O nas
Kontakt

Afganistan po trzęsieniu ziemi: Kopce gruzu i przyszłość pełna smutku dla obywateli

Laura Kowalczyk

Afganistan po trzęsieniu ziemi: Kopce gruzu i przyszłość pełna smutku dla obywateli

W miarę jak mieszkańcy prowincji Herat w dalszym ciągu przekopują zniszczone budynki w poszukiwaniu nielicznego dobytku po sobotnim trzęsieniu ziemi, straty materialne wydają się coraz mniej istotne.

W północno-zachodnim mieście Herat Afgańczycy próbują zrozumieć sobotnie trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera, w wyniku którego zginęło i zostało rannych tysiące ludzi, gdy zrównało z ziemią niezliczoną liczbę domów w prowincji.

Na początku tygodnia mianowany przez talibów wicepremier ds. gospodarki Abdul Ghani Baradar wraz ze swoim zespołem odwiedził region dotknięty trzęsieniem ziemi.

Zapewnili, że udzielą „natychmiastowej pomocy” oraz zapewnią „sprawiedliwą i dokładną dystrybucję pomocy”.

Również w sąsiednim Pakistanie rząd odbył specjalną sesję, aby dokonać przeglądu pomocy dla Afganistanu, w tym zespołów humanitarnych, żywności, lekarstw, namiotów i koców.

Najwyższy przywódca talibów nie wygłosił jednak jeszcze żadnych publicznych komentarzy na temat zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi.

Afganistan ma obecnie niewiele wiarygodnych statystyk, ale rzecznik krajowego urzędu ds. katastrof, Janan Sayiq, powiedział reporterom w Kabulu, że w wyniku katastrofy zginęło lub zostało rannych około 4000 osób.

Afgańczyk kładzie głowę na grobie swojej żony, która zginęła w wyniku trzęsienia ziemi w dzielnicy Zenda Jan
Afgańczyk kładzie głowę na grobie swojej żony, która zginęła w wyniku trzęsienia ziemi w dzielnicy Zenda Jan

Jak dotąd nie podano żadnych szczegółów, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w 11 wioskach w samym regionie Zinda Jan zginęły 1023 osoby, a 1663 osoby zostały ranne.

Talibowie ogłosili, że prawie 2000 domów w 20 wioskach zostało zniszczonych, a na obszarze dotkniętym trzęsieniem znajduje się tylko jeden szpital prowadzony przez rząd, co oznacza, że ​​tak potrzebnej pomocy jest niewiele.

Według amerykańskiej służby geologicznej sobotnie epicentrum znajdowało się około 40 kilometrów na północny zachód od miasta Herat, stolicy prowincji.

Kilka wstrząsów wtórnych było silnych, w tym jeden w poniedziałek, który spowodował, że mieszkańcy miasta ponownie opuścili swoje domy.

Grupy pomocowe ostrzegają, że szybko zbliżająca się zima w połączeniu z nową katastrofą prawdopodobnie zaostrzy istniejące wyzwania stojące przed Afganistanem.

Twierdzą, że prawdopodobnie jeszcze bardziej utrudni to ludziom zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak odpowiednie schronienie, żywność i lekarstwa.

Zniszczona została także istotna infrastruktura, w tym mosty.

Chociaż zespoły reagowania kryzysowego zostały rozmieszczone w celu zapewnienia pomocy humanitarnej, globalna reakcja na trzęsienie była powolna.

Duża część świata nadal nieufnie podchodzi do bezpośrednich kontaktów z rządem pod przywództwem talibów i skupia się na śmiertelnej eskalacji między Izraelem a Palestyńczykami w następstwie niespodziewanego ataku bojowników z Gazy w sobotę.

Afgańczycy chowają setki osób zabitych w trzęsieniu ziemi w miejscu pochówku niedaleko wioski w Zenda
Afgańczycy chowają setki osób zabitych w trzęsieniu ziemi w miejscu pochówku niedaleko wioski w Zenda

Według doniesień irański minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian zadzwonił do swojego afgańskiego odpowiednika talibów, Amira Khana Muttaqi, aby złożyć kondolencje i „obiecać pomoc humanitarną dla ofiar”.

Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości wezwało krajowe i międzynarodowe fundacje charytatywne, przedsiębiorców i Afgańczyków do mobilizacji i gromadzenia pomocy humanitarnej dla potrzebujących w prowincji.

„W związku z rozmiarem zniszczeń i ofiar tego zdarzenia duża liczba naszych rodaków w prowincji Herat potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Afgańczycy wciąż borykają się z kolejnymi niedawnymi klęskami żywiołowymi.

W marcu trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera nawiedziło znaczną część Pakistanu i Afganistanu, a trzęsienie ziemi nawiedziło wschodni Afganistan w czerwcu 2022 r., spłaszczając domy z kamienia i cegły mułowej i zabijając co najmniej 1000 osób.