

Sytuacja została poruszona podczas nagrywania podcastu WNK z siostrą Hadid, Alaną i brytyjsko-amerykańskim nadawcą, Mehdim Hasanem. Podczas gdy Alana postanowiła nie wypowiadać się na ten temat, Hasan wtrącił, że uważa decyzję Adidasa o usunięciu Hadid z kampanii za „antypalestyńską bigoterię”.

„Pomysł, że można powiedzieć palestyńskiej modelce, która nie urodziła się w 1972 r., że nie można reklamować butów sportowych związanych z igrzyskami olimpijskimi w 1972 r., ponieważ Palestyńczycy dopuścili się aktów terroru na tych igrzyskach. Jedyne, co można powiedzieć, że mają ze sobą wspólnego, to to, że są Palestyńczykami, co jest definicją bigoterii, definicją rasizmu” – powiedział Hasan.